Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV) ile Diyarbakır Gençlik ve Kültür Evi'nce ortaklaşa yürütülen ''Cinsel Sağlık Akran Eğitimi Projesi'' kapsamında gençlere cinsel eğitim veriliyor.
Diyarbakır Gençlik ve Kültür Evi bünyesinde oluşturulan Cinsel Sağlık Eğitim ve Bilgilendirme Bürosu Diyarbakır Sorumlusu Taha Gezerer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ve AB tarafından desteklenen projenin, Diyarbakır'ın yanı sıra Adana, Çanakkale ve Yalova'da yürütüldüğünü söyledi.
Geçen yıl başlayan projede cinsel sağlıkla ilgili doğru bilgilerin akran eğitim modeli ile yaygınlaşmasının hedeflendiğini belirten Gezerer, proje kapsamında daha önce bir hafta süreyle 20 gencin cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusunda eğitim aldığını kaydetti.

Gezerer, eğitim alan gençlerin, daha sonra kendi akranlarına bilgileri aktardığını belirterek, şunları söyledi:
''Projenin hedef kitlesi 15-25 yaş grubundaki gençler. Üniversite, lise öğrencileri, liseden mezun olmuş gençler ile genç evli kadınlar eğitimlere katılıyor. Eğitime katılan bazı gençlerin 'ayıp bu konuları konuşamayız' şeklinde bir yaklaşımı var. Ancak cinsellik ve üremeyle ilgili bilgileri kendi akranlarından alınca bu çekince ortadan kalkıyor. Gençler birbirleriyle daha kolay iletişim kuruyor. Güven duygusu da gelişince çekinmeden merak ettikleri tüm soruları soruyorlar. Kızlar en çok gebeliği önleyici yöntemleri, erkekler de kadınlardaki adet döngüsünü, mastürbasyonu ve zararlı olup olmadığını merak ediyor. Proje kapsamında şu ana kadar 825 gence ulaştık. Akran eğitimcilerimiz çalışmalarını, ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle yürütüyor. Eğitimler, Gençlik ve Kültür Evi veya katılan kurumların mekanlarında yapılıyor. 2007 yılına kadar sürecek projede hedefimiz Diyarbakır'da 2 bin gence ulaşmaktır. '' Gezerer, gençlere güvenli cinsellik, gebeliği önleyici yöntemler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi konular hakkında da bilgi verildiğini kaydetti.