Nokia’nn amiral gemisi N97 ve hemen ardından gün yüzüne çıkan N97 Mini… ince detayları karşılaştırmalı olarak inceledik.


Nokia N97 ve hemen ardından duyurulan N97 Mini. Detaylardaki küçük farklar dışında neredeyse tümüyle aynı olan Nokia'nın üst düzey bu iki cihazı, birer rakip olmaktan ziyade, birbirinin alternatifi olmuş durumda.

Symbian^2'den önemli tüyolar getiren N97 Mini'de Nokia, çok şikâyet edilen N97 hatalarını da gidermiş. Finlandiya'lı üreticinin üst düzey bu iki cihazını, pek konuşulmayan, marjinal noktalarıyla ele aldık.

N97 Mini, adı gibi ebatlarıyla da N97'den biraz daha küçük. Ön yüzden bakıldığında neredeyse birbirinin aynı iki cihaz gibi görünseler de, detaylara inince ufak farklar karşımıza çıkıyor. En büyük farksa dokunmatik ekranda. N97'nin 3.5 inçlik ekranına karşın Mini 3.2 inçlik rezistif bir ekrana sahip.

Onyuz fit1258392977 - Nokia N97'nin Mini'si ile kıyaslaması
Klasik dokunmatik ekranlı telefonlarda olduğu gibi sanal bir klavyeye sahip olan her iki cihaz, bunun yanı sıra yatay açılır tam QWERTY klavyeye de sahip. N97 Mini'nin küçülen boyutları, klavyenin de değişmesine sebep olmuş. Özellikle N97 klavyesinin solunda yer alan 5 yönlü navigasyon tuşu, Mini'de kaldırılmış ve tuş aralıkları daha geniş tutulmuş. Bu da kullanım esnasında ciddi bir kolaylık sağlıyor. Ayrıca yön tuşlarının Mini'de sağ tarafta konumlandırılması, kullanım kolaylığı açısından son derece önemli.

qwerty klavye fit1258392996 - Nokia N97'nin Mini'si ile kıyaslaması
Tasarım ve Malzeme Kalitesi
Tasarımdaki küçük detayların yanı sıra, malzeme kalitesinde ciddi farkların olduğunu görmezden gelemezdik. N97 Mini daha ağır ve daha oturaklı bir cihaz hissi veriyor. Özellikle hemen hemen her N97 kullanıcısının canını sıkan plastik batarya kapağı, QWERTY klavyenin kullanımı sırasında gıcırdayarak can sıkıcı bir hal alabiliyordu. Nokia, N97 Mini'de bütün bir arka kapak yerine, sadece bataryayı ve kart girişini kapatan metal bir kapak kullanmış.

ekran as fit1258393232 - Nokia N97'nin Mini'si ile kıyaslaması
Her iki model de benzer bir şekilde yatay olarak açılıyor. Ancak N97 daha dik bir ekran açısı sunarken N97 Mini biraz daha yatay kalıyor. Bunun iyi mi yoksa kötü mü olduğu, kullanıcıdan kullanıcıya değişecek bir değer olduğundan, eleştiriye gitmek pek doğru değil. Ancak iki kademeli açılma mekanizması olsa hiç de fena olmazdı.

Ekranda Farklılıklar

Mini, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi 0.3 inç daha küçük bir ekrana sahip. Ancak kalite ve performans konusunda ikisinin de birbirine üstünlük kurduğu noktalar var. Her iki cihaz da rezistif TFT ekrana sahip. Ancak N97, ekranı üzerindeki bir tabaka sayesinde güneşte görüntülenmeyi çok daha kolay hale getiriyor. Ayrıca bu katman, cihaz karanlıkta kullanıldığında gözün yorulmamasını da sağlıyor. Buna karşın N97 Mini böyle bir tabakaya sahip değil buna karşın daha parlak ve detayları daha net ayırt edilebilen kaliteli bir görüntü vaat ediyor.

guneste fit1258393263 - Nokia N97'nin Mini'si ile kıyaslaması
Batarya ve Şarj Süresi
N97'de ses çıkarması nedeniyle fazlaca rahatsız eden, N97 Mini'de ise metal olmasıyla hem bu gereksiz sesi yok eden hem de oldukça oturaklı bir cihaz hissi veren arka kapağı kaldırdığınızda, iki cihaz arasındaki belki de en belirgin farkla karşılaşıyoruz.

