Kadınlar seksüel zevklerini, fiziksel, duygusal, heyecanlı veya entelektüel yollardan giderebilirler. Her kadın cinsellikten farklı zevkler alabilir. Kimi kadınlar nazik dokunuşlardan, kimileri erotik danslardan kimi kadınlar ise tatlı bir orgazmdan zevk alabilir. Genellikle erkeklerin seksüel hazzı tarif etmeleri genital duygu üzerinde odaklanmıştır. Ama zevk ve erotizm bundan daha fazla bir şeydir. Duymak, görmek, koklamak ve dokunmak cinsel hislerimizi uyandırabilir.

Tüm bu duyular erotik gücün pozitif kaynağı olabilir. Erotizm yalnızca yatak odamızda olan bitenlerden ibaret değildir. Bunun ötesinde erotizm, hayatımızın bir yansıması olan cinsel dürtülerimize ve yaratıcı enerjimize hafifçe dokunan bir şeydir. Ve bu hisler sevgilimize, doğaya, bir takım güçlere karşı duyulabilir.

Tüm bu isteklere karşın birçok sebepten dolayı, bazen kendimizi seksüel zevklerimize açmayabiliriz. Vücudumuzun ve zevklerimizin değersiz, önemsiz olduğunu söyleyen seksist, ırkçı kültürümüzden mesajlar taşıyabiliriz. Kendimizi fiziksel ve duygusal olarak güvenli hissetmeyebiliriz. Hamile kalmak ya da HİV virüsü kapmaktan çok büyük korku duyabiliriz. Suistimal edilmiş bir seks yapmış ve korkunç anımsamaların etkisinde olabiliriz. Gün içinde çok fazla saat çalışmış ve seks için yeterince enerjiye sahip olamayabiliriz. Tüm bunlar bizim cinselliği nasıl yaşadığımızı ya da nasıl ve neden yaşamadığımızı açıkça ortaya koyar.

İçimizden birçoğumuz için, seks sırasında neler istediklerimize ve neler istemediğimize dair konuşmalarımız ileride büyük cinsel hazlar almamız için kaçınılmazdır. Bu yüzden cinselliğin en önemli boyutu iletişimdir. Gerek fiziksel, gerek duygusal gerekse sözlü iletişim cinselliğin sağlıklı bir şekilde yaşanmasını sağlar. Bu yüzden zevklerimizi, deneyimlerimizi paylaştıkça, konuştukça erotizmi, cinselliği, bedenimizi ve partnerimizin bedenini daha iyi anlayabilir ve çözebiliriz.