420gimg wirelessBackhaul1237799538 - 3G ve 4G Ne Durumda?

2008’in sonunda 3G cep telefonu kullanıcıları, dünya üzerindeki kullanıcıların yalnızca %11 iken, en son In-Stat araştırma raporuna göre 2013’ün sonunda 3G ve 4G kullanıcıları için rakam %30’u bulacak.

In-Stat analisti Daryl Schoolar bazı operatorlerin finansal kriz sebebi ile yayılma hızını azaltmasına rağmen 3G ve 4G kullanımı WIMAX’e karşı bir tepki olacak, dedi. Şu anda Alcatel, Motorola ve Samsung gibi seçkin birkaç üretici bu yüzden kardayken, Cisco, Huawei ve Zte gibi satıcılarda endişe içinde.

Gelecek düşünüldüğünde, HSPA ve LTE’nin doğuşunda WIMAX ön cephede yer alacak ve ihtiyaç olunduğunda sahip olduğundan daha fazlasını ortaya koyabilecek. In Stat’in inanışına göre WIMAX gelişen ülkelerin en uzak alanlarında bile en etkin şekilde hizmet verecek. Hava çok açık olmasa bile WIMAX gücü sayesinde 3G ağının içersinde yer alacak.

Clearwire, Kore Telekom ve Japon UQ firması WIMAX standardı 802.16e’yi geliştirmeye çalışıyor. Firmalar şu sıralar HSPA, WCDMA, WIMAX, CDMA EV-DO ve TD SCDMA ağ yapılarıyla ilgili yoğun çalışmalar içersindeler.