cinsel ilişki, devam eden sağlıklı bir evliliğin en önemli bölümünü oluşturur. karşılıklı olarak tatmin edici bir cinsel ilişki kendiliğinden otomatik bir biçimde olmaz. çiftlerin emek harcaması gerekmektedir. kişiliğin diğer özellikleri gibi her bir eşin cinselliği de kişiye özgüdür. her bir eş cinselliğe yaklaşırken diğer eşe saygılı ve anlayışlı olmalıdır. evlilikte cinsellik konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.

- parasal hususlara dikkat!

cinsellik ve evliliğin diğer bölümleri birbirleri ile ilişkilidir ve birbirlerini etkileyebilir. örneğin parasal konulardaki dertler veya çatışmalar cinsel arzuların azalmasına neden olabilir.

- şahsi inançlara saygı gösterin

cinsellikle ilgili olarak her bir eşin kendisine göre neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda değişik görüşleri vardır. gerçek hayatta, iki eşin arasında yaşadığı cinsel ilişkide doğrular ve yanlışlar yoktur. ancak her bir eşin kabul edilebilir veya kabul edilemez davranışlar konusunda inançları vardır. şahsi inançlara anlayışla yaklaşılması ve saygı gösterilmesi gerekmektedir, ancak bu çerçevede ortak bir yol bulunabilir.

- yeniliklere açık olun!

her iki eşin karşılıklı anlaşması üstüne, cinselliği rutin ve sıkıcı olmaktan kurtarmak için çaba sarf etmek gerekmektedir. bu anlamda cinselliğinize yenilikler katmak iyi bir fikir olabilir.

- filmlerdeki cinselliğin tesiri altında kalmayın

mümkünse filmlerde veya pembe dizilerde sunulan cinsellikten çok fazla etkilenmemeye çalışın. yalnızca siz ve eşiniz cinsel ilişkiniz için en tatmin edici ve kabul edilebilir olanı bilebilirsiniz ve seçersiniz. kendi cinselliğinizi, cinsellikle ilgili başkalarının normal saydığı filmlerde size sunulan sorunsuz ya da ideal kalıplara uydurmaya çalışmayın.

- eşinizi tanımaya çalışın

çeşitli seks teknikleri öğrenmektense eşinizin cinselliği ile ilgili daha fazla şey öğrenmeye çalışın. kadınlık ve erkeklilik bir bilinmezliktir; bu bilinmezlikle ilgili bir şeyler öğrenmeye açık olun ve birbirinize bu konuda yardımcı olun.

- cinselliği bir silah olarak kullanmayın

bazı çiftler, evlilikteki diğer problemleri çözmek için seksi bir silah gibi kullanırlar ki bu yöntem sorunların daha karmaşık bir hal almasına, büyümesine ve cinsel problemlerin oluşmasına neden olur.

- cinsel hayatınızı eşinizle konuşun

evlilikteki diğer sorunlarda olduğu gibi tatmin edici sağlıklı bir cinsel ilişki de karşılıklı komünikasyona bağlıdır. ilişkinizde karşılaştığınız problemleri bekletmeden ertelemeden çözmeye çalışın ki dönüşümlü olarak cinsel ilişkinizi de etkilemesin. içinizde sizi kurcalayan problemler olduğu sürece romantik olmak ve eşinizin cinsel arzularına karşılık vermek çok kolay değildir. seks hayatınızı eşinizle konuşmaktan korkmayın. sevdiklerinizi, sevmedikleriniz, isteklerinizi, duygularınız, fantezileriniz eşinizle paylaşın. paylaşın ve birlikte öğrenin.

uzun ve sağlıklı bir evlilikte cinsel yaşamın rolü nedir?

sağlıklı bir evlilik için beklentilerinizin gerçekçi olması gerekmektedir. genellikle, hepsi olmasa bile, evliliklerden mitsel kademede beklentiler vardır. şayet evlilik içerisindeki gerçeklikler bu mitlerle uyuşmaz ise eşlerden biri veya her ikisi birden fazla büyük kusur yaptıklarını düşünebilirler.

iyi bir evlilik romantik mi olmalıdır?

bütün ilişkilerin inişleri ve çıkışları vardır. vakit zaman evlilikteki güçlükler romantik duyguların üstünü örtebilir. tüm çiftlerin aşkı hissedikleri ve yine tüm çiftlerin aşkı hissetmedikleri vakit vardır. ama bu yalnızca duygularda aşkı hissetmemek aşkın orada olmadığı anlamına gelmez. evlenilen kişinin bir başkasını mutlu etmek için ne gücü ne de yeterli kabiliyeti vardır. mutluluk kişinin kendi içerisinden gelir. evlilik ilişkisinin, kişinin mutluluğu ve kendisini iyi hissetmesi için yardımcı ya da destekleyici rolü vardır ancak mutluluğun temel kaynağı değildir.

sadece sevgi tüm sorunların üstesinden gelebilir mi?

evliliğin daima ilgiye gereksinimi vardır. evlilik ince örülen bir oya işi gibidir. bir gecelik bir iş değildir. ince ayrıntıları vardır ve duyarlı olmak gerekmektedir. eşler tutarlı ve devamlı bir biçimde birbirinin ihtiyaçlarına ve beklentilerine duyarlı bir biçimde yaklaşırlarsa ve ilişki içindeki değişikliklere adapte olabilirlerse işte o vakit aşk ve sevgi devamlılık kazanır ve problemler daha kolay aşılır. daha sağlıklı bir cinsel birliktelikte o vakit ortaya çıkar.

bir eş ne kadar zeki olursa olsun veya ne kadar kuvvetli şahsi özellikleri olursa olsun eşinin beyninden geçenleri okuyabilmek gibi bir kabiliyeti olamaz. duygusal, fiziksel, sosyal ve finanssal gereksinim ve beklentiler açık bir biçimde sözel olarak iletilmelidir. eşin gerçekçi bir biçimde o gereksinimi veya beklentiyi karşılayabilme gücü varsa bunu gerçekleştirebilmek için önce böyle bir gereksinimin ve beklentinin varlığından haberdar olması gerekmektedir.

evlilikteki çatışmalar sevginin az olduğunu mu gösterir?

evlilikte çatışmalar ve kargaşalar kaçınılmazdır ancak bu çatışmalar evliliğe zarar vermek zorunda değildir. eşlerin geçmişlerine, büyüdükleri ortamlara ve yaşadıkları olaylara bağlı olarak değişik görüş açıları ve değişik duyguları vardır. bu değişiklikler bir eşin doğru diğerinin yanlış olduğu anlamına gelmez; yalnızca eşlerin birbirinden değişik düşünce ve duygulara sahip oldukları anlamına gelir. çatışmalar, şayet ideal bir biçimde çözülürse, ilişki için sağlıklı bile olabilir. çünkü eşler birbirinden yeni fikirler ve yeni bakış açıları öğrenmiş olacaklar. önemli olan iki değişik insanın uyum içerisinde birlikte yaşayabilmesidir.

bu bilgiler ışığında şayet eşler kendilerini iyi bir ilişkinin dinamikleri ile ilgili eğitmek için yeterince efor ve vakit harcarlarsa ve ilişkilerinde etkili ve doğru iletişim tekniklerini kullanırlarsa yıllarca sürecek sağlıklı ve doyurucu bir ilişki hayata ihtimallerini ve şanslarını yükseltmiş olacaklardır.