avea cuneytturktan1236165385 - Avea Merak Edilen Soruları Yanıtladı
Avea CEO'su Cüneyt Türktan 2008 sonuçlarını açıklarken merak edilen diğer soruları da yanıtladı.

Bu sabahki basın toplantısında 2008 sonuçlarını açıklayan Avea, "Her Yöne Sınırsız" tarifesiyle ilgili merak edilen soruları da yanıtladı.

Toplantıda konuşan Avea CEO'su Cüneyt Türktan 2008 yılını en çok tercih edilen ve en çok konuşturan operatör olarak kapatmayı başardıklarını dile getirdi. Son 3 yılda pazardan daha hızlı büyüdüklerini de açıklayan Türktan, bu dönemde toplam abone sayısını 2 katına çıkardıklarını; 2008'de toplam pazar yüzde 7 büyürken, kendilerinin yüzde 23 büyümeyle önde olduklarının da altını çizdi.


"2008 yılında kazandığımız 2 milyon 280 bin net abone ile şu andaTürkiye'nin en çok tercih edilen operatörüyüz." açıklamasını yapan Türktan, abone başına gelir oranını rakipleriyle karşılaştırdıklarında Türkiye'nin en çok konuşturan operatörü ünvanını koruduklarını da belirtti.


Numara Taşınabilirliği Avea'ya Yaradı

Toplantıda numara taşınabilirliği sonrası Avea'ya büyük bir geçiş olduğunu açıklayan Avea CEO'su Cüneyt Türktan, 3 Mart 2009 tarihi itibariyle rakamlara bakıldığında 690 bin toplam abone ve 416 bin net abone ile en fazla kazanan operatör olarak birinci sıraya yerleştiklerine dikkat çekti.


avea yonetim1236165454 - Avea Merak Edilen Soruları Yanıtladı
Tüm Avea yöneticileri toplantıda yerlerini aldı.
Cüneyt Türktan, 2008 yılında 465 milyon TL altyapı yatırımı yaptıklarını belirtirken, son dört yıldaki yatırımların 1,3 milyar dolara ulaştığını da kaydetti. Açıklanan verilere göre EDGE kapsamındaki yaygınlık yüzde 95'e ulaşırken, 3G sonrasında da bu altyapı yatırımlarına devam edileceği belirtildi.


Her Yöne Sınırsız Tarifesi Ne Durumda?

Toplantıda gelen soruların büyük çoğunluğunu 55 TL'lik Her Yöne Sınırsız tarifesi oluşturdu. Bu konudaki soruları yanıtlayan Avea Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Anık, çarpıcı açıklamalara imza attı. Her Yöne Sınırsız tarifesine 5 Şubat 2009 itibariyle başladıklarını belirten Anık, 9 Şubat'tan itibaren trafikteki yoğunluğun sorun yaşatmaması amacıyla diğer operatörlerden ek port talep ettiklerini açıkladı. Vodafone ve Türk Telekom'un yüzde 90'lar seviyesinde bu talebi karşıladıkları belirtilirken, Turkcell'in 27 Şubat itibariyle bu talebin sadeceyüzde 27'sine yanıt verdiği, yaşanan sorunların büyük çoğunluğunun da bu eksiklik nedeniyle yaşandığının altı çizildi.

Yemek Yiyene Sınırsız Görüşme

Her Yöne Sınırsız tarifesinin çıkmasının ardınan bazı lokantalarda "yemeğini burada ye, istediğin kadar ücretsiz telefon görüşmesi yap" uygulamasına rastladıklarını belirten Avea CEO'su Cüneyt Türktan, bu tarifenin ticari amaçla kullanım için sunulmadığının altını çizdi. Trafikteki aşırı yoğunluğun bu tür lokantalardan ziyade FCT kullanan şirketlerden kaynaklandığı belirten Türktan, Türkiye'de 30 bin kadar FCT olduğunu, bunların yüzde 10'unun, yani 3 bininin tarifeyi kötü amaçla kullandığınıtespit ettiklerini belirtti. Türktan, bu grupla ilgili "onları sistem dışına çıkardık" bilgisini vermeyi de ihmal etmedi.

55 TL'lik Tarife Devam Edecek mi?

Yaşanan bu altyapı sorunları nedeniyle eski adıyla Telekomünikasyon Kurumu (TK), yeni adıya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) kendilerinden tarifeyi geçici olarak durdurmasını istediğini açıklayan Cengiz Anık, bu nedenle Her Yöne Sınırsız tarifesiyle ilgili yeni başvuruları dondurduklarını belirtti. Avea - Turkcell arasındaki iletişimi gidermek amacıyla bu görüşmeleri Türk Telekom ve alternatif telekom operatörleri üzerinden taşıdıklarını açıklayan Anık, sorunun tamamen giderilmesinin ardından bu tarifeyi yeniden sunmaya başlayacaklarının da altını çizdi.

  • -> 2007 yılına göre yüzde 23 oranında büyüme ile 12,2 milyon abone,
  • -> 2 milyon 280 bin net abone kazanımı,
  • -> 2 milyar 113 milyon TL gelir,
  • -> Yüzde 18,5 pazar payı,
  • -> 173 dakika abone başına konuşma süresi,
  • -> 15,6 TL abone başına ortalama gelir,
  • -> 2007 yılına göre yüzde 46 artışla 446 milyon TL operasyonel kâr
  • -> 2004 - 2008 yılları arasında 1,3 milyar dolarlık yatırım,
  • -> Sadece 2008'de 465 milyon dolarlık yatırım,
  • -> Numara taşınabilirliğinde 690 bin toplam abone ve 416 bin net abone kazanımı.