3g - Avea 3G altyapısını ihale etti
Bildiğimiz gibi bu iş için Turkcell Ericsson ve Huawei ile, Vodafone ise sadece Huawei ile anlaşmıştı. Görülen o ki işini en sağlama alan Avea olmuş rakipleri arasında. Yapılan bilgilendirmeye göre Avea, 3G altyapısını hazırlamak için anlaştığı şirketler Ericsson, Huawei ve ZTE oldu.
Üç firma arasındaki görev dağılımına göre Marmara ve Ege’yi Ericsson, Akdeniz ve İç Anadolu’yu Huawei alırken; Karadeniz ile (Güney)Doğu Anadolu’daki altyapı kurulumundan ise ZTE sorumlu olacak.
Konuyla ilgili yapılan basın duyurusunda, ilgili 4 firmanın da Türkiye Tepe Yöneticileri durumdan duydukları memnuniyeti belirtirlerken, en yenilikçi atılımlarla kullanıcıların memnuniyetleri sağlacaklarını vs. dile getirdiler.
Avea, önümüzdeki beş sene içerisinde Türkiye dahilinde her bölgeyi 3G kapsama alanına almayı hedefliyor.
EDİTÖR NOTU: Hatırlayacağımız gibi 3G ihalesinde, A tipi lisansı 358 milyon Avro ile Turkcell, B tipi lisansı 250 milyon Avro ile Vodafone ve C tipi lisansı da 214 milyon Avro ile AVEA kazanmıştı. İhale ardından firmaların hazırlayıp yolladıkları imtiyaz sözleşmesi taslak bildirimleri halen Danıştay'da bekliyorlar. Operatörlerden alınan bilgilere göre 3G'nin Türkiye'de kullanabilir hale gelmesi en erken yaz ortalarında gerçekleşebilir.