phone display timeline s - HD 1080p cep telefonları


Mobil cihazlara yönelik yongalarıyla tanınan İngiltere merkezli ARM'nin 2009 yılı sonunda OEM üreticilerle buluşturmayı planladığı yeni üst segment işlemciler 1080p destekli yüksek tanımlı videoları oynatabilecek. ARM firmasının grafik ürün müdürü Remi Pedersen ile gelecek planları ve yol haritasına dair yapılan söyleşide, üzerinde çalıştıkları Mali 200 ve Mali 400 ismini taşıyacak işlemcilerle birlikte yüksek tanımlı video oynatımının haricinde, alt ve orta segment modellerde dahi inanılmaz bir grafik patlaması yaşanacağı vurgulandı.Pedersen'e göre her ikiside 16 Milyon üçgen/sn ve 275 Milyon piksel/sn başarıma sahip olacak işlemciler sayesinde, kullanıcıların bu telefonlarda oynayabilecekleri oyunlarla, Xbox 360'larda oynanan oyunlar arasında herhangi bir grafik farkı da kalmayacak bundan böyle.
Aşağıda yer alan mobil endüstrideki gelişim şemasını gösteren doğrusalda, önümüzdeki 2 yıl içerisinde tam 1920 x 1080 piksellik çözünürlüklere de merhaba diyeceğimizi görüyoruz ki bu gerçekten akıl almaz…
zaman cizgisi 550x189 - HD 1080p cep telefonları


Velhasıl yol haritası belli olsa da henüz belli olmayan şey hangi firma veya firmaların bu yolda ARM ile ilk işbirliğine gidecek olmaları. Bitabii ARM cephesinden ilgili bir yanıt da gelmiş değil bu konuda. Bakalım hangi firmaların yüzü ARM ile gülecek?