Kadın erkek arasındaki fizyolojik farklılıklar nedeniyle, cinsel yolla kadınlardan erkeklere bulaşan hastalıkların oranı yüzde 30 iken, erkeklerden kadınlara bulaşan hastalıkların oranı yüzde 80′i buluyor.

Kadınların daha geniş bir mukozaya sahip olması, adet dönemlerinde bu mukozanın bir bölümünün kanla birlikte vücuttan dışarı atılması sayesinde, kadın vücudu cinsel hastalık yaratan virüs ve bakterilerden de belli bir ölçüde arınmış oluyor.

Erkek bulaştırıyor
Buna karşın erkekler, farklı fizyolojik yapıları nedeniyle böyle bir imkâna sahip olmadıklarından korunmasız olarak ilişkiye girdikleri kadınları hastalığa yakalanma riski altında bırakıyorlar. Kadınların bu riski azaltmaları için prezervatif gibi çeşitli korunma yöntemlerinden yararlanmaları gerekiyor.

Hastalıkların erken teşhisi de tedavi açısından oldukça önem taşıyor. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanmış olabileceği konusunda şüpheleri olan kadınların, jinekologları tarafından yapılacak pap-smear testlerini ihmal etmemelerinde fayda var.