10592421x281we2 - Transeksüelliğin Geni Bulundu

'New Scientist Magazine'e göre Avustralyalı bilim insanları transeksüelliğe eğilim yaratan bir gen buldular. Ve bu gen en çok kadınlarda bulunuyor.

Avustralyalı bilimadamı Dr. Clemens Tempfer, 49 kadından erkeğe dönmüş, 102 erkekten kadına dönmüş ve 1669 transeksüel olmayan sıradan insanın üzerinde yaptığı deneylere dayanarak, cinsel eğilimleri belirleyen en önemli hormon 'cytochrome P17' ye etki eden bir gen bulduklarını açıkladı. Transeksüel geni adı verilen bu gen beynin yapılanmasının erken dönemlerinde 'cytochrome P17'ye etki ederek kişinin cinsel seçimlerinde çok etkili olabiliyor.

Kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla oranda görülen bu gen özellikle kadından erkeğe dönen transeksüellerde oldukça etkili olduğu düşünlüyor. Bu tarz kadınların cinsiyet değiştirme ameliyatı olmasa bile kendilerini erkek gibi hissetmeye eğilimli olduğunu belirtiyor. Yapılan deneylerde %44 oranındaki transeksüelde (kadından erkeğe dönmüş) bu genin varlığına rastlanırken, % 31 oranındaki transeksüel olmayan kadında bu gene rastlanmadı. Bu genin etkili olduğu kadınlarda ancak erken yaşta yapılan hormon tedavisinin bir ihtimal etkili olabileceği ama genelde iyileşmenin mümkün olmadığı belirtiliyor.