Vaginal orgazm da G noktası da masalmış! Cinsellikle ilgili bilgilerinizi gözden geçirin. Bir çoğu eski ve yanlış olabilir. En sık sorulan soruların doğru yanıtlarını sizin için derledik...

* Kadınlarda G noktası gerçekten var mı?

Hayır... 1950 yılında Alman bir jinekolog, kadınlarda vajina duvarının önünde yer alan ve en erojen bölge olarak tanımladığı G noktasının varlığından bahsetti. Ancak, kendisinden sonra, detaylı olarak yapılan araştırmalarda, doktorlar vajinanın her bölgesinin aynı hassasiyette olduğu ve G noktasının olmadığı görüşünde birleştiler.

* Regl sırasında hamile kalınır mı?

Hayır... Ancak regl döneminizin sonlarında, korunmadan cinsel ilişkiye girdiyseniz, rahim artık yumurta üretmeye başlamış olduğundan hamile kalabilme ihtimaliniz artıyor. Çünkü spermler ortalama yedi gün canlı kalabiliyorlar.

* Doğum kontrol hapı almayı bir kez unutunca hamile kalma riski doğar mı?

Evet... Projesteron (Doğum kontrol) hapını almayı unuttuğunuz andan itibaren üç saat geçmişse, artık hamileliğie karşı korunmasızsınız.

* Anal seks tehlikeli midir?

Hayır... Ama normal ilşkiye göre iltihaplanma riskiniz çok daha fazladır. Anüs, vajinaya oranla sürtünmeye karşı fazla dayanıklı değildir. Buradaki kan damarları daha hassas ve kolayca tahriş olabilir. Eğer ilşki sırasında korunmuyorsanız kanamaya başladığı taktirde, cinsel yolla bulaşan hastalıkların ortaya çıkma riski de artar.

* Sperm neler içerir?

Sperm protein, şeker, vitamin ve mineral açısından zengindir.

* Oral seks cinsel ilişkiden daha mı güvenli?

Hayır... Oral seks esnasında birtakım enfeksiyonlar kapılabilir. Oral seks yapan kişnini diş etlerinin kanaması ya da iltihaplı olması durumunda HIV virüsü, deri iltihapları ve bel soğukluğunun ortaya çıkma riski çok fazla.

* Erkekler ilişki sırasında birden fazla orgazm yaşayabilirler mi?

Hayır... Bir erkek orgazm olduktan sonra psikolojisi gereği boşalmak isteği duyar. Buna karşın kadınlar birden fazla orgazm yaşayabilirler.

* Penisin en hassas yeri neresidir?

Penisin baş kısmında zevk almasını sağlayan yüzlerce sinir bulunur. Hatta bazı erkeklerde bu bölge o kadar hassastır ki tahrik edilmeye ihtiyaç duymadan cinsel ilişkiye hazır hale gelir.

* Vajinal orgazm var mıdır?

Hayır... Kadın, göğüs, dudak, omuz gibi sayısız yerden tahrik olabilir ama hangi bölgesinden uyarılırsa uyarılsın yaşadığı orgazm farklı değildir.

* Erkekler prezervatif ile seviştiklerinde, korunmasız sevişmelerine oranla daha fazla zevk alabilirler mi?

Hayır... Geçmişe oranla artık bugün çok farklı prezervatifler üretildiğinden, birçok kişi ultra hassas prezervatifleri tercih ediyor. Hatta bazı erkekler, penisleri aşırı hassas olduğu için korunmadan cinsel ilişkiye girmiyor. Ayrıca prezervatifin erkeğin cinsel boşalmasını önlediği de yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlardan biri.

* Bir erkek tarçın yediği takdirde spermi de tarçın tadını alabilir mi?

Evet. Güçlü aromaya sahip besinler spermin tadını etkileyebilirler ama diğer yiyecekler sperme süt gibi bir tat katar.

* Erkek ve kadının seksüel açıdan en aktif oldukları dönem hangi yaşlardadır?

Erkek 18-20 yaş arasında cinsel hayatının doruğundadır. Ama bazı genç erkekler bu çağlarda erken boşalma sorunuyla karşılaşabilirler. Buna karşın kadın, 30'lu yaşlarında seksüel yönden en verimli çağlarını yaşar.

* Partnerlerden birinin diğerini bağlamak istenmesi, onun dominant taraf olmak istediğini mi gösterir?

Hayır... Bu teoriyi doğrulayan bir kanıt yok. Bu sizin bir kontrol delisi olduğunuzu da göstermez. Sadece fantazi dünyanızın farklı olduğunu gösterir.

* İktidarsızlık şehvet eksikliğinden mi kaynaklanır?

Hayır... Tam tersine çoğu zaman iktşdarsızlık aşırı istekten kaynaklanır. Erkekler kendini o kadar çok baskı altında hisseder ki sonuç olarak ereksiyon olmayı başaramaz. Sarhoş olmak, stres, sigara içmek ya da uyuşturucu kullanımı da iktidarsızlık nedeni.

* Kadınlar regl döneminde kendilerini cinsel yönden isteksiz hissederler mi?

Araştırmalara göre kadınlar regl döneminden birkaç gün önce cinsel arzularında bir artış yaşıyorlar. Adet dönemi içindeki hormonal değişimler ise bazen isteksizlik yaratabiliyor.