CINSEL SIDDETE EGILIMLI ERKEKLER

"Normal" olarak tanidigimiz veya adlandirdigimiz erkeklerin cinsel siddete ve tecavüze basvurmalari kanitlanmistir. Fakat bazi özellikleri tasiyan erkeklerin, bu tarz davranislarda bulunmalari daha fazla olanak tasimaktadir.

Asagidaki özellikleri gösteren erkeklere dikkat edilmesinde fayda vardir.

 • Sizi dinlemeyen, sizin dediklerinizi kaale almayan, sizin söylediklerinizi duymadiklarini iddia eden erkekler. Bu tarz davranan erkeklerin kadinlara saygisi yoktur.
  Herkesin etrafinda görünmeyen bir baloncuk vardir. Bu sizin kisisel sinirinizi tayin eder. Bu sinirin içerisine biri girdiginde rahatsizlik hissedersiniz. Yani bu kisi size çok yakin yaklasmis olur ve bu yüzden husursuz olursunuz. Bu kisisel sinirinizi ihlal eden, yani size sürekli çok yakin duran erkekler.

  Kadinlara karsi kizginlik ve agresif sözler sarfeden erkekler. Bu agresif duygular çok kolay bir sekilde siddetli davranmaya dönebilir. Bu tarz erkekler genelde kadinlar "hayir" dediklerini anda çok agresif olurlar.

  Sizin ne istediginizi bilmesine ragmen sadece kendi istekleri dogrultusunda hareket eden erkekler. Bu tarz erkekler genelde evdeki tüm kararlari kendileri alip bir de sizin nereye gidip gidemiyecegine karar vermekten hoslanirlar. Seks yapma konusunda da kararin kendilerinde olmalarini isterler. Sizin isteyip istememeniz önemli degildir. Zaten çogu evlilik içi tecavüzler bundan kaynaklanmaktadir.

  Seks konusunda karsilik vermediginiz zamanlarda size suçluluk duygusunu hissettirmeye çalisan ve haksiz yere size bu konuda sözlü hakaret eden erkekler.

  Asiri derecede kiskanç veya sahiplenme duygusu olan erkekler.

  Kadinlar konusunda dogru olmayan veya gerçek disi olan düsünce/fikirlere sahip olan erkekler. Örnegin, kadinlar erkeklere hizmet etmek için yaratilmistir gibi.

CINSEL TACIZE HAYIR

11-12 Subat 1989'da Ankara'da yapilan 1. Feminist Kongre'de (Feminist Haftasonu) alinan kararlardan bir tanesi de ülke çapinda "Bedenimiz Bizimdir, Cinsel Tacize Hayir Kampanyasi"nin baslatilmasi karari oldu.

Türkiye'nin degisik illerinden kadinlarin destek verdigi kampanya çerçevesinde, Ankara'da 14-28 Ekim 1989 tarihleri arasinda, Kugulu Park'ta ve Sakarya Caddesi'nde kampanya sloganlarinin yazili oldugu rozetler dagitildi, Kizilirmak Sinemasi'nda bir panel düzenlendi, Gençlik Parki Kapali Tiyatro Salonu'nda tanikliklarin konusuldugu, sadece kadinlara açik bir toplanti düzenlendi.

Istanbul'da ise, cinsel tacize dikkat çekmek için, 2 Kasim 1989 sabahi vapurda yapilan bir basin açiklamasinin ardindan, kadinlara mor igne satisina baslandi. Türkiye'de yasayan sehirli kadinlarin, erkek tacizine karsi geleneksel karsi koyus biçimlerinden hareketle sekillenen Mor Igne eyleminin, kampanyanin en özgün ve en ilgi çekici eylemi olmasi daha sonra tüm kampanyanin Mor Igne Kampanyasi adiyla anilmasina neden oldu.

Izmir'de de 29 Kasim 1989'da, Izmir Kadin Platformu, bir gece yürüyüsü ve "Sarkintiliga Hayir Sergisi" gibi etkinlikler düzenledi. Kemeralti'nda sarkintilik eden erkeklere karsi kullanilmak üzere igne dagitildi.

"Simdi size, harika bir ürün tanitmak istiyorum. Elimde gördügünüz bu igne, paslanmaz çelikten olup, nikel-krom alasimli olup, 7 cm. uzunlugundadir. Üzerinde bulunan mor kurdele, tüm giysilerinizle birlikte kullanabileceginiz bir aksesuar görünümündedir. Bu sik aksesuarin ayni zamanda size sarkintilik edenlere karsi savunmanizda bir araç oldugunu simdi size gösterecegiz. Hareket su... Hiç acimadan batirin, korkmaniza gerek yok, tetanoz yapmaz. Bu igne, MOR IGNE Kampanyasi'nin bir ürünüdür. Kampanya grubumuz kadinlardan meydana gelmis olup, elle, sözle, gözle yapilan sarkintiliga karsi etkin ve kalici önlemler gelistirmeyi amaçlamaktadir. Sarkintiliga karsi çikmak isteyen bütün kadinlari, MOR IGNE Kampanyasi'na katilmaya çagiriyoruz." (2 Kasim 1989 günü Kadiköy-Karaköy Vapuru'nda mor igne satan kadinlarin MOR IGNE KAMPANYASI'ni tanitim sözlerinden.)