Başlığı görüp de "Devlet Nokia'ya kanun bile çıkarmış" diye düşünmeyin ama neredeyse çıkartmış diyenler de yok değil. E-postaları izleyen kanunun Nokia'yla ne alakası var?

Bugün Finlandiya parlamentosundan geçen ve ülkede bazıları tarafındanNokia yasası olarak da lanse edilen yasa teklifi onaylandı. Buna göre artık Finlandiya'da şirketler çalışanlarının gönderdikleri e-postalarınkime gittiğini, içeriğini, eklentilerini ve benzeri detaylarını izleme hakkına sahip oldu.
nokiayasa1236266863 - Finlandiya'da Nokia Kanunu Onaylandı
Finlandiya anayasası ve Nokia kanunu ülkede mesele haline geldi
İyi ama Nokia'nın bu yasayla ne ilgisi var? Her ne kadar Nokia reddetse de, söylentiler bir çalışanın önemli bir projeyi rakip firmaya e-posta yoluyla sızdırması nedeniyle yasanın çıkması için Nokia'nın lobi faaliyeti yaptığı yönünde. Dedikoduları abartıp, şirketin politikacılara ilgili kanunun onaylanmaması halinde Merkez'i başka bir ülkeye taşıyacağı tehdidindebulunduğunu söyleyenler bile var.
Kanun daha önce belirsizlikler içerdiği için işlevsellik anlamında kuruluşlara bir şey ifade etmiyordu. Ancak yeni düzenlemelerle artık e-postalar takip edilecek ve eğer çalışanın bir suç işlediği veya suça karıştığı belirlenirse polise haber verilecek. Nokia CEO'su Olli-Pekka Kallasvuokanunun kendileri için önemli olduğunu ancak baskı ve benzeri konuları kesinlikle yalanladı. Kanunu parlamento önünde protesto eden bir grup,polis gölgesinde çalışmak istemediklerini ve gizlilik ihlalini kaldırın diye haykırdı. Ancak gerçekte bu ne şirketler ne de çalışanlar için uygun bir seçenek değil.