1993′te IBM ve BellSouth ortaklığıyla geliştirilen IBM Simon, günümüz akıllı telefonlarının da atasını oluşturuyordu. Bir taşınabilir telefon, bir cep bilgisayarı, ve bir faks makinesiydi. Yani akıllı telefon kavramının büyük kısmına bünyesinde sahipti. 899$’lık fiyat etiketiyle piyasaya çıktı.

ibmsimon - İlk Akıllı Telefon IBM - Simon

Simon’ın takvim, rehber, dünya saati, not defteri, e-posta istemcisi vardı ve bunlara ek olarak oyun da oynanabiliyordu. Yani bu telefonu sizi aldatan sevgilinizin kafasında kırmaktan daha zevkli bir oyunu olamaz ama…

Günümüz akıllı telefonlarıyla karşılaştırdığımızda yeni uygulama desteğini saymazsak sadece internet tarayıcısı, medya oynatıcısı, Wi-Fi ve GPS’i yoktu. Bunlar da o günler için çok büyük kayıplar olmasa gerek. Teknik özelliklerini de kısaca vermek gerekirse:

İşlemci: özel
RAM: 1 MB
ROM: 1 MB
Ekran: siyah & beyaz – 160*293
İşletim sistemi: Zaurus
2007′de çıkan iPhone’u da IBM Simon ile karşılaştıralım.

iPhone - İlk Akıllı Telefon IBM - Simon

Simon’da fiziksel tuşlar yerini dokunmatik ekrana bırakmıştı. Simon’dan sonra ise bu gelişmeye rağmen fiziksel tuşlar ağırlık kazandı ve bence akıllı telefonların gelişimi yavaşladı. 2007 yılında ise Apple daha önceden yapılması gereken bir telefonu, iPhone’u piyasaya sürdü. Tuşsuz tasarımı, son derece duyarlı ekranı, ve uygulama marketiyle olumsuz eleştirilere rağmen kısa sürede yaygınlık kazandı. Şu anda da en stabil ve kaliteli akıllı telefonlardan biri olarak varlığını sürdürüyor.

Akıllı telefonların başlangıcı Simon ile oldu, dönüm noktası ise iPhone’du. Burda çok yaygın bir yanlışı düzeltmek gerek. Nokia, Symbian sistemi ile zaten uzun süredir akıllı telefon üretiyordu fakat bu sistem zamana uyum sağlayamayacak kadar eskimişti. iPhone ve sonrakiler sadece olması gerekeni yapan “yeni akıllı telefonlar”dı. Gerçek anlamda “akıllı” telefonlara ise daha zaman var gibi görünüyor.

KAYNAKÇA

Wikipedia - http://en.wikipedia.org/wiki/IBM_Simon
RetroCom – http://www.retrocom.com/bellsouth_ibm_simon.htm