iPhone kullanıcı olarak hepimizin bildiği gibi iPhone'umuz ile w in dow s li ve, h o t m ai l, @live.com hesabımıza giriş yapamıyorduk. Dün yayınlanan bir haberle Microsoft'un daha önce kısıtlı sayıda ülkelere açtığı POP3 desteğini tüm dünyaya açtığı haberini aldık ve hemen test ettik.

Öncelikle ana menüde bulunan Ayarlar (Settings) butonuna tıklıyoruz. Ardından aşağıda bulunan "Mail, Kişiler, Takvimler" seçeneğine tıklıyouz. Açılan sayfada Hesap Ekle butonuna tıklıyoruz. Hesap ekle butonuna tıkladıktan sonra karşınıza desteklenen posta servislerinin listesi çıkacak. Bu listede Diğer seçeneğini seçiyoruz. Seçtikten sonra sizden Adınızı, E-posta adresinizi, şifrenizi isteyecektir. Ad kısmına adınızı, Adres kısmına E-posta adresinizi, Parola kısmına da şifrenizi yazıp Kaydet butonuna basınız. Kaydet butonuna bastıktan sonra Mail uygulaması verdiğiniz mailin uzantısına bakarak POP3 ve SMPT ayarlarını otomatik olarak yapacak, ayrıca bir ayar yapmanıza gerek kalmayacaktır. Artık Mail uygulamasını kullanabilirsiniz.

Yapılan otomatik ayarları inceleyecek olursak:
POP : pop3.live.com (Port 995)
SMTP : smtp.live.com (Port 25)
SSL Kullan: OnHotmail hesabımız çalışır durumda ama ilk defa Mail uygulamasının kullananların maillerin ne sıklıkta otomatik olarak kontrol edileceğini ayarlamasında fayda var. Bunun için de, Ayarlar menüsü altındaki "Yeni Verileri Al" seçeneğine tıklayınız ve kendinize uygun bir ayarı seçiniz. Ne kadar çok sıklıkta mail kontrolü yaptırırsanız iPhone'unuzun pili o kadar çabuk bitecektir. Eğer "Elle" ayarını seçerseniz otomatik olarak yeni mesaj kontrolü yapılmaz. Ayrıca "Anında İlet" seçeneği Hotmail için çalışmaz.


iPhone ile E-posta alıp göndermek ?

iPhone 3G ile POP, IMAP ve Microsoft Exchange Active Sync protokolleri üzerinden e-posta alıp gönderebilirsiniz. Google ve Yahoo! Mail hesaplarınızı bir kaç tıklama ile kurabilirsiniz. 2.0 ve sonrası yazılım versiyonuyla beraber gelen MS Exchange Active Sync desteği sayesinde kurumsal e-postalarınıza da erişebilirsiniz. E-posta kurulumu yaparken dikkat edeceğiniz tek detay kullanıcı adı bölümünde tam e-posta adresinizin yazması gerektiğidir. Ayrıca iPhone'a yapacağınız özel bir yapılandırma yoktur. Outlook'da kurulu bir E-posta hesabınız varsa, iPhone'a girilmesi gereken ayarlar bu ayarlardan farksızdır.E-Posta Eklentileri E-posta uygulamasında gelen ekleri kaydedip, ofis dökümanları üzerinde değişiklik yapabilir miyim?

Size E-posta aracılığı ile gelen word, excel ve powerpoint dökümanlarını görüntüleyebilir, ancak kaydedip üzerinde değişiklik yapamazsınız. Ayrıca MP3 uzantılı ses dosyalarını sadece dinleyebilir, ancak kayıt edemezsiniz. E-posta eklerindeki fotoğrafları dilerseniz daha sonra tekrar izlemek için üzerine basılı tutarak iPhone'unuzun fotoğraf albümü içine kaydedebilirsiniz.
Ayrıca bilgisayarınızdaki Ofis ve PDF dökümanlarınıda iPhone'a iPhoneBrowser ile aktararak gerektiğinde görüntüleyebilir ancak üzerinde değişiklik yapamazsınız .