Cinsel zeka her yaşta geliştirilebilir

ABD'li aile terapisti Dr. Marty Klein, cinsel zekanın her yaşta geliştirilebileceğini söyledi.

bu yıl ikincisi düzenlenen Cinsel Zeka Semineri, Harbiye Askeri Müze Kültür Sitesi'nde yapıldı. Klein, cinsel mutluluk için cinsel zekanın önemli olduğunu vurguladı. Diğer tüm faaliyetlerde olduğu gibi cinsellikte de insanların birbiriyle temasının önemli olduğunu kaydederek, cinselliğin "sadece genç ve güzel insanlar arasında olabileceği" gibi pek çok yanlış algılamalar bulunduğunu söyleyen Klein, şöyle konuştu:

"Cinsel zeka, cinsellikle ilgili iyi kararlar alabilmek için ihtiyaç duyulan bilgi ve becerilerdir. İnsanlar her yaşta cinsel zekasını geliştirebilir. Bunun için çiftlerin birbirleriyle iletişim kurmaları gerekir. Cinsellikle ilgili tabular da ancak konuşularak, iletişim kurularak yıkılır. Eşler birbirlerine sorular sorsunlar." İnsanları cinsellikle ilgili birbirlerine soru sormaya yöneltme konusunda medyaya da büyük görevler düştüğünü anlatan Klein, pek çok erkeğin cinsel fonksiyon bozukluğu yaşamasına rağmen, bunu, eşleri, doktoru ya da en iyi arkadaşıyla paylaşmadığını ifade etti.

Klein, "Hekiminiz, dünyanın en iyi hekimi bile olsa, eğer konuşmuyor, sorunlarınızı paylaşmıyorsanız, size bir yararı olmaz" dedi.

Cinsellikle ilgili sorunlar yaşayan çiftlerin bunu paylaşmamaları halinde bir süre sonra birbirlerinden uzaklaşmaya başladıklarını belirten Klein, "İnsanlara cinsellikle ilgili sorunları konuşmalarının hata olduğu öğretiliyor. Her iki taraf için de bu esrarengiz bir şeymiş gibi gösteriliyor. Oysa insanların cinsellikle ilgili belli bir kelime dağarcığına ihtiyacı var. Bu kelimeleri kullanmadan iyi iletişim kurulamaz" diye konuştu.

Cinsel sorunların çözümünde terapinin önemine dikkat çeken, ancak en son başvurulması gereken yol olduğunu belirten Klein, ilişki öncesi alkol, antidepresan ve madde kullanmanın yanlış olduğunu vurguladı.

Çiftlerin genelde kendilerine cinsel sorunlarıyla ilgili olarak "aşıktık, evlenince düzelir diye umuyorduk" yanıtını verdiğini anlatan Klein, "Eğer seks bir kişi için çok önemliyse, baştan kiminle birlikte olacağını iyi düşünmeli ve ona göre karar vermeli" dedi.