MALZEMELER

4 Adet Orta Boy Patates
1 Su Bardağı Süt
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
Tuz

Ön Hazırlık:
4 Adet Orta boy patates yaklaşık 500 gr. Patatesler yıkanacak. Uygun büyüklükte olmayan iri patatesler, yıkandıktan sonra ortadan ikiye bölünecek.

Patatesin Haşlanması:
Ocak üzerindeki tencereye, patatesler aktarılacak. Patateslerin üzerlerini kapatıncaya kadar, soğuk su ilave edilecek. Ocak normal ısıda olacak. Tenceredaki su kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük konuma getirilecek.
Saat'a bakılacak bir yere not edilecek. 30 dakika sonra patatesleriniz soyulmaya hazır. Patatesler soğuduktan sonra, rendelenecek.

Maharetini Göster:
Ocak üzerindeki tencereye, 1 Yemek kaşığı tereyağı konulacak, ısıtlacak. Üzerine rendelenmiş patatesler ilave edilecek, kaşıkla ezilerek karıştırılacak. Ocak ısısı normal, olacak. 1 Su bardağı soğuk süt dökülecek, karıştırılacak. Süt ısınıp buhar olup uçmaya başladığı andan itibaren, pürenin kıvamı gelmeye başlıyacak.
Bu aşamada yeterli miktarda tuz atılacak, pürenin tuzu karar hale getirilecek. Tercihinize göre, pürenin kıvamını tutturmak elinizin altındaki ocağın düğmesindedir. Püreyi eğer sıvı olmasını isterseniz, ocağı söndürürsünüz. Katı püre isterseniz, püreyi ocakta fazla tutarsınız katı kıvamı elde edersiniz. Püreniz servise hazır. İsterseniz karabiber ilave edebilirsiniz. Rulo köftenin yanına ve bir çok salçalı et yemeklerinin yanına çok yakışır. Sonrası malum.Afiyet Olsun...