opera41239895620 - Opera Mobile Turbo Ne Zaman Çıkıyor?

Norveçli İnternet Tarayıcısı Opera, bilgisayar dünyasında olduğu kadar mobil cihazlar dünyasının da beğenilen tarayıcıların başında geliyor. Peki beklenen 9.7 ne zaman yayınlanacak?

Amerika'nın en önemli mobil organizasyonu olan CTIA Wireless fuarında Opera, mobil tarayıcısının yeni sürümünü duyurdu. Yeni tarayıcının bu sürümü ilk etapta üreticiler için kullanılabilir olacak. Uygulamanın bizim cihazlarımıza girmesi ise mayısın başlarını bulacak. Ancak ilk yayınlanacak sürümün Windows Mobile kullanıcılarını ilgilendireceğini de belirtelim.
opera41239895620 - Opera Mobile Turbo Ne Zaman Çıkıyor?
X1'deki Opera Mobile Turbo
Norveçli yazılım devinin mobil tarayıcısı önceki sürümlerinde dokunmatik ekran Windows Mobile ve SonyEricsson'un UIQ platformları için geliştirmeler sunmuştu. Dünya'nın lider mobil platformu Symbian için ise 8,65'den bu yana yeni bir sürüm yayınlanmadı.


Fakat şirketin bu sürümde Symbian cihazları da unutmayacağı Opera Mobil'in güçlü bir sürümünü de piyasaya süreceğini tahmin ediyoruz.Resmi bloglarında da bu şekilde açıklamalara uzunca bir süredir rastlanıyor. Blogda Symbian için hangi sürümlerin destekleneceğine dair bir açıklama yok. Ancak S60 3. sürüm ve 5. sürüm cihazlara destek olacağı aşikar. Dokunmatik ekran desteği olacağını da umuyoruz.
opera31239895649 - Opera Mobile Turbo Ne Zaman Çıkıyor?
Opera Mobile Turbo'nun rakiplerine farkı
Opera Mobile 9.7(Windows Mobile İçin)

Geliştirilmiş görüntü netleştirme motoru
Opera Mobile Opera 10'da da kullanılan Presto 2,2 görüntü netleştirme motorunu mobil sürümüne de taşımış durumda. Bu da daha hızlı görüntü yükleme ve arama motoru standartlarına tam destek demek oluyor.
Opera Turbo
Opera Mobil yüzde 80 oranında bant genişliği kullanımını azaltarak çok daha rahat bir internet kullanımı sağlar. Opera'nın geliştirdiği sıkıştırma teknolojisi Opera Mini kullanıcıları tarafından iyi bilinen ve çok sevilen bir özellik.
Geliştirilmiş Widget'ler
Opera kullanışlı mobil widgetler sunar. Son derece kullanışıdır ve tarayıcıdan bağımsız da çalışabilirler.Gears
Google tarafından açık kaynak kod olarak geliştirilen Gears ile web tarayıcılar için daha güçlü web uygulamaları geliştirilmesini amaçlayan bir teknoloji. Opera Labs ya da Google Labs üzerinden ayrıntılı bilgi edinilebilir.

opera21239895722 - Opera Mobile Turbo Ne Zaman Çıkıyor?
İşin sırrı Opera Turbo sunucusunda gizli
OpenGL ES
OpenGL ES desteği ile daha hassas scroll yeteneği daha hassas bir kullanıcı arabirimi.