Cep telefonları, bakteri kolonileri ve virüsler için cennet. Hatta durum o kadar ciddi ki, cep telefonunuzun tuvaletten daha pis olma ihtimali var. Cep telefonu kullanırken belki de radyasyondan daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konu.

Hastalanelere zararlı bakteri ve virüslerin giriş yolu cep telefonları olarak görünüyor ve yakında bu konuda önlem alınması gündemde olabilir.

Cep telefonları, hastanelerdeki en büyük sağlık tehditlerinden birisi. Foto: Flickr (DanCox_)

Türk araştırmacıların yaptığı çalışmalar ise dikkate değer: Cep telefonlarının %95'i, en az bir tane hastalık sebebi olacak bakteri taşıyor.Yapılan çalışmada, 200 hastane doktoru ve hemşiresinin cep telefonları imtihan edilmiş ve bulgular şunlar:

* %35'inde en az 2 çeşit bakteri var
* %11'inde en az 3 çeşit bakteri var

Yapılan araştırmanın doktor ve hemşirelerin cep telefonlarında yapıldığını ise unutmayın.

En korkutucu bulgu ise, cep telefonlarının %12'sinde hastanelerde sağlık sorunu oluşturan çok tehlikeli bir bakteri olan Staphylococcus aureus (MRSA) taşıyor olması. Bu bakteri, stafilokoksik enfeksiyonlarında kullanılan "methicillin" adlı antbiyotik ilaca karşı da bağışıklığa sahip.

Bu bakterilerin şu anda sağlıklı insanlara ciddi bir tehlikesi bulunmuyor ancak bağışıklık sistemi zayıf olan hastaların sağlık sorunlarını tehlikeli duruma sokacak kadar da tehlikeliler.
Çözüm Nedir?

Tablo korkutucu, ancak çözüm de basit: Pamuğu alkole batırıp cep telefonunuzda bir temizlik yaparsanız neredeyse bir çok zararlı bakteriyi de temizlemiş oluyorsunuz. Ancak, hastane çalışanlarının sadece %10'u bu temizlik işini yapıyormuş. Piyasada satılan nispeten özel cep telefonu temizlik çözümlerine yönelmeye gerek yok kısacası.

Hastane girişlerinde cep telefonunu yasaklamak ise çözüm değil. Çözüm, temizlik konusunda herkesin önlem alması.
Peki biz neler yapıyoruz?

Şu soruları kendimize sormamızın tam zamanı:

* Cep telefonlarımızı ne kadar sıklıkla temizliyoruz?
* Başkalarının telefonları ile ne sıklıkla konuşuyoruz?
* Çocuklarımız, özellikle bebeklerimizin eline oynaması için verdiğimiz cep telefonlarını ne kadar gönül rahatlığı ile veriyoruz.