Seks. Çocukların bir gün o korkunç soruyu soracaklarını bilmek, kimi anne ve babaları korkutuyor. Bir yandan da beklenen sorunun sorulmasının gecikmesi de endişe verici. Çocukların yaşı ne kadar büyük olursa olsun, sizin onlara yapabileceğiniz açıklamalar olabilir. Bu açıklamalar onların seksi, vücutlarını ve kadın erkek ilişkilerini daha iyi anlamalarını sağlayacaktır.

BEŞ YAŞINDAN KÜÇÜKLER
Erken başlayın
Seks eğitimine ne kadar erken başlarsanız o kadar yararlı olur. Çok küçük yaştaki çocuklar insan vücudunu ve insanlar arasındaki ilişkileri merak ederler. İki üç yaşındaki çocuklar öyle sorular sorabilirler ki, şaşar kalırsınız. Bu nedenle herşeye hazır olmanız gerekiyor. Küçük çocuklar, öncelikle kızlarla erkeklerin vücutlarındaki farklılıkları merak ederler.
Dürüst olun
Sakın leyleklerle ilgili öyküler uydurmaya kalkışmayın. Bebekler, annelerinin karınlarının içinde büyürler ve dünyaya gelmeye hazır oldukları zaman annenin bacaklarının arasındaki delikten çıkarlar. Eğer çocuk annesiyle babasını sevişirken görürse, ona anneyle babanın birbirini çok sevdikleri için sarıldıklarını söylemek gerekir. Çocuk, anneyle babanın neden çıplak olduklarını sorarsa, birbirlerine daha yakın olmak için böyle yaptıkları anlatılmalı. Küçük çocukların ayrıntıları öğrenmelerine gerek yoktur ama gerçek onlardan gizlenmemeli.
Fazla uzatmayın
Soruları dürüstçe yanıtlayın ama açıklamalarınız kısa ve öz olsun. Saatlerce konuşup çocuğun zihnini karıştırmayın. Bazı çocuklar çok soru sormaya meraklı olurlar. Konuşmayı kısa kesmek için ‘‘Bu işler böyle oluyor‘‘ diyerek konuyu kapatabilirsiniz.
Ev ödevinizi yapın
Özellikle tekrar anne olmaya hazırlanıyorsanız, çocuğunuz size bazı sorular soracaktır. Doğum ve bebek bakımıyla ilgili kitapları dikkatle incelemelisiniz. Çocuğunuza bu tür kitaplardan bölümler de okuyabilirsiniz.
5-8 YAŞ ARASI
Önemli olan nedir?
Eğer çocuğunuz size seks ile ilgili bir soru sorduysa, penis-vajina-sperm-bebek sırasına göre bilimsel bir yanıt vermeniz gerekmez. Açıklamaya arkadaşlıktan başlamalısınız. Bu yaşlardaki çocuklar arkadaş seçimi, arkadaşa gücenmek, kırılmak gibi duyguları tatmışlardır. Üremenin biyolojik olarak açıklanması onlar için bir anlam taşımayabilir. Çocuğu gereksiz açıklamalarla bunaltmamaya da dikkat etmelisiniz.
Birlikte TV izleyin
TV ekranlarında her zaman kadın erkek ilişkileri ve bebeklerle ilgili sorunları izleyebiliyorsunuz. Ekranda bazı sahneler görüntüye geldiği zaman odadan çıkarsanız ya da çocuklarınızın ekranı izlemelerine engel olursanız, çocuğunuz seksin utanç verici olduğunu ve bu konunun anne ve babayla tartışılamayacağını düşünebilir.
Ev ödevinizi yapın
Bu yaşlardaki çocuklar artık okumayı öğrenirler. Çocuklar için hazırlanmış ve insan vücudunu anlatan kitapları onlara hediye edebilirsiniz.
8-16 YAŞ ARASI
Açık olun
Bugüne kadar yapılan araştırmalar, bir gerçeği ortaya çıkardı. Evlerinde seks konularını rahatça tartışabilen ve gerçekçi olmayı öğrenen çocuklar cinsel ilişkiye daha ileri yaşlarda başlıyorlar. Cinsel ilişkilerinde tehlikeli durumlar yaratmak yerine korunma yöntemlerinden yararlanan gençler evlerinde seks konularını büyükleriyle rahatça tartışabildiklerini söylüyorlar.
