Doktorlar, kadınların ve erkeklerin cephesinden seks yaşantısını ele aldılar.


"Artık yaşım geçti, seksi biz çoktan unuttuk," diyenler... Yeditepe Üniversitesi Üroloji ve Cinsel İşlev Merkezi Başkanı Doç. Dr. Uğur Yılmaz erkek cephesinden, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cem Fıçıcı kadın cephesinden seksin yaşını ele aldı..

DOÇ.DR. UĞUR YILMAZ: SEKS HAYATI OLAN ERKEK UZUN YAŞAR

"Erkeklerin seks hayatı bitmez, 80 yaşında da baba olabilirler. Erkekler kadınların menopozu gibi mutlaka andropoz yaşamazlar. Seks hayatı olan erkek uzun yaşar."

Seks hayatı kadında ve erkekte ne zaman biter?

Erkeklerin cinselliği bitmez. 50 yaşından sonra cinsel sorunlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayabilir ama erkekler 90 yaşında da baba olabilecek spermi üretebilir.

Andropoz ve menopoz seksin bittiği anlamına mı gelir?

Andopoz yanlış bir terimdir, menopoz gibi bir sınır değildir. Erkeklerde cinselliğin durduğu bir dönem yoktur ama yavaşlayabilir. Yaşına rağmen andropoz dönemini hiç yaşamayan erkekler de vardır.

İleri yaşta seks hayatını sürdürmek yararlı mı, zararlı mı?

Cinsellik erkekte yaratıcı enerji anlamına gelir. İleri yaşta da seks hayatını sürdürmek erkek açısından çok yararlıdır. Nasıl kalp için günlük egzersiz yapılması öneriliyorsa, cinsellik de bir nevi egzersizdir. İşleyen demir ışıldar, kalbe iyi gelen şey cinselliğe de iyi gelir. Düzensiz seks bile ömrü uzatır.

Sizce yaşlı insanlar cinsel gücü artıran ilaç kullanmalı mı?

Doktoru kullanmaması yönünde özel bir tavsiyede bulunmuyorsa, erkekler kesinlikle o ilaçları kullanıp cinselliği yaşamalı. Genelde 50 yaşın üzerindekilere öneriyorum. 70-80, hatta 90 yaşında mutluluk çubuğu taktıran hastalar oluyor, iyi de yapıyorlar.

Seks gücünün en yüksek olduğu yaşlar ve en düşük olduğu yaşlar hangisidir?

Erkeklerin 20 yaş civarında seks gücü yüksektir. 40'tan sonra düşüş gösterebilir. Sigara içenlerin cinselliği daha çabuk biter...

PROF. DR. CEM FIÇICI: KADIN HER YAŞTA SEKS YAPABİLİR

"50 yaşından sonra erkeklerin cinselliği bozulur ancak kadınlarınki artabilir. Kadın her yaşta seks yapabilir. Menopoz kadının yalnızca yumurtasını sınırlar, cinselliğini değil."

Seks hayatı kadında ve erkekte ne zaman biter?

Kadının seks hayatı bitmez. Menopozdan sonra kadının doğurganlığı biter ama hamile kalma stresi de bu dönemde ortadan kalktığı için, daha özgür seks yapabilir.

Andropoz ve menopoz seksin bittiği anlamına mı gelir?

Menopoz doğurganlığın, yumurtlamanın bittiği, dolayısıyla en son adetin görüldüğü dönemdir. Ama menopoza rağmen kadın cinsel yaşamına devam edebilir, kadın her yaşta seks yapabilir. Hatta başkasının yumurtasıyla istediği yaşta doğum da yapabilir.

İleri yaşta seks hayatını sürdürmek yararlı mı, zararlı mı?

Düzenli seks hayatı erkeklerin ömrünü uzatıyormuş... Kadınların hayatına böyle bir etkisi yok ama kadınları da daha genç tutuyor. Seks hayatı olan ve cinsel olarak mutlu olan kadın, daha geç yaşlanıyor.

Sizce yaşlı insanlar cinsel gücü artıran ilaç kullanmalı mı?

'Artık cinsel hayatım bitti' anlayışına katılmıyorum. 50 yaşından sonra cinsellik yerine farklı şeylerden zevk almaya bakıyor insanlar... Resim yapıyor, boncuk diziyor ama bu cinselliğin baskılanması anlamına gelir. İlaçlar kadınlar için çok etkili değil ama özellikle kadınlarda 65 yaşına kadar hastanın bu yönde bir sorunu varsa, tedavi olmasını öneririm.

Seks gücünün en yüksek olduğu yaşlar ve en düşük olduğu yaşlar hangisidir?

Kadınlarda 20 ile 40 yaş aralığı cinsel performansın en yüksek olduğu yaşlardır. Ancak kadınlarda yaşla birlikte cinsel istek düşer, diye bir durum yoktur. 50 yaşın üzerinde olup, 20 yaşındakiler kadar hareketli seks hayatı olan kadınlar da olabilir.