Cinsel Bir Saldiri Yasayan Kadini Neler Bekler?

Olay yasanirken, ilk asamada çok siddetli bir panik hali ile birlikte hayatta kalma endisesi, hatta mücadelesi vardir.

Iza geçmenin, kadinin yalniz kisiligine ve cinselligine degil, somut anlamda bedenine yönelik fiziki bir saldiri da oldugu düsünülürse basit yara bere, çürükten, ivedi bir tibbi yardimin zorunlu olabilecegi kirik, çikik, kanama vBulletin'nin de tabloya eklenmesi beklenebilir.

Olayin hemen ardindan, kisiye göre siddeti ve süresi degisebilen ama siklikla ilk birkaç ay için kisinin yasaminda egemen olan özel bir tablo, "Travma Sonrasi Stres Bozuklugu" tablosu sergilenir". Bu devrinin özelliklerini siralarsak:

Saldiri olayinin tekrar tekrar yasantilanmasi, konu il ilgili hayaller ve kabuslar, olayin yasandigi ortamlara benzer kosullarda onu sembolize eden bir olayla karsilasildiginda siddetli ve kaygi durumlari.

Saldiri ortamina benzer durumlardan kaçinma egilimi ve ortama uygun biçimde tepki vermekte donukluk.

Yeni iliskilere kuskulu bakma, bedensel zarar görme endisesi önde olmak üzere yaygin korku ve güvensizlik içinde, sürekli bir alarm halinin yasantilanmasi.

Yaygin agri, uyusma, uykusuzluk, istahsizlik, yorgunluk gibi bedensel zorluklar.

Özetle, irzina geçilen kadinlar, hem bedensel hem psikolojik boyutlari olan ciddi bir travma yasarlar. Yukarida sayilan psikolojik zorluklar bir bölüm kadinda bir yil içinde yavas yavas azalabilir. Ancak, gözlemler ve bazi çalismalardan edinilen kanitlar yasanan zorluklarin her zaman kolay kolay geçmedigini, bir yilla sinirli kalmadigini göstermektedir. Kadinlarin yarisinin 30 ay sonra hala sokaga çikmaktan korktuklari veya yalniz çikmadiklarini, sosyal iliskilerinin olay öncesine göre belirgin biçimde aksadigini, kaygili ve sikintili olduklarini göstermektedir. Cinsel isteksizlik, cinsel uyum güçlügü gibi cinsel zorluklarin ise çok daha uzun zaman yasanan zorluklar oldugu anlasilmasi kolay bir durumdur (Wirtz, Harrell 1987).

Ne Gibi Önlemler Alinabilir?

Irza geçme, kadinlari çok yönlü etkiledigine göre, önlemleri de çok yönlü olmalidir.

Irza geçme olgulari ile birlikte düsünülen, kanitlanmamis ve geçerliligi olmayan mitlerin yikilabilmesi amaciyla tabu bir konu olmaktan çikartilmasi mücadelesi verilmeli.

Evli-bekar, "sahipli-sahipsiz", daha önce cinsel deneyimi olan-olmayan fahise ayrimi yapilmaksizin, irza geçilme olayini yasayan tüm kadinlar ayni degerler sistemi içinde ele alinmali.

Hücum eden kisinin eski bir sevgili, arkadas, koca, bir tanidik veya akraba olmasi durumu kadinin durumunu kusku ile karsilamaya yönelik bir kanit olarak kabul edilmemeli.

Kadinin magduriyetini kanitlamasi yerine, tecavüz edenin suçsuzlugunu kanitlama zorunlulugu, yani ispat yükünün yer degistirmesi saglanmali.

Cinsel bir saldiri ile karsilasan kimseler utanç, saskinlik, korku veya öfkesini ayarlayamama endisesi ile yasanan travmayi aktarmak ve kanitlamak islemleri sirasinda yeniden zorluk yasamaktadir. Bu nedenle, zorunlu bilgilerin edinilmesi için konuyu yakindan taniyan ve nasil müdahale edilecegini bilen özel egitimden geçmis polis, hukukçu, doktorlar yetistirilmeli.

Kriz sirasinda ve daha sonra, bedensel, davranissal, cinsel zorluklara çok yönlü bir yaklasim gerekmektedir. Bu yaklasimda etkili ögelerin neler oldugunu belirlenmesi ve kullanilmasi gerek. Bilinç yükseltme ve "kendine yardim" gruplarinin, "üstüne gitme" tedavilerinin irza geçme olgularini onarmadaki yerlerinin incelenmesi, akla gelen ilk önlemler iç