Hayat şartları, ekonomik krizler, işyerinde yaşanılan stres gibi faktörler içinizdeki ateşi söndürmüş olabilir. Ama kıvılcımları tekrar ateşe dönüştürmek elinizde. Hem de kolay bir yöntemle. Öncelikle partnerinizle bir ya da iki hafta herhangi bir şekilde fiziksel temasta bulunmamak için anlaşma yapın. Diğer taraftan birlikte erotik içerikli filmler seyredin, telefonlarınıza kışkırtıcı mesajlar gönderin, bakışlarınızla birbirinizi tahrik edin. Ama gece yattığınızda asla birbirinize dokunmayın. Kısacası uygulayabildiğiniz kadar cinsel rejim uygulayın. Bir ya da iki hafta sonra herşeyin çok farklı olduğunu siz de fark edeceksiniz. (( cinsellik, sex, afrodizyak, serks, partner, cinsel ilişki ))

*Uzmanlara göre sağlıklı bir cinsel yaşamda ‘hassasiyet'' en önemli faktörlerden biri. Seksologlara göre hassas seksin avantajı, yavaş hareketler ve yumuşak dokunuşlar arayıcılığıyla çiftlerin erojen noktalarını bulma ihtimalinin yüksek olması. Diğer taraftan seks terapistleri hassas seksin cinsiyete göre değiştiğini belirtiyorlar. Çünkü kadınlar duyduklarından, erkekler ise gördüklerinden daha fazla tahrik oluyorlar. Bu sefer ışıkları kapatmasına izin vermeyin ve ona tek kişilik bir striptiz şov hazırlayın. Kıyafetlerinizi ağır ağır çıkarıp onun üzerine fırlatın ve hiç aceleniz olmadığını hissetmesini sağlayın. (( cinsellik, sex, afrodizyak, serks, partner, cinsel ilişki ))


* İnsanların birbirlerini ilk keşfetmeye başladıkları zamanki heyecanları ve birbirlerinin vücutlarını yeni tanımalarını, hissedilen cinsel arzunun en doruk noktaya ulaştığı zamanlardan biri olarak nitelendiriliyor. Uzmanlar uzun süreli ilişkilerde o ilk günkü heyecanı ve keşfetme güdüsünü canlı tutabilme için çiftlerin kafalarında beraber paylaştıkları güzel anları canlandırmalarını öneriyorlar. Hafızanızı kurcalayıp bu anları yeniden yaşamak duygusal olarak ona kendinizi daha yakın hissetmenizi sağlarken diğer taraftan fiziksel olarak da onunla birşeyler paylaşma isteğiniz ilk günkü seviyesine dönecektir. (( cinsellik, sex, afrodizyak, serks, partner, cinsel ilişki ))


* Uzmanlar sınırsız seksten bahsederken sadece hayal gücünü ön planda tutmuyorlar; burada oyunculuğunuz ve espri yeteneğinizle kendi sınırlarınızı aşmanın da önemli bir yeri var. Değişikliğin getirdiği heyecanın ilişkinize taze kan getireceğini düşünerek hayal gücünüzü aktif hale getirin. Gece için senaryosu size ait ufak bir seks oyunu planlayın. Sizin farklı tavırlarınızın onda yarattığı heyecanı görünce cesaretiniz iki katına çıkacak.


* Seks hayatınızın maneviyatından bahsedilirken fiziksel temaslarla birlikte partnerinizin iç dünyasına da hitap etmeniz uzmanların tavsiye ettiği bir diğer nokta. Seks terapistleri gözlerin ruhun aynası olduğunu belirterek ruhani sekste göz temasının önemli bir yer tuttuğunu ve misyoner pozisyonunun bu tip seks için uygun olduğunu dile getiriyorlar. Onun iç dünyasına girebilmek için öncelikle kendi dünyanızdan sıyrılmanız, yani kafanızı günlük sorunlardan arındırmanız gerekiyor. Cinselliği fiziksel temastan öte ruhsal bir yakınlaşma olarak gören ruhani seksi keşfetmek, sizi ilk başlarda biraz yorucu olabilir ama birkaç denemeden sonra kendinizi daha dinç hissedecek ve seksin derinliğini keşfedeceksiniz. (( cinsellik, sex, afrodizyak, serks, partner, cinsel ilişki ))


