Artvin'de Eğitim Bir-Sen Kadınlar Kolu Başkanı Ayşegül Yetim tarafından organize edilen “Kadın Hastalıkları, rahim kanseri” konulu bilgilendirme toplantısı Halk Eğitim Merkezi salonunda yapıldı.

Toplantıda Kadın Doğum uzmanı Operatör Doktor .Hasan Alkalın, kadın hastalıkları ile bilgiler verdi. Alkalın, bilgilendirme toplantısında, çocuk sahibi olmanın tesadüflere bırakılmaması gerektiğini söyledi. Annelere uyarı ve tavsiyelerde bulunan Dr. Alkalın, anne adaylarının kendilerini hazır hissetmeden gebe kalmamasını hatırlattı. Erken yaşta gebe kalmanın da tehlikeli olabileceğini anlatan Dr.Alkalın,anne adaylarının özellikle 18 yaşından önce ve 35 yaşından sonra gebelikten korunmasını ve sık doğum yapmanın tehlikeli olduğunu hatırlattı.

Dr.Alkalın”Düşük yapan kadınlar içinde, yaş faktörlerinin etkenlerin yanı sıra annenin taşıdığı bir takım hastalıklar vardır. Herpes,brusella,hipertroid diyabet, bazı kalp damar ve böbrek hastalıkları da düşüğe neden olan hastalıklar arsında sayılabilir. Rahim urları, rahmin çift olması gibi durumlar da düşüğe neden olan diğer etkenler olarak karışımıza çıkmaktadır. Gebelikte gelen her kamana düşük belirtisi değildir. Anne adayının yaşadığı psikolojik gerginlikler düşüğe neden olabilir. Düşüğe sebep olan bir başka etkende sigara ve uyuşturucu maddelerdir.”dedi.

Anne sütünün bebekler için en ideal besin maddesi olduğunu da dikkat çeken Dr. Alkalın, anne sütü alan bebeklerde karın ağrısı ve kabızlığın daha az görüldüğünü belirtti. Alkalın, doğumlardan sonra gelen sarı sütün (ağız sütü) bebeği hastalıklardan koruduğunu, ayrıca bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağladığını, anne sütünün ayrıca zeka gelişimini olumlu yönde etkilediğini ve ileride gelişebilecek alerjik hastalıklarına karşı koruyucu olduğunu ifade etti.
Alkalın , daha sonra şu bilgileri verdi: “En erken düşük 12 haftadan önce, en geç düşük ise 12-20 haftalar arasındadır. Kendiliğinden gerçekleştirilen düşük,bebek yaşarken veya bebeğin ölümünden sonra 1-3 hafta içinde olur. Kendiliğinden düşüğün görülme oranı yüzde 15-40 arasındadır. Bunların yüzde 75'i 16 haftadan önce, yüzde 62'si 12 haftadan önce görüldüğü belirtiliyor. Annenin yaşı 33'ün üstünde, babanın 53'ün üstünde ise düşük riski daha büyüktür. Yaş faktörünün yanı sıra düşüğün neden olan ve annenin taşıdığı bir takım hastalıklar vardır.”