arka fit1258393909 - Nokia N97'nin Mini'si ile kıyaslaması
N97 daha uzun ve büyük bir pil kullanırken, N97 Mini 3. Sürüm Symbian kullanan N serisi Nokialarda sıkça rastladığımız bataryanın gelişmiş bir versiyonunu kullanıyor. Elbette ki bu fark sadece boyuttan ibaret değil. Zira N97'nin BP-4L model numaralı bataryası 1500mAh gücündeyken, Mini'nin BL-4D bataryası 1200mAh gücünde.

batarya fit1258393928 - Nokia N97'nin Mini'si ile kıyaslaması
Her ne kadar değerler bir mobil cihaz için gözle görülür bir fark yaratabilecek kadar büyük olsa da, performans konusunda ciddi bir fark olacağını kesinlikle düşünmeyin. Zira N97'nin daha büyük ekran gibi artıları, şarj sürelerini hemen hemen denk değerlere getiriyor.
Genel manada her iki cihazın da şarj değerleri, diğer akıllı telefonlar ile kıyaslandığında oldukça makul ve hatta üst düzey. Nokia'nın tüm akıllı telefonlarında GPS ve Wi-Fi kullanımı sırasında, yoğun şarj tüketimi gibi şikâyetler vardır. İki cihazda da böyle bir şikâyet söz konusu değil. Buna karşın şebeke tabanlı bağlantılar kullanıldığında her iki cihaz da tabiri caizse yelkenleri fora ediyor.

Yazılım ve Bellek Değerleri
Dokunmatik ekrana sahip Symbian'lı akıllı telefonlar ile kullanıcılarla buluşan S60 5. Sürüm, önce N97 ardından da N97 Mini ile üst düzeye ulaşmış durumda. Genel manada iki cihaz da aynı işletim sistemini kullansa da, N97 Mini geleceğe dair önemli tüyolar veriyor. N97'nin de V20 firmware ile kısmen kavuştuğu bu özellikler, Mini'nin asli vasıflarını oluşturuyor. Özellikle Symbian^2'ye dair ince detaylar N97 Mini'de hayat bulmuş.
ARM 11 mimarisi üzerine kurgulanan cihazlar, 434 MHZ'lık işlemciye sahip. Bu anlamda biraz geri kalmış bir teknoloji olduğunu kabul etmek gerek. Ayrıca Ram konusu da ayrı bir olumsuz durum olarak karşımıza çıkıyor. 128 MB ramden kullanıcıya kalan yalnızca 50 MB. Bu da özellikle yoğun web kullanımında küçük sıkıntılara yol açabiliyor.

n97mini info fit1258394143 - Nokia N97'nin Mini'si ile kıyaslaması
N97 Mini'nin bellek değerlerine göz attığımızda hiç şüphesiz en çok dikkat çeken durum daha büyük C sürücüsü. 282.35 MB boyutundaki bu alan, özellikle Symbian adına çok önemli. Zira birçok uygulama yığın hafıza yahut microSD üzerine kurulduğu takdirde, ya hiç çalışmıyor ya da bir süre sonra hata veriyor. Böylesine büyük bir alana, ihtiyacınız olan tüm uygulamaları yükleseniz dahi, tümüyle doldurmanız pek de mümkün olmayacaktır. Bu sayede 8GB boyutundaki "mass memory"yi sadece çoklu ortam içeriklerine ayırabilirsiniz.

n97 info fit1258394155 - Nokia N97'nin Mini'si ile kıyaslaması
N97 kullanıcılarının özellikle şikayetçi olduğu bir başka konu da C sürücüsü. Python ve türevi uygulamaların yığın hafıza ya da microSD üzerinde çalışmıyor olması, bu yazılımların C sürücüsüne kurulmasını zorunlu hale getiriyor. Bu yüzden yeterince kısıtlanan alan, bazı programların kısmi olarak dosyalarını C sürücüsüne de atması sonucu kullanıcıları iyice zor durumda bırakabiliyor. Bir de internet tarayıcısı ön belleğinde biriken dosyalar, işi içinden çıkılması olanaksız bir hale getiriyor