Seks için randevu almalı mı ?Avrupa Seks İlaçları Birliği Başkanı Profesör Francesco Montorsi cinsel ekoloji konusundaki soruları yanıtladı:
* Sizce bir erkek için normal cinsel ilişki sıklığı ne olmalıdır?
Cinsellikte öyle kesin sınırlar yok. Sorduğumuz sorulara erkekler ayda 3-4 kez karşılığını veriyorlar. Biz de bunu normal kabul ediyoruz. Hafta sonları en kolay zamanlar olarak seçiliyor. Çalışmaya katılan erkeklerin yüzde 70'i günde birden fazla seks yaplıyor. Erkekler akşam saatlerini seks için tercih ediyorlar. Yüzde 69'u yarım saatten daha uzun süre seks yapmıyor. Ancak erkeklerin üçte biri düzene bağlı kalmıyor. Erkeklerin yarıya yakını ne zaman seks yapacaklarını bilmiyorlar. Ancak azınlık, randevulu seksi tercih ediyor.

HAFTADA 2 KEZ İYİDİR

* Kalp doktorları özellikle de Mehmet Öz, kalp sağlığı için haftada 4 gün seks öneriyor. Siz ne kadar sıklıkla cinselliği öneriyorsunuz? Kalıplar doğru değil, ancak düzenli bir cinsel yaşam için insanın haftada 1-2 kez seks yapması gerektiğini düşünüyorum. Ama iki haftada bir seks yapıp, mutlu ve sağlıklılar olanlar da var.

* Sizce cinsel sağlığı korumanın en kolay formülü nedir?
Düzenli fiziksel aktivite, özellikle yüzmeyi öneriyoruz. Ağırlık çok tavsiye ettiğimiz bir egzersiz değil. Diğer önerilerimiz; sigaradan uzak bir hayat, alkolü azaltmak ve şişmanlamamaya dikkat etmek.

* Neden çiftlerin cinsel ilişki sıklığını araştırıyorsunuz?
Bu araştırma küresel bir araştırma. MELES adını verdiğimiz bu araştırma cinsel davranış biçimlerini ortaya koyuyor. Cinsel sorunlar yaşayan çiftlere tedavi uygularken, çiftin gerçek cinsel davranışının ne olduğunu anlamak çok önemli. Örneğin erkeklerin cinsel ilişkiye ne zaman girecekleni tam olarak bilmemeleri bize gösteriyor ki; onların tedavisi için uygulanacak ilaç hemen etkili olmalı. Önceden alınıp daha sonra etkili olması beklenen bir ilaç, onların beklentilerini karşılamayacak. Erkekler seksin spontan olmasını istiyor.

* Dünya çapında çiftlerin cinsel ilişki sıklığı düşüş mü gösteriyor?
Bu konuda elimizde çok fazla veri yok. 2001 ve 2004 yılları arasındaki verileri kıyaslayabiliyoruz ve burada düşüş olduğu ortaya çıkıyor. Bu bilimsel veri olarak çok anlamlı değil, daha sonraki yıllarda da bu trendin izlenmesi gerekli. Veriler; 2001 ile 2004 yılları arasında hiç cinsel ilişkide bulunmayanların oranının düştüğünü gösteriyor. Bu, ilaçların etkilerinin ve kullanım alanlarının artmasından kaynaklanan bir durum olabilir. Ayda 1-2 kez seks yapanların sayısı artıyor ancak 3-4 kez seks yapanların sayısı düşüyor.

SPONTAN OLMALI

* Sizce şehir hayatı çiftlerin seks yapmasını engelliyor mu?
Veriler gösteriyor ki; hafta içi çiftlerin ancak yüzde 5'i seks için vakit ayırabiliyor. Yüzde 24'ü bunun için hafta sonunu tercih ediyor. Herhangi bir tekrar biçimi olmadan randevusuz seks yapanların oranı ise yüzde 70. Bu da gösteriyor ki; çiftler evli de olsalar 10 çiftten 7'sinin seks için ayırdığı özel bir gün yok.

