02007346 - Avrupalı Operatör Orange kendi yazılım mağzasını açıyor


Amerikan firmalarının uyguladığı sistemin aksine Orange Application Shop'da üreticilere ödenecek ücrette uygulamanın popülerliğine bağlı olarak değişecek.Yani popüler bir uygulamanın üreticisi satış fiyatından diğer üreticilere göre daha fazla pay alacak..Apple,Google ve Microsoft'un uygulama mağazalarında ise bu oran sabit olup satış fiyatının %70i direk üreticiye veriliyordu.
Yıl sonuna doğru Orange Application Shop'un Orange'ın aktif olduğu bir çok bölgede kullanıcıların hizmetine sunulacak. Amerikan firmalarının çıkardığı heryerden ulaşılabilen mağaza fikriyle sms-internet mağazalarınayeni bir bakış açısı gelmesinin ardından bu yolda yatırım yapan firmaların Apple gibi bu işin altından başarıyla kalkıp kalkamayacağı merakla bekleniyor.
AppStore'un başarısı tamamen kullanıcı içeriğini yani kullanıcılar tarafından üretilmiş yazılımları özendiren bir yapıya sahip. Kısaca bugün basit bir form ile SDK indirip bir banka hesabı ile AppStore'da yazılım satmaya başlıyabiliyorsunuz. Bu nedenle hem ucuz hemde rekabetçi yazılımlar iPhone'ı bir üst seviyeye bir seneden kısa bir sürede çıkarmayı başardı. Bugün iPhone sahip olduğu oyunlar ve yazılımlar ile hem çok geniş hemde çok ucuz bir piyasaya sahip.