Adet kanaması süresince ağrı hissedilmesi

Adet kanaması süresince ağrı hissedilmesine dismenore yani sancılı âdet görme denir. Dismenore kadınların yarısından fazlasında az ya da çok görülmektedir. Aslında bu durum kanamayı kontrol altında tutmak için ortaya çıkan rahim kasılmalarının ağrı olarak algılanmasıdır.

Belirtileri:

Adet sancısı karnın alt kısımları ile kasıklarda hissedilir. Şiddetli bel ve . baş ağrısı sancıyla birlikte sık görülen belirtilerdendir. Adet sancısı olan kadınlarda bulantı kusmakabızlık veya ishal halsizlik gibi şikayetler de görülebilir.

Adet sancısı genellikle adet başlamadan önceki 24 saat içinde başlar. Ağrı kısa süreli olarak şiddetini artırır âdetin ilk günü daha şiddetlidir ve bu ağrı adet döneminin sonuna kadar . giderek hafifler.

Önlemler ve tedavi:

Dismenore bazı önlemlerle bir miktar engellenebilir. Adet döneminden önce ve adet dönemi süresince çay kahve kola gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. Ağrılı bölgeye masaj yapılması da faydalıdır. Adet sancısının aşırı yorgun ve sinirli kişilerde daha fazla görüldüğü bilinmelidir.

Bu nedenle bu dönemde dinlenmeye özen göstermeli ve çok yorucu faaliyetlerden ve stresten uzak durulmalıdır.

Özellikle kabızlık şikayeti olanların lifli gıdaları tüketmeleri bol su almaları ve sigara ve alkolden uzak durmaları yararlı olacaktır.

Bazı durumlarda ilaç tedavisi de gerekebilir. Bunun için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışınız.