ERKEKLER VE TECAVÜZ KONUSU

TECAVÜZ KONUSUNDA ERKEKLERIN SORUMLULUKLARI

Maalesefki çogu erkek tecavüz konusunda bir sorunun oldugunu inkar etmekle kalmayip, tecavüz konusunda onlara herhangi bir sorumlulugun düsmedigini iddia etmektedirler. Kisacasi erkekler tecavüzü "kadinin sorunu" olarak görmektedirler.

Tecavüz gerçeginin hepimizin hayatini etkiledigini artik erkekler de görmelidirler. Erkeklerin ve kadinlarin saldiriya ugradigi bu dünyada, erkeklerin de bu aci gerçegi duymamazliktan gelmemeleri gerekir. Dolayisiyla, tecavüz sadece "kadin sorunudur" düsüncesi erkekler için artik geçerli olmamasi gerekir. Kadinlar, tecavüze ugrasalarda ugramasalarda tecavüz olayindan dogal olarak etkileniyorlar, erkekler tecavüz etselerde etmeselerde bu olaydan etkileniyorlar.

TECAVÜZCÜLER NEREDEN GELIYORLAR?

Aci gerçek 1 - erkekler tecavüz eder. Bizi bu gerçekten hiçbirsey uzaklastirmamalidir. Tarihten günümüze kadar erkekler bu gerçegi inkar etmislerdir. Gerçek 2 - tecavüzcüler toplumsal bir sorundur ve toplumun tüm fertleri bu sorumlulugu üzerlerine almalidirlar.

Gerçeklerin görülmesi ve sorumluluklarin alinmasi çogu erkek için güçtür. Inkar etmeler, savunmaya geçisler artik erkekler için yeterli kabul edilmeyecektir.

CINSEL OBJELER CINSEL HEDEFLERI OLUSTURUR

Hiç kimse tecavüzcü olarak dogmaz, onlar tecavüzcü haline getirilir. Tecavüzcüleri yaratan kültür ve toplumlar, kadinlari da yaratir.

Bazi erkekler neden tecavüz eder de bazilari etmez sorusuna cevap ise iki kesis noktalarinda belirlenir; tavir ve davranislar ve siddet ve erkek olmak. Erkeklerin hepsi bu kesis noktalarina baglidir çünkü erkek olarak bunlarla büyüyorlar.

Erkekler birlik olabilse, tecavüz konusuna son verebilirler. Ama maalesef su anda tek birlik olan gurup tecavüzcü erkekler.

ERKEKLER KADINLARA KARSI KULLANILAN SIDDETE ISTESELER SON VEREBILIRLER!!!

ÖZYUVADAKI TECAVÜZ

"Tecavüz" ve "tecavüz eden"..... Bu sözleri kim hos karsilar? Duyunca irkiliriz, dehsete kapilirz. Tecavüz eden insanlari, farkli fantaziler içinde ama, hemen daima tanidik-bildik, es-dost erkeklerden farkli olarak hayal ederiz. Bizim çevremizdeki, ailemizdeki erkeklerden çok farkli, muhtemelen iri yari, gece karanlikta, tenhada karsimiza ansizin çikan birileridir. Belki de evin kapisini kirip eve girmistir.

Ama üzgünüm ki, bu bir yanilsama. Inanilmasi güç ama sayilar gösteriyor ki, kadinlara en çok kocalari tecavüz ediyor. ABD'de yapilan toplumsal bir taramada, her yedi kadindan birine kocalarinin tecavüz ettigi tanimlanmistir. Evlilikte zorbalik yolu ile cinselligin dayatilmasinin evlilik tarihi kadar eski bir geçmisi var. Ama evli olan bir erkegin, kendi karisinin irzina geçebileceginin sürülmesi oldukça yeni ve çelisik bir kavram.

Evlilik anlasmasi içinde taraflarin cinsel yakinlik, cinsel iliski kurmasi "yasal" ve "normal" olarak görülüyor. Bu durum, yasal bir zeminde islenen bir suçu, saldirganligi gündeme getiriyor. Bu tartismanin gündeme gelmesi için iki önkabul zorunlu. Kadinin bir mal olmadigi, kadin bedeninin salt kendine ait oldugu ve kendi istedigi gibi ve istedigi zaman dokunulabilir oldugu. Digeri, "özgür onam" veya eskilerin deyisi ile "riza" kavrami. Özgür onam, taraflarin o konuda oy birligi ile karar verip anlastiklari, gönüllülük esasina dayanan bir anlasmadir.