* Çiftler birbirlerinden seks için randevu almalı mı, yoksa seksi diledikleri anda mı yaşamalılar?
Araştırmalar gösteriyor ki; erkekler de kadınlar da spontan seksten hoşlanıyor. O zaman randevuya gerek yok. Ben bu doğal akışı bozmamak gerektiğine inanıyorum.

Seks kolesterolün ilacı

Düşük testosteron ilk belirtisini cinsellikte azalma ile gösterir. Testosteron düzelince, seks hayatı korunur. Kolesterol yüzde 15 azalır. Göbek, yerini kasa bırakır..

Avrupa Üroloji Konferansı Portekiz'in başkenti Lizbon'da yapıldı. Uzmanlar erkeklik hormonu olan testosteronun etkisi üzerine verilerini sunarken, seks hayatının erkeklerin yaşamında check-up kadar önem taşıdığını dile getirdiler. Lizbon'da, Bayer tarafından düzenlenen bir toplantıya katılan dünyaca ünlü ürolog Prof. Pierre Marc Bouloux, GÜNAYDIN okurları için sorularımızı yanıtladı:

YAŞLANDIKÇA AZALIYOR
* Erkeklerin testosteron düzeyi gün geçtikçe düşüyor mu?
Testosteron yaşla birlikte düşüş gösteriyor. Düşük testosteron önce libidodaki azalma ile kendini gösteriyor. Erkeklerin cinsel istekleri azalıyor. Bu erkeklerin karın bölgelerinde yağlanma oluyor. Gündüz uyuklamaya başlıyorlar. Psikolojileri etkileniyor. Düşük testosteron pek çok hastalığın da göstergesi sayılıyor. Düşen testosteron yağlanmayı artırırken, metabolik sendroma da neden oluyor. Düşük testosteronlu erkeklerin sayısı özellikle Amerika'da her yıl biraz daha artıyor. Amerika'da yaşları 40 ila 60 arasında değişen 2.4 milyon erkek, düşük testosteron sorunuyla karşı karşıya kalıyor.

* Düşük testosteron hangi sorunlara neden oluyor?

Düşük testosteron, kalp hastalıklarında artışa neden oluyor. Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve diyabet riski ile karşı karşıya kalınmasına yol açıyor. Bir erkek kilo alıp bel çevresi kalınlaşınca yani göbek sahibi olunca testosteron oranlarının da düştüğünü görebiliyoruz.

* Testosteron hormonu en çok kimlerde düşüyor?
Yaşla birlikte testosteron düzeyi düşmeye başlıyor. Erkeklerden, 40 yaşından sonra belli aralıklarla bu konuda ölçüm yaptırmalarını istiyoruz. 40 yaş üzerindeki erkeklerin yüzde 80'inde düşük testosteron riski bulunuyor. Basit bir kan testi ile testosteron düzeyi belirlenebiliyor.

* Düşük testosteron nasıl kontrol altına alınabiliyor?
Bu konuda yaklaşık 4 seçenek var. Basit bir jel kullanımı ya da enjeksiyon tedavisiyle de testosteron son derece kısa bir sürede yerine konulabiliyor.

YAĞ KAS OLUYOR
* Düşük testosteron düzeldiğinde hastalık risklerinde azalma oluyor mu?
Yapılan araştırmalar gösterdi ki; vücut ciddi şekilde kendini topluyor. Kolesterol düzeylerinde ciddi bir düşüş oluyor. 225 olan kolesterol düzeyi 210'a düşüyor yani yüzde 15 dolayında bir azalma görülüyor. Vücuttaki yağ kitlesi ise kasa dönüşüyor. 6 ay içinde kas kütlesinde 3.5 kilogramlık bir artış görülüyor. Kilo da artış olmamasına karşın göbekli ve hantal yapılı vücutlar bir anda kaslı vücutlara dönüşüyor. Düşük testosteronu bulunan hastaların yüzde 16'sında kolesterol sorunu olduğunu saptıyoruz. Oysa testosteron düzeyi yükseldiğinde, bu sorunda da azalma gözleniyor. Bu oran, yüzde 8'e kadar düşüyor.