nokia - Nokia N8 modelinde ertelemeye gitti


Akıllı telefon pazarındaki rekabette Apple ve Google rekabetine yenik düşen Finlandiyalı Nokia, bu alanda kendisine avantaj sağlaması beklenen N8 modelinin piyasaya sürümünü ileri tarihe ekledi.Nokia'dan yapılan açıklamada yeni telefondaki son ayarlamaların yapılması için birkaç haftaya daha ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

N8 modelinin piyasaya sürümündeki gecikme, şirkete, Apple'ın iPhone ve Google'ın da Android yazılımıyla çalışan modelleri karşısındaki rekabetinde son darbeyi vurdu.

Nokia'nın açıklamasında, "Nokia N8 ürünümüzü bazı pazarlarda Eylül sonunda piyasaya sürmeyi planlıyorduk. Ancak daha yüksek düzeyde kullanım deneyimi sağlamak için sevkıyatlarımızı bazı nihai değişimleri gerçekleştirmek adına birkaç hafta erteleme kararı aldık" denildi.

Finlandiyalı cep telefonu üreticisi gecikmenin nedeniyle ilgili ayrıntı bilgi vermedi.

Nokia geçen hafta, ürünün tanıtımından sonra gelen ön siparişlerin şimdiye kadar aldıklarının en yükseği olduğunu belirtmiş ve 100 cep telefonu operatörüyle ürün için anlaşma sağlamıştı.

Nokia geçtiğimiz günlerde tepe yönetiminde de önemli bir değişikliğe giderek, eski CEO Olli-Pekka Kallasvuo'nun yerine, Microsoft'un üst düzey yöneticilerinden Stephen Elop'u getirmişti. Bu kararın ardından, Nokia'nın akıllı telefon birimin başındaki Anssi Vanjoki istifa etmişti. Başkan Jorma Ollila'nın da 2012'de görevi bırakacağı söylentileri bulunuyor.

Rekabet konusunda Apple'ın gerisinde kalan Nokia'nın hisseleri de sert kayıplar yaşamıştı.

Analistler, yüksek çözünürlük özellikleri barındıran ve Avrupa'da 370 euroya satılacak N8'in, iPhone karşında çok fazla rekabat etme şansının bulunmadığını belirtiyor.