Nokia Nseries, yaratıcılığına güvenen herkesi Nokia Nseries Kısa Film Yarışması'na bekliyor.

2. Nokia Nseries Kısa Film Yarışması'nda kısa filmlerin son teslim tarihi 21 Aralık 2007.

Gelişmiş multimedya özellikleriyle mobil dünyada bir çığır açan Nokia Nseries, sinema sanatına verdiği desteği; Filmekimi sponsorluğu, 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali tema sponsorluğu ve 2. Nokia Nseries Kısa Film Yarışması'yla sürdürüyor.

6 Ekim 2007'de başvuruların başladığı 2.Nokia Nseries Kısa Film Yarışması'nda yolun yarısı geçildi. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın (İKSV) desteğiyle düzenlenen Nokia Nseries Kısa Film Yarışması'na amatör ya da profesyonel herkes katılabiliyor. Yarışmaya, www.nserieskisafilm.com web adresi üzerinden ya da Nokia Shop'lar ve İKSV'de bulunan formlar doldurularak başvurulabiliyor. Başvurular 21 Aralık 2007 Cuma günü sona eriyor.

Geçtiğimiz yıl birincisi yapılan ve alanında bir "ilk" olan 1. Nokia Nseries Kısa Film Yarışması büyük ilgi çekmiş, 400'e yakın başvuru almıştı. Katılımcıların tür ve tema seçiminde özgür olduğu yarışma, bu yıl da aynı kurguyla devam ediyor.

Katılım süreci devam ederken, geçtiğimiz yıl Nokia Nseries Kısa Film Yarışması Jüri Başkanlığı'nı üstlenen ünlü yönetmen Ümit Ünal, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde üniversitelilerle biraraya gelip dijital kısa film ve mobil cihazlarla filme çekme konusunda atölye çalışmaları düzenliyor. Böylece yarışmaya katılmak isteyen kısa film meraklılarına da profesyonel anlamda destek sağlanmış oluyor.

Kasım ve Aralık aylarında atölye çalışmaları düzenlenecek üniversiteler şöyle: Mimar Sinan Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi.

Kısa filmlerin herhangi bir kameralı cep telefonu ya da dijital kamerayla çekilmesi gerekiyor. Yarışmada ilk 10'a giren katılımcılara birer Nokia N95 multimedya bilgisayarı hediye edilecek. Daha sonra bu 10 finalist, DVD kalitesinde video kaydedebilen Nokia N95'lerle birer kısa film daha çekecek. Ödül töreni 27. Uluslararası Film Festivali kapsamında yapılacak yarışmanın sonucunda, birinci 5.000 YTL, ikinci 3.000 YTL, üçüncü de 2.000 YTL kazanacak.

Nokia Nseries, Nokia'nın deneyim, paylaşım, interaktivite ve yaratıcılık odaklı multimedya bilgisayarlarından oluşuyor. Sinema sanatını ve sinemaya tutkun kullanıcılarını destekleyerek yaratıcılığa ve paylaşıma verdiği değerin altını çizen Nokia Nseries, yaratıcılığına güvenen herkesi yarışmaya katılmaya davet ediyor!

Katılım Koşulları ve Seçim süreci

Nokia ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Nokia Nseries Kısa Film Yarışması'na başvurular 6 Ekim - 21 Aralık 2007 tarihleri arasında yapılabiliyor. Yarışmaya katılım için herhangi bir yaş, deneyim, tür ya da tema kısıtlaması bulunmuyor. Kısa filmlerin herhangi bir kameralı cep telefonu ya da dijital kamerayla çekilmesi gerekiyor. Buradaki iki temel zorunluluk, kısa filmlerin 1 Mayıs 2006 tarihinden sonra çekilmiş ve daha önce bir festivalde ya da yarışmada ödül kazanmamış olması. Filmlerin süresi ise, jenerik de dahil olmak üzere en fazla 5 dakika olmak zorunda. Başvuru için gerekli evrakların ve diğer detayların tam listesi www.nserieskisafilm.com web sitesinden alınabiliyor.

Seçim süreci
Yarışmada ilk 10'a giren katılımcılar 14 Ocak 2008'de açıklanacak. Bu yarışmacılara birer Nokia N95 multimedya bilgisayarı hediye edilecek. Daha sonra bu 10 finalist, Nokia N95'lerle birer kısa film daha çekecek. Ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan başkanlığında, sinema eleştirmeni Alin Taşçıyan, görüntü yönetmeni Gökhan Atılmış, Nokia Türkiye ve Doğu Akdeniz Multimedya Pazarlama Müdürü Sertaç Şener ve İstanbul Film Festivali Direktör Yardımcısı Kerem Ayan'dan oluşan jürinin bu 10 film arasından yapacağı seçimle, yarışmayı kazanan film ve yönetmen belirlenecek. Tema ve tür gibi kısıtlamaların olmayacağı kısa filmlerin değerlendirilmesinde, teknik kaliteden çok, özgünlük ve yaratıcılık dikkate alınacak.

10 Nisan 2008'de açıklanacak olan sonuçlara göre birinci 5.000 YTL, ikinci 3.000 YTL, üçüncü de 2.000 YTL kazanacak. Yine geçen yıl olduğu gibi, ödül töreni 27. Uluslararası Film Festivali kapsamında yapılacak ve ilk üçe giren filmler, 5-20 Nisan tarihleri arasındaki festivalde Türk filmlerinden önce sinemaseverlere sunulacak.