Kadın ve erkekte görülen cinsel işlev bozuklukları doğal cinsel tepkinin baskı altına alınması sonucu ortaya çıkar. Az bilinen bir gerçek ise, cinsel sorunların "yapabilme kaygısı"ndan dolayı sürmesidir. İlk cinsel tutukluğa yada isteksizliğe yol açmış olan kızgınlık,yorgunluk gibi herhangi bir neden çoktan geçmiş olabilir ancak "bu sefer olacak mı?", "bu sefer yapabilecek miyim?" tarzında düşünme ve kaygılanma bir kısır döngü biçiminde sorunun sürüp gitmesinde önemli rol oynar.

En genel anlamıyla cinsel işlev bozuklukları "kişinin istediği biçimde cinsel ilişkide bulunmasını engelleyen" bozukluklardır. Cinsel ilişki; ilgi ve istek, uyarılma, doyum ve rahatlama olmak üzere dört aşamadan oluşur. Bu aşamaların bir yada birkaçında engellenmeler sonucunda cinsel isteğin olmaması, uyarılmama, cinsel ilişkiden zevk almama, doyuma ulaşamama cinsel ağrı bozuklukları, cinsel ilişkiye girememe (vajinismus) gibi sorunlar ortaya çıkar.

Vajinismus
(Cinsel ilişkiye girememe, cinsel ağrı bozuklukları)

Kadınlarda görülen bir cinsel işlev bozukluğudur.Cinsel yakınlaşma sırasında vajen kasları istemsiz kasılması sonucunda cinsel birleşmenin gerçekleşmemesi durumudur.

Vajinismusun başlıca özelliği, vajinal penetrasyon denendiğinde vajinanın dış üçte biriniçevreleyen perineal kaslarda yineleyici yada sürekli bir biçimde istemsiz kasılmalar olmasıdır.Bu kasılmaya tüm bedendeki kasılmalar, bacakların kapanması, korku, kaçınma tepkisi, acı duyacağı inancı eşlik eder.

Vajinusmus genellikle ilk cinsel birleşme denendiği anda fark edilir. Cinsel eğitimsizliğin, kadınların kendi cinsel organlarını tanımamalarının, bekaret kavramına verilen abartılı önemin , genel cinsellik anlayışımızdaki tabuların bunda rolü olduğu söylenebilir.

Bu sorun kadının hem kendi kadınlığında eksiklik olduğunu düşünmesine, hem de eşine karşı suçluluk hissetmesine neden olur.

Genellikle ilk başvurulan hekim Kadın Hastalıkları Uzmanı olur. Oysa bu kadınların jinekolojik muayenesi zordur. Vajinusmuslu kadın elbette bedensel açıdan normaldir. Sadece olumsuz düşünceler nedeniyle vajinal girişteki istemsiz kasılma cinsel birleşmeyi engellemektedir.

Profesyonel yardım almadıkça sürme eğilimi yüksek olan vajinismus, çiftin cinsel keyfini ve üreme işlevini etkiler. Psikolojik danışma görüşmeleri 5-6 oturum ile ve tam düzelme ile sonlanır. Görüşme sonrası bir takım ev ödevleri ile danışmanlık oturumları düzenlenir. Psikolojik yardımın esası ; vajinal giriş sırasında ortaya çıkan, vajinayı çevreleyen kasların istemsiz kasılmalarının yavaş yavaş çözülmesidir. Son 7 yıldır başvuran yüzlerce vajinismuslu hastanın sorunu çözümlenip, sağlıklı ve doğal cinselliği yaşaması sağlanmıştır.