20091202055756 telefon - Telefon pazarının yeni adresi Afrika

Altimo raporuna göre, Afrika, telekom yatırımcıları için giderek daha cazip bir pazar haline gelecek.

Telekom endüstrisi hakkında yılın ilk çeyreği ve üçüncü çeyreğini kapsayan bilgilerden oluşan Altıncı Altimo Raporuna göre, Afrika, telekom yatırımcıları için giderek daha cazip bir pazar haline gelecek.

Altimo'dan yapılan yazılı açıklamada yer verilen rapora göre, Afrika'da cep telefonu kullanımının, 2012 yılına kadar yüzde 50 oranında artacağı tahmin ediliyor.

Güney Doğu Asya ve Güney Asya pazarında yer alan Endonezya, Çin Vietnam gibi ülkelerde pazar doygunluğa ulaşacak ve yatırım açısından eski cazibesini yitirecek.

Vietnam'da nominal kullanım yaygınlığı yüzde 100 seviyelerine ulaştı. Tahminlere göre, bu coğrafyaya yatırımcıların ilgisi 2011 ile birlikte düşmeye başlayacak.

2008 yılı ile kıyaslandığında, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ekonomik krizin etkilerinden hızla kurtulurken, dakika başı kullanım ve cep telefonu operatörlerinin kullanıcı başına gelirlerine (ARPU) bakıldığında üyelik bazında operatör hizmetlerinde gelişme gözleniyor. BDT ülkeleri orta vadede mobil yatırımcıları için cazibesini koruyor.

Dakika başı kullanım oranlarının, 2009 yılında 2008'e oranla özellikle Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika'da artması, cep telefonu operatörlerinin kullanıcı başına gelirlerinin artması ve ekonomilerinin daha iyi gittiğinin göstergesi oluyor.

Rapora göre kriz, 4G network teknolojisine geçebilen güçlü global oyuncular yaratarak, uluslararası telekom pazarında bir konsolidasyon dalgası yarattı. Konsolidasyon, dünya çapında mobil telekom seviyelerine nüfuz ederek daha hızlı büyüme sağlarken, beklenenden daha hızlı şekilde geleneksel telefon kullanımını geride bıraktı.

Altimo Vakfı Üst Yöneticisi (CEO) Kiril Babaev, Afrika'nın, telekom yatırımcıları açısından hızla büyüyen, cazip pazarlardan biri olduğuna işaret ederek, ''Bu durum, bu zamana kadar geleneksel olarak güçlü büyüme gösteren Güney Doğu Asya ve Güney Asya'daki cep telefonu pazarlarının doygunluğa ulaşması ve gelişmiş ekonomilerin 4G teknolojisindeki gelişmeler sayesinde yeniden canlandığı bir dönemle birlikte ortaya çıktı'' dedi.

Not: Alıntıdır...