TIRŞİK
Malzemesi:
1 kg Tırşik yaprağı
1 kase yoğurt
1 kg nohut ile dövme
1 çorba kaşığı tuz4 yemek kaşığı un
Yeterince su

Yapılışı: Tırşik yaprağı ince ince doğranır. Doğranan tırşik yaprağı iyice yıkanır. Bir kase yoğurt çırpılır, nohut ve dövme ile yıkanır. Su ısıtıldığında bunlar kazanın içine konur, tuz ilave edilir. İyice karıştırılır üzerine un eklenir. Bu yaptığımız yemek pişirilmeden önce bir gün bekletilir. Sonra yemek ocağa konularak iyice kaynatılır. Bunu piştiğini anlayınca yemek ocaktan indirilir ve tabaklara servis yapılır.
**********************************************
ÇAKILDAKLI
Malzemesi:
Yarım kg biber
Yarım kg patlıcan
Yarım kg fasulye
Yarım kg domates
Yarım kg dövme
Yarım kg nohut
2 tane patates

Yapılışı : Biber, patlıcan, fasulye ve domates ufak ufak doğranır.Dövme ve nohut iyice yıkanır. Isıtılmış su tencereye aktarılır. Bu malzemeler piştikten sonra sarımsak dövülür. Salça, nane ve yağ karıştırılıp tavada kavrulur. Çorbanın üzerine dökülür ve çakıldaklı çorbamız yemeğe hazır olur.
**********************************************
KISIR
Malzemesi:
Yeterince bulgur
1 adet marul
3 adet domates
1 top maydanoz
1 çay bardağı yağ
1 yemek kaşığı yaprak biber
1 tatlı kaşığı tuz
1 adet kuru soğan
1 tatlı kaşığı karabiber
1 yemek kaşığı salça
Yeterince ekşi

Yapılışı: Önce bulguru tepsinin içine koyarız. Sonra bir yemek kaşığı salça ilave ederiz. Daha sonra kaynamış olan suyu bulgurun üzerine dökeriz. Bir tatlı kaşığı tuzu bulgurun üzerine ekleriz. Tepsinin içine koyduklarımızı özleşene kadar yoğururuz. Sonra malzemeleri ilave ederek, biber, yağ ve ekşi dökeriz. Sonra bunların hepsini karıştırırız.
**********************************************
TOĞGA
Malzemesi:
1 kase nohut
1 kase dövme
2 çorba kaşığı un
1 top nane
3 kg yoğurt

Yapılışı: Yoğurt su ile iyice çırpılır. Çırpıldıktan sonra iki çorba kaşığı un ilave edilir. Dövme ile nohut tencerenin içine atılır. Ocakta Dövme ile nohut pişene kadar karıştırılır. Sonra nane ince,ince kıyılır. Çorbanın içine atılır.Yemeğimiz tabaklara konarak nefis çorbamız afiyetle yenir.
**********************************************
SÖĞÜRME
Malzemesi:
1 kg patlıcan

1 kg soğan
1 kg yeşil biber

Yapılışı: Bu malzemeler közde pişirilir. Daha sonra ufak,ufak doğranır. Ekşi, tuz ve biber ilave edilerek karıştırılır. Afiyetle yenir.
**********************************************
BÖREK ÇORBASI

Malzemesi:
3 kg un
1 kg soğan
1 kg taze kıyılmış et
2 çorba kasesi nohut
2 çorba kasesi dövme
1 yemek kaşığı salça
1 tatlı kaşığı tuz ve biber
1 tatlı kaşığı nane
1 su bardağı sıvı yağ
Yeteri kadar su

Yapılışı: 2 kg un yoğrularak hamur haline gelir. Hamur yuvarlak açılır. Açılan hamur kare, kare kesilir. Daha sonra içi hazırlanır. Soğan incecik kıyılır, taze kıyılmış et salça, tuz ve biber ile karıştırılır. Kare biçimindeki hamurun içine az, az koyulup yumulur. Nohut ile dövme yıkanıp tencerenin içine boşaltılır. Yapmış olduğumuz hamur tencereye aktarılır. Isıtılan sıcak su tencereye aktarılır. Dövme ve nohudu pişene kadar kaynar kaynayana kadar salçası yakılır. Çorbanın üzerine dökülür. Yemek hazır hale gelir.
**********************************************
TELEME
Malzemesi:
1 kg süt
4-5 adet incir kozalağı

Yapılışı: Süt pişirilmeden incir kozalakları sütün içine konularak karıştırılır. Süt yoğurt kıvamına gelinceye kadar bu işlem devam eder. Süt yoğurt kıvamına geldikten sonra teleme beş dakika sonra hazırdır.
**********************************************
EL TURŞUSU
Malzemesi :
1 adet kabak
5-6 adet patlıcan
5-6 adet yeşil biber
3-4 diş sarımsak
Bir miktar sumak ekşisi
Yeterince tuz

Yapılışı: Sebzeler yıkandıktan sonra küp, küp doğranır. Doğranan bu sebzeler bir miktar su ile 15-20 dakika kadar haşlanır. Haşlanan sebzeler süzülerek biraz suya tutulur. Bir kabın içine sebzenin miktarına göre su konulur. Suyun içine bir miktar sumak ile 3-4 diş dövülmüş sarımsak, tuz ve haşlanmış malzemeler ilave edilir.El turşusu bu işlemlerden 15-20 dakika sonra hazırdır.
**********************************************
YÜZÜK ÇORBASI
Malzemesi :
1 kg kadar un
Yeterince su ve tuz
Nohut ve ekşi
İç harcı için : Yarım kg kuru soğan
250 gr kıyma
Yarım demet maydanoz
Yeterince tuz ve karabiber

Sosu için : 1 su bardağı yağ
Yarım yemek kaşığı salça
4-5 diş sarımsak
Bir miktar kuru nane

Yapılışı: 1 kg un kulak memesi yumuşaklığında hamur yapılır.

İç harcı: Yarım kilo kuru soğan ince, ince kıyılır. Kıyılan bu soğanın içine kıyma, maydanoz, salça, tuz ve karabiber ilave edilerek iyice karıştırılır.Önceden hazırlanan hamur küçük pazı haline getirilerek kare, kare kesilir. Bu karelerin içine hazırlanan harç konularak hamurun ağzı kapatılır. Bu hamur dinlenmeye bırakılır. Bir miktar nohut haşlanır.Nohut haşlandıktan sonra su ilave edilir ve su kaynatılır. Kaynayan suya hazırlanan hamur konularak su birazda hamur ile kaynatılır. Hamur kaynadıktan sonra bir miktar ekşi ilave edilir.

Sosu : 1 su bardağı yağ yakılarak içerisine sakça, sarımsak ve kuru nane eklenir.Hazırlanan bu sos çorbanın üzerine dökülür. Böylece çorba hazır hale gelir.
**********************************************
TUTMAÇ
Malzemesi:
2 adet yumurta
2 su bardağı un
İnce irmik
Süzme yoğurt
Yağ, et, havuç
Kereviz, soğan

Yapılışı: Yağ tavada eritilir. Yağ kızınca etler katılıp, sote edilir. Havuç, kereviz ve soğan ilave edilerek, üzerine su katılıp etler iyice pişirilir. Suyu süzülür. Tavadaki havuç, kereviz ve soğan alınıp, yoğurt hazırlanıp bekletilir.Bir tencereye tuzlu su konulup, tutmaçlar hafif haşlanır.Tutmaçlar tabaklara koyulup kızgın yağ üzerinde gezdirilir.Önceden yapılan sos üzerine dökülür.
**********************************************
SARMA İÇİ

Malzemesi:
Bir miktar ince bulgur
Bir baş kuru soğan
Yarım kilo kadar domates
Bir demet maydanoz
Yeşil soğan
1,5 çorba kaşığı salça
1 su bardağı yağ
Yeterince tuz

Yapılışı: Bir baş soğan halka, halka doğranır.Bir su bardağı yağ ile bir süre kavrulur. Daha sonra salça ve küp, küp doğranmış domates ilave edilir. Bir sürede bunlar kavrulur. Sonra tuz ve biber eklenir. Bu işlemler bittikten sonra, bu malzemelere göre bulgurun miktarına göre su ilave edilir. Su kaynamaya bırakılır. Su kaynadıktan sonra bir kabın içindeki bulgura kaynamış olan su ilave edilir. Bulgur suyu çektikten sonra üzerine önceden doğranmış yeşil soğan ve maydanoz eklenip karıştırılır.
**********************************************
İÇLİ KÖFTE

Malzemesi:
1 kg kıyma
6 adet soğan
Tuz, biber, un
Simit (küçük bulgur)
İrmik

Yapılışı: Dışının hazırlanışı, irmik, un, simit, tuz, bir miktar su ve salça karıştırılıp, yoğrularak hamur haline getirilir.

İçinin hazırlanışı : Kıyma kavrularak üzerine soğanlar doğranarak tuz, biber, kimyon ve salça koyularak soğutulmaya bırakılır.
Hamuru yumurta şeklinde yuvarlayıp ortasını oyarak içine kıyma konulur ve ağzı kapatılır. Aynı şekilde belli büyüklükte yeterince yapılır. Buzdolabından sonra kaynatılarak yenebilir.
********************************************** SİR
Malzemesi:
Biraz un
Maya, ayran
Sarımsak ve tere yağ

Yapılışı: Mayalı hamur biraz yoğrulur. Mayalı hamur piştikten ve soğuduktan sonra ufak, ufak bölünür. Bir tencerenin içinde yeterince sarımsak ezilip ayranla karıştırılır. Karıştırılan ayran tencerenin içine dökülür. Daha sonra tere yağ eritilerek yapılan karışımın üzerine dökülür. Servise hazır hale gelir.
**********************************************
TEREYAĞLI KUYMAK
Malzemesi :
Yeteri kadar un
Tereyağ, Pekmez
Su, Tuz

Yapılışı: Tencereye bir litre kadar su konulur. İçine tuz atılır. Su kaynatılır.Suyun içine un yavaş yavaş konmaya başlanır ve un iyice hamur haline getirilir. Sonra tereyağ eritilir. İçine pekmez konulur. Tekrar hamur bir tabağa koyarak onu yani hamurun içi hamur şeklinde açılır. Tereyağ konulur ve servis yapılır.
**********************************************
UN BULAMACI
Yapılışı : Bir kaba su konarak su biraz ısıtılır ve içine bir miktar şeker suyun içinde iyice eritilir. Suyun tadına bakılarak şekerin yeterli olup olmadığı öğrenilir. Sonra içine bir miktar un katılır. Sonra bunu iyice karıştırarak katılaşması sağlanır. Katılaşınca ocaktan inecek ve üzerine taze yağı üzerine kızdırıp dökeriz ve yemeğiniz hazır olur.
*********************************************
SÜLLÜM
Malzemesi:
1 kg ıspanak
1 kaşık tuz
1 kg yoğurt
1 baş sarımsak

Yapılışı: Ispanak iyice kaynatılarak süzekte süzülür. Daha sonra sarımsaklı yoğurt karıştırılır. Sonra yoğurt ile soğumuş ıspanak karıştırılarak tuz ilave edilir. Yenmeye hazırdır.

EKŞİLİ
Malzemesi:
Nohut, Dövme
Kuru ve yeşil fasulye
Patlıcan, kabak
Lahana, salça
Sarımsak, yoğurt

Yapılışı: Nohut, dövme, kuru ve yeşil fasulye bir tencerede haşlanır. Üzerine su konularak kaynatılır.Yağ ve salçayı bir tavada kavurup kaynayan tencereye boşaltırız. Ezilmiş sarımsaklarda atılır. Dinlenmeye bırakıldıktan sonra servise hazırdır.
**********************************************
KÖMBE
Malzemesi :
Un, yoğurt, süt
Maya, şeker, tahin
Kömbe kokusu, tarçın
Çörek otu, karanfil, yağ

Yapılışı: Büyük bir kabın içine un ince elekle elenir. Elenen unun içine şeker ve hazırlanan baharatlar konulup iyice karıştırılır. Daha sonra yoğurt, maya ve yağ ilave edilip ılık sütle yoğrulur.İyice yoğrulan hamurun mayalanması için üzeri kalın bezlerle sıkıca kapatılır.bir gece bekletilen hamurun mayası geldiği zaman ekmek tahtasının üzerine yağlanır. Hamur yumurta büyüklüğünde alınır, yuvarlak şekil verilerek üzerine bastırılır.Şekil verilen hamurun üzerine susam atılır. Kömbeler tepsiye dizilerek fırında pişirilir.
**********************************************
YAYLA ÇORBASI
Malzemesi:
Dövme, yoğurt(Ayran)
Nane ya da maydanoz, tuz

Yapılışı: Dövme biraz pişirilip ayranla karıştırılır. Karıştırılan malzemeler iyice kaynatılır.
**********************************************
ANALI KIZLI