Utanmak yasak
Tamam, haklısınız, bu iş sizi zorlayacak. Çocuğunuzun karşısına geçip açık açık seks ilişkilerinden sözetmek sizi utandırabilir. Ve bu yüzden de görevinizi yapmayı durmadan ertelersiniz. İşe ne kadar erken başlarsanız, utandırıcı durumlarla karşılaşmanız olasılığı o kadar azalır.
Babalara da görev verin
Babanın da seks konusunda çocukların aydınlatılmasında rol alması çok önemlidir. Çocuğun kız ya da erkek olması durumu değiştirmez. Ancak özellikle erkek çocuklara babaların yardımcı olmaları gerekiyor.
SORULAR
VE YANITLARI
&nbsprkeklerin çocukları olabilir mi?
&nbspayır, sadece kadınların bebekleri olabilir çünkü onların karınlarında bebeğin büyüyebileceği özel bir yer vardır.
Bebek annenin karnından nasıl çıkar?
Bebek minik bir yumurtadan oluşur ve büyümeye başlar.Bebek yeterince büyüyünce annenin bacaklarının arasındaki delikten dışarı çıkarılır.
Ben bebek sahibi olabilir miyim?
&nbspayır. Küçük çocukların bebekleri olamaz. Sadece kadınların olur. Büyüdüğün zaman, ilerde senin de bebeğin olabilir.
Anne senin neden pipin yok?
Ben bir kadınım ve kadınlarda pipi olmaz. Kadınlar tuvalete gitme ihtiyacını duydukları zaman çişleri bacaklarının arasındaki delikten akar.
Seks nedir?
Seks, iki insanın birbirini ne kadar çok sevdiğini göstermesini sağlar. İki insan birbirine sarılır, öpüşür ve birbirine dokunur. Daha sonra erkek penisini kadının içine yerleştirir. Bu hareket ikisini de rahatlatır. Seks yapmanın sonucu olarak bazan kadının karnında bebek büyümeye başlar.
İnsanlar neden seks yaparlar?
&nbspenellikle insanlar birbirlerini sevdikleri için seks yaparlar. Bazen de bebek sahibi olmak istedikleri için seks yaparlar.
Seks yapabilmek için kaç yaşında olmak gerekiyor?
Bazı ülkelerde yasalar, seks yapma yaşını belirliyor. Bazı ülkelerde ise böyle bir kısıtlama yok. Ama onaltı yaşını geçmemiş bir gencin seks yapmaya hazır olduğu söylenemez.
&nbsplle doyuma ulaşmak normal midir?
Elle doyum yani masturbasyon son derece normaldir ve hiçbir zararı olmaz. Fakat her gencin masturbasyon yapması da şart değildir. Bu, kişilere kalmış bir şey.
EBEVEYN REHBERİ
2 yaşındaki çocuk
Vücudun bölümlerinden söz edin. Ve vücutlarını keşfetmeye çalışan çocuklara engel olmayın.
Çocuğu bol bol okşayıp, ona sarılın.
Çocuğun yanında eşinize karşı müşfik davranın.
Aşktan sözedin.
2 -5 yaşındaki çocuk
Vücutlar ve bebeklerle ilgili soruları yanıtlayın.
Erkeklerle kızlar arasındaki fiziksel farklardan konuşun.
Duyguları, özellikle aşkı tartışın.
5 -8 yaşındaki çocuk
Vücudun bölümlerini daha ayrıntılı bir şekilde anlatın.
Adet günleriyle ilgili soruları yanıtlayın.
Çocuklarınızın arkadaşlarından ve onların duygularından sözetmeleri için zemin hazırlayıp onlara cesaret verin.
8-11 yaşındaki çocuk
Kızlar da erkekler de adet günleri konusunda bilgilendirilmeli. Buluğ çağının getireceği fiziksel değişiklikler konusunda bilgi verilmeli.
Çocukların duygularını açıklamalarına zemin hazırlanmalı.