Yurt dışından gelişte ''hediyelik'' cep telefonu getirme hakkı yeniden sınırlandırılıyor.

Bu yıl eylül ayına kadar her yurda girişte bir adet ''hediyelik'' cep telefonu getirme hakkı bulunurken, eylülde yapılan düzenlemeyle, bu ''her defasında bir tane olmak üzere yılda 4 cep telefonu'' ile sınırlandırılmıştı.

Yurda giriş sırasında yolcu getirdiği telefonunu beyan etmemişse, daha sonra, herhangi bir gümrük idaresine pasaportu ve telefonu ile başvurarak ''sonradan beyanda'' bulunuyordu.

Şimdi ise yolcunun cep telefonu getirmesinin yurt içindeki satıcılar açısından haksız rekabete neden olduğu ve gümrüklerdeki iş yükünü artırdığı gerekçeleriyle, yılbaşından geçerli olmak üzere, yolcunun getirilebileceği cep telefonu sayısı, ''yılda bir adede'' düşürülerek, cep telefonu, ''hediyelik'' kapsamından çıkarılıyor.

Buna göre yurt dışından gelen bir yolcu, yılda bir cep telefonunu ''zati eşya'' listesinde, gümrük vergisinden muaf olarak getirecek. Bu şekilde getirilecek cep telefonunun değerine bakılmayacak ve hiç bir şekilde gümrük vergisi ödenmeyecek.

Mevcut mevzuata göre, yurt dışından gelen bir yolcu, toplam değeri 300 avroya kadar hediyelik eşyayı, gümrük vergisinden muaf olarak yurda getirilebiliyor.

Telefonun değeri 300 avronun üzerindeyse, yolcu, gümrükte ''sözlü beyan formu'' dolduruyor ve telefonun değerinin yüzde 10'u kadar gümrük vergisi, ayrıca formun değerli kağıt olması nedeniyle 26 YTL damga vergisi ödüyor. Form gümrük memuru tarafından onaylanıyor. Yolcu, sözlü beyan formu, pasaport ve telefon ile

Telekomünikasyon Kurumu veya abone merkezlerine başvurarak kayıt yaptırıyor.

KAYITDIŞI TELEFONLAR İHRAÇ EDİLDİ

Cep telefonlarında kayıtlı düzene geçilmesini sağlamak amacıyla 12 Temmuz 2005'te, 5392 sayılı yasa yürürlüğe girdi.Bu yasayla 5-13 Aralık 2005 tarihleri arasında Telekomünikasyon Kurumuna 5 YTL yatırmak kaydıyla ayıplı(kaçak) cep telefonları kayıt altına alındı. Kayıt altına almayan ve bu tarihten sonra ülkeye ayıplı cep telefonu getirenlerin şebekeleri hizmete kapatıldı.

Bunu fırsat bilenler, kapanan cep telefonlarını çok ucuz fiyatla alarak yurt dışında başka ülkede sattılar.

Bazı telefon tamircileri ise telefonun IMEI kodunu değiştirmeyi deneyerek kullanıma açmaya çalıştılar. Bunu kısmen başarsalarda, bir süre kullandıktan sonra aynı IMEI numarası olan başka telefonla çakışınca telefonları tekrar kapandı. Kullanabilenler ise telefonlarını satmaya kalktıklarında başka bir problemle karşılaştı. Telefonun arkasında yazan IMEI numarasıyla ekrana *#06# yazarak çıkan numaranın aynı olmadığını gören bayiler telefonu almadılar ya da değerinin çok altında bir fiyat verdiler.

En az zararla kurtulanlar ise şöyle bir yöntemi izledi ve hala bu yöntem devam ediyor.

Şu anda ülkeye son 3 ay içinde giriş yapan ve pasaportunda o yıl içinde telefon getirdigine dair bir bilgi bulunmayan pasaport sahibi, kayıtlı olmayıp kapanan bir cihazı faturası olmasa dahi kayıt altına alarak açtırabiliyor.

Şahıs cep telefonu ve pasaportu ile birlikte bir giriş gümrüğüne giderek, gümrük muayene memuru tarafından ''telefonun markası, IMEI numarası, getiren şahsa ilişkin pasaport bilgilerinin'' yer aldığı bir ‘sözlü tutanak' tutuluyor ve telefonun MOBİSAD tarafından belirlenen fiyat listesindeki değerinin yüzde 10'u kadar gümrük vergisi ve 26 YTL damga vergisi ödeniyor. Ayrıca telefonda radyo varsa, cihazın fiyatı ne olursa olsun TRT için 10 euro bandrol ücreti ödeniyor. Form gümrük memuru tarafından onaylanıyor. Gümrükte hazırlanan tutanak, pasaport ve telefonu ile birlikte Telekomünikasyon Kurumu veya abone merkezlerine başvurarak telefonunu kayıt ettirerek yurt içi kullanıma açtırıyor.

Geriye dönük beyanın, Ağustos 2006'da kaldırıldığının belirtilmesine karşın uygulama hala devam ediyor.