CinsellikAilenin bir aradayken cinsellikten söz etmesinin pek çok yararı vardır. Çocuklar kendilerini seven ve önemseyen anababalarından yaşamın önemli bir bölümünü öğrenirler. Anababalar çocuklarının büyürken öğrenmeye gereksinim duydukları şeyleri öğrenmelerine yardımcı olmalıdır. Tüm kartların açık olması herkesi rahatlatır. Hiç kimse sorunuyla, üzüntüsüyle ve sorusuyla tek başına kalmaz.
Ancak anababaların çocuklarıyla konuşması her zaman kolay değildir. Bazı anababalar cinselliğin hiç konuşulmadığı evlerde yetişmişlerdir. Kendi çocuklarının böyle yetişmesini istemezler, ama konuşmak da onlara çok zor gelir. Utanırlar ve onların utançları çocukları da utandırır. Cinsellik gibi çok kişisel bir konuda utanç duyulmasına hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sık rastlanır.
Çocukların anababalarının utandıklarını anlamaları işe yarayabilir. Anababanin bu konuda konuşurken kendisini acemi hissettiğini itiraf etmesi de konuşmayı kolaylaştırabilir.

cinsellik clip image002 - ÇOcuklar Ve cinsellik
Bazı anababalar, "Benim çocuklarım cinsellikle ilgili sorular sormuyor," derler. Aslında çocuklar çok ilgilidirler, ama konuyu nasıl açacaklarını bilemezler. Belki de cinsellikten açıkça söz etmek akıllarına hiç gelmemiştir. Anababalar yardıma hazır olduklarını çocuklarına hissettirerek onları yüreklendirebilirler. Anababa çocuğa, "Senin yaşındaki çocukların cinsellikle ilgili çok soruları olur. Senin de varsa, yanıtlayabilirim," diyebilir.
Cinsellikten söz etmenin çok kişisel olduğunu akıldan çıkarmamalıdır. Açıkça tartışmak sağlıklıdır, ama herkesin mahremiyetini koruma hakkı vardır. Anababalar kendilerine büyümeyle ilgili soruların sorulmasını isterlerse de kendi cinsel deneyimlerini çocuklarıyla tartışmak istemezler. Çocuklar sorulannı ve duygularını ortaya attıkları zaman kabullenilmeyi isterler, ama işlerine karışılmasını hoş karşılamazlar. İki tarafın mahremiyetine saygı göste­ rilerek bilgiler ve değerler paylaşılabilir.

Bazı anababalar, "Çocuklarla cinsellikten söz etmek onlara her şeyi' anlat­ mak demektir," diye düşünürler. Aslında her şeyin anlatıldığı bir konuşma hiç de yararlı olmaz. Çünkü çocuklar büyümenin çeşitli aşamalarına eriştikçe, o aşamalarla ilgili konuşmaları yapma gereğini duyarlar.
Genellikle büyükler kendi aralarında konuşurlarken söz cinselliğe gelince, eğer etrafta çocuklar varsa konuyu değiştiriverirler. Aslında bu tür fırsatlar çocukları bilgilendirmek için kullanılabilir.
Anababalar çoğu zaman çocuklarına cinselliği öğretmek için yeteri kadar bilgilerinin olmadığı duygusuna kapılırlar. Kaç yetişkin yumurtalık tüplerinin yerini, hangi hormonun yumurtlamaya neden olduğunu, erkek çocukların seslerinin değişime uğrarken neden çatladığını bilir ki? Çocuklar cinsellikle ilgili sorular sormaya başladıklarında bu tür bilginin önemi olmayabilir. Biyolojik bilgiler gerektiği zaman, kitaplardan öğrenilebilir. Ama çocukların istedikleri bu değildirki. Çocuklar anababalarından ansiklopedik bilgiler değil, ıslak rüyalarının doğal olduğunu, ergenliğin her çocukta değişik zamanlarda başladığını, mastürbasyonun hiç de zararlı olmadığını duymak isterler. Sevgiyle verilecek bir rehberliğe gereksinim duyarlar.
Bu kitap ergenlik öncesi çocuklar için yazıldı. Bu çocukların cinsellikle ilgili arkadaşlarından duydukları ve TV'de gördükleri her zaman sağlıklı ve doğru değildir. Çocuklar tanıdıkları ve güvendikleri yetişkinlerden cinselliği öğrenirken, gerçeklerin yanı sıra sevgiyi ve değerleri de öğrenirler. O zaman erken seks yapma olasılıkları azalır ve büyüdükçe kendileri için en iyi olana karar vermede daha sorumlu davranabilirler.
Ergenlik öncesi çocuklarla cinselliği konuşmak, bulûğ çağındaki ya da yetişkin kişilerle konuşmakla aynı değildir. Bu dönemde onlar için spordaki becerileri, okul başarıları ve sosyal ilişkileri seksten daha önemlidir. Bilgilen­ mek isterler ama yetişkinlerin yaşadığı cinsellikle boğulmak istemezler. Bu nedenle bu kitaptaki yanıtlar, kısa, ilgilerine ve yaşlarının gereksinimlerine göre ayarlanmıştır.

Bazı çocuklar yazılanların tümünü bir defada okumaya hazır olabilirler. Bazıları konudan konuya atlayabilirler. Ya da yeni sorulan oldukça zaman zaman okuyabilirler.
Anababalar da çocuklarıyla birlikte bu kitabı okumak isteyebilirler. Kitabın sonunda verilen listedeki kitaplardan yararlanabilirler. Çocuklar büyüdükçe bulûğ çağındaki çocukların özel ilgilerini yanıtlayacak kitapları okumak iste­ yebilirler.
Çocuklar okuldan, yazılı ve görsel basından, arkadaşlarından öğrenecekleri bilgilere ek olarak, evden de sevgiyle verilecek bir rehberliğe gereksinim duyarlar. Bu kitabın çocuklar ve anababalar arasında geçen ve geçecek konuşmalara ışık tutacağını umuyorum.

cinsellik clip image003 - ÇOcuklar Ve cinsellik

B Ü Y Ü ME
Çocuklar nasıl değişir?
Büyüdükçe bedeniniz değişir. Herkesin dikkatini çeken ilk değişiklik sürek­ li irileşmeniz, uzamanız ve güçlenmenizdir. Bedeniniz bir çocuk bedeninden yetişkin bir kişinin bedenine dönüşür. Anababa olmak isteyeceğiniz günler için üremeye hazırlık yaparsınız.
Ergenlik nedir?
Ergenlik bedeninizin değişmeye başlamasıdır. Küçük bir kız ya da erkek çocuktan yetişkin bir kadın ya da erkeğe dönüşürsünüz.
Ergenliğin başlamasının nedeni nedir?
Beyninizdeki bir iç salgı bezinin hormon denen kimyasal bir sıvıyı salgıla- masıyla ergenlik başlar. Bu hormon kan dolaşımıyla cinsiyet organlarınıza gider, onları kendi hormonlarını salgılamaları için uyarır. Tüm bu hormonlar bedeninize değişme zamanının geldiğini haber verirler.


cinsellik clip image004 - ÇOcuklar Ve cinsellik

CİNSELLİĞİ KEŞFETMEK
Büyürken meraklı olmak normal midir?
Kız ve erkek çocukların büyürken olanları öğrenmeye meraklı olmaları normaldir. Bedeninizdeki değişiklikleri fark etmişsinizdir ve bunlann ne olduğunu bilmek isteyebilirsiniz. Henüz gelişmeye başlamamışsanız bile, yine de soracak sorularınız vardır. Durmadan büyümeyi düşünüp konuşmak istemeyebilirsiniz, ama siz de öteki çocuklar gibiyseniz, meraklı olmanız doğaldır.
Çocuklar kendi bedenleri hakkında sorular sorarken karşı cinstekileri de merak ederler. Bu da doğaldır.
Cinsellik konusunda soru sorulur mu?
TV şovlarında, haberlerde ya da başka çocuklardan cinsellik konusunda çok şey duyarsınız. Herkes her şeyi biliyor gibidir. Siz bir şey bilmediğinizi söylemeye utanabilirsiniz, ama içinizden, bunların daha iyi anlatılmasını istersiniz.
Güvendiğiniz birine -anababa, öğretmen, akraba- bu konuda sorular sorarsanız, duyduklarınızın bazılarının pek doğru olmadığını görürsünüz. Her şeyi biliyormuş gibi görünen bazı kişilerin hiç de öyle çok şey bilmediklerini
anlarsınız. Üzüldüğünüz şeylere üzülmemeniz gerektiğini farkedersiniz. Cinsellik konusunda doğrudan ve doğru bilgi almak sizin için önemlidir. Bu bilgiler sizi rahatlatır, büyüdükçe yaşamınızla ilgili daha iyi seçim yapmanıza yardımcı olur.
cinsellik clip image006 - ÇOcuklar Ve cinsellik

cinsellik clip image007 - ÇOcuklar Ve cinsellik

KIZLARIN VE ERKEKLERİN BEDENLERİ NEDEN FARKLIDIR?
Stacey'nin küçük kardeşi bir gün kuzeni Sam'i banyoda gördü. Penisini gösterdi ve "Neden bundan bende yok?" diye sordu.
cinsellik clip image009 - ÇOcuklar Ve cinsellik


Stacey güldü. Kardeşine kızların ve erkeklerin birbirlerinden farklı oldukla­ rını söyledi. Erkeklerin cinsel organları kolayca görülür. Kızlarınki erkeklerinki gibi kolayca görülemez, çünkü bir bölümü karınlarının içindedir.
Cinsiyet organlarımız, doğa tarafından üreyecek -bebek yapacak- biçimde düzenlenmiştir. Bebeği kadın ve erkek birlikte oluştururlar, ama rolleri farklıdır.
Bu nedenle kadınların ve erkeklerin bedenleri de farklıdır. İnsanlar cinsel organlarını kullanarak ürerler. Herkes anne ya da baba olmak istemeyebilir, ama herkesin cinsellikle ilgili duygu ve düşünceleri vardır.
Çünkü, cinsellik insan olmanın doğal bir parçasıdır.