htxxx1238590637 - Akıllı ve dokunmatik telefon: HTC Touch 3GAkıllı telefon modelleriyle beğeni toplayan markalardan HTC'nin özellik ve performans açısından geliştirdiği Touch 3G modelinin detaylı incelemesi burada.

HTC'nin, Turkcell ile sözleşmeli olarak satışa sunduğu Touch 3G modeli ülkemizde satışa sunulan son dönem Windows Mobile bazlı telefonlar arasında yer alıyor. Esasen HTC Touch modeli, Apple iPhone'u açıklandıktan sonra ancak piyasaya sürmeden önce pazara giren ilk dokunmatik temelli akıllı telefon modeli olma özelliğine sahip. Amerika'da nispeten başarılı olan ancak iPhone çıktıktan sonra doğal olarak popülaritesi alt sıralara kayan telefonun tasarımı ise kullanıcıların beğenisini kazanmıştı.

Marka bu sebeple HTC Touch'ın o günden bugüne piyasaya sürülen yeni modellerinde de aynı tasarımı küçük değişikliklerle korudu. Bilindiği üzere Touch Diamond serisi ise yepyeni bir modeldi ve başarılı tasarımıyla Touch'tan çok daha fazla dikkat çekmişti. Hatta HTC bu nedenle Touch Diamond'ın tasarımını yapan stüdyoyu satın aldı. Dilerseniz TurkcellPDA sınıfı üzerinden sunulan cihazın detaylarına daha yakından bakalım.


Tasarım
İlk HTC Touch'ın dünyada piyasaya sunulmasının üzerinden 2 yılı aşkın bir süre geçti. Ancak estetik açıdan bakıldığında çok küçük değişikliklere uğradı. Yeni modeli biraz daha kalın ve biraz daha geniş. Başarılı bir şekilde paketlenmiş olan Touch 3G'nin 2,8 inç ekranının altında beş yönlü navigasyon ve çağrı yapma, sonlandırma düğmeleri yer alıyor. Dokunmatik deneyimini parmaklarıyla yapmak istemeyenler için HTC sağ üst köşeye kısa boylu bir stylus gizlemeyi ihmal etmemiş. Cihazın arka kısmında 3.2 megapiksel kamera ve hoparlör yer alırken alt kısımda mikrofonun yanında şarj, veri senkronizasyonu ve kulaklık-mikrofon girişi görevlerini aynı anda üstlenen micro USB yuvası bulunuyor.
htc gerek1238590744 - Akıllı ve dokunmatik telefon: HTC Touch 3G
Cihazın kamerasıyla çekilmiş orijinal oranlardaki resim kalitesi

Alt kısmın yuvarlak hatlarla küçülmesi cihazın elde daha kolay tutulmasını sağlıyor. Selefi Touch modeline göre 3G modelinin ihtiva ettiği en büyük yenilik, her zaman söylediğimiz gibi Windows Mobile 6.1'in (6.5 versiyonunda toparlanan) sıkıcı arayüzünü ortadan kaldıran TouchFLO 2D menü sistemi. Bu sistem HTC Touch Diamond ve Touch Pro'dan aşina olduğumuz TouchFLO 3D'nin adından da anlaşılacağı üzere 3 boyutlu efektler yerine 2 boyutlu efekt ve geçişler sunan versiyonu

Özellikler
HTC'nin akıllı telefon modellerinde kendini rakiplerinden ayrıştıracak özellikler daima sunduğunu veya sunmaya çalıştığını biliyoruz. Touch 3G de sıra dışına çıkmaya çalışan bir model. Üzerinde 3G'den sonra bizi bekleyen HSDPA (7.2Mbps) dört band GSM ağları desteğiyle sunuluyor. Cihaz elbette yine modelin adından tahmin edebileceğiniz üzere 3G ağları da destekliyor. Touch 3G ile internette ücretsiz dolaşmak ve EDGE için para ödemek istemeyenler için Wi-Fi da mevcut. Üzerinde bulundurduğu GPS alıcısı sayesinde kurulu gelen Google Haritaları'ndan yararlanabiliyorsunuz.

Windows Mobile 6.1 işletim sistemine sahip olan cihazın TurkcellPDA sınıfına girmesine sebep olan özellikleri arasında iş dünyasına yönelik sunduğu uygulamalar da önemli yer tutuyor. Microsoft Exchange, push e-mail, Microsoft Word, Excel ve Powerpoint'in mobil sürümleri, PDF görüntüleyici, artı olarak chat usulü görüntülenebilen SMS mesajlaşması da bu iş uygulamalarına sunulan örneklerden bazıları. Daha güzeli ise eğer ihtiyacınıza uygun bir uygulama ararsanız çok büyük ihtimalle Windows Mobile için geliştirilen binlerce uygulamadan birisini bulabilirsiniz.


192 MB RAM ve 256 MB ROM hafızası bulunan cihazın uygulamalar arasında geçişleri son derece rahat. Çoklu işlem yeteneğini artıran 528 MHz Qualcomm işlemcisi cihazın pil ömrünü olumsuz etkilemiyor. Touch 3G'de pil kapağının hemen altında yer alan MicroSD genişleme yuvası pili çıkarmadan kullanılabilmesi nedeniyle sıkıntı oluşturmuyor. Pili çıkarmak çok daha dertli bir işlem ama zaman zaman pil kapağı ile uğraşmak da çok hoş olmayabiliyor. Gerçi bu konu da kullanıma göre değişen bir ihtiyaç. Çoğu kullanıcı hafıza kartını telefonu kullandığı yıllar içinde toplam 10 defa çıkarmayabiliyor.
htc touch41238511388 - Akıllı ve dokunmatik telefon: HTC Touch 3G
Arayüz YouTube'a erişimi kolaylaştırıyor ama YouTube size ulaşabilecek mi?
2.8 inç parlak ekranı ise (gerekli yönergeleri uygulanınca izlenebilen) YouTube videolarını görüntülemek için ideal. Kasasına göre büyükçe bir ekranı bulunan cihazda kısa veya uzun araç yolculuklarında film seyretmek de gayet mümkün. Tabii ki bu keyfi Touch HD ile kıyaslamak mümkün değil. 2,8 inç ile 3,8 inç ekran arasında ciddi bir keyif farkı var (: Dolayısıyla multimedya için telefon almak istiyorsanız ülkemizde birkaç haftaya kadar çıkacağını tahmin ettiğimiz Touch HD'yi bekleyebilirsiniz.
3.2 megapiksel kamera ile elde edilen görüntüler mükemmel olmasa da anları yakalamak için ideal. Aynı iPhone 3G'de olduğu gibi Touch 3G de adına yakışmayan biçimde 3G'nin son kullanıcıyı cezp eden en önemli unsurlarından birini sunamıyor: görüntülü konuşma. Buna sebep ise yine iPhone'da olmadığı gibi Touch 3G'de de olmayan ön yüz kamerasının eksikliği. Apple ne kadar kabahatliyse, HTC'de o kadar kabahatli bu konuda.
Performans
TouchFLO 3D yerine 2D tercihi cihazın işlemcisine uygun ve kullanıcıları memnun edebilecek bir hareket olduğu aşikar. Özellikle önceki modele göre güçlendirilmiş olan işlemcinin bu arayüzdeki performansı kayda değer. Qualcomm MSM7225 528MHz işlemcisi kişiler, mesajlar ve benzeri günlük işlemleri minimal gecikmeyle sunarken arka planda çalışan uygulamaları görev çubuğunda yer alan kaynak tüketimi ve çalışan uygulamalar menüsünden görebiliyorsunuz.
htc touch51238511452 - Akıllı ve dokunmatik telefon: HTC Touch 3G
Tek bir pil ile etkileyici performans. Günlük kullanımda 3-4 gün dayanabiliyor.
Opera Mini web tarayıcısı, YouTube görüntüleyici ve Google Haritaları gibi online uygulamalar, HTC arayüzüyle ulaşılması kolay, gücüyle kullanılması çok kolay olarak karşımıza çıkıyor. Opera tarayıcısı halen zum kontrolleri ve başarılı render performansıyla Windows Mobile yakasında tercih edilen uygulamalardan...
Performans olarak bizi etkileyen bir diğer unsur ise HTC Touch 3G'nin pil ömrü. HTC pil ömrünü 6,5 saat konuşma ve 19 gün bekleme süresi olarak belirtmiş. Testimizde etkileyici şekilde 3-4 günde bir şarj edilen cihaz Touch Diamond'ın tek günlük pil ömrüne nazaran ciddi bir gelişme sunuyor.Sonuç ve Fiyat
Touch 3G'yi kullanmak gerçekten keyifli ancak bunun Touch modelinin güncellenmesi değil de nümerik klavyeli Touch Dual'in yeni bir modeli olmasını tercih edebilirdim. HTC'nin orta seviye akıllı telefonları şık görünümü, sağlam performansı ve mükemmele yakın pil ömrü artı puan toplarken iş dünyası kullanımı için ekrandan ziyade mekanik tuşların da sunulduğu bir model tercih edilebilirdi. TurkcellPDA cihazları arasında mekanik klavyesi olmayan tek model HTC Touch 3G. Eğer ekran üzerinden metin girişinde sorun yaşamayacağınızı düşünüyorsanız şansınızı deneyebilirsiniz.
htc touch61238511513 - Akıllı ve dokunmatik telefon: HTC Touch 3G
3.2 Megapiksel kamera ortalama performans sunuyor
Cihazın sözleşmesiz son kullanıcı satış fiyatı 625 dolar+KDV. Eğer halihazırda Turkcell'e vergiler dahil 100 lira fatura ödüyorsanız, 12 ay ödeme taahhütnamesi ile vergiler dahil 103,19 TL karşılığı cihaza Turkcell'den sahip olmanız mümkün. İlk seçenek için fiyatlandırmanın makul olup olmadığı sorusuna, dolar artışı nedeniyle tatmin edici değil cevabını verebilirim ancak Turkcell'den iPhone dışında taahhütname ile alabileceğiniz tek tam dokunmatik ekranlı (mekanik klavyesiz) estetik görünümlü akıllı telefon HTC Touch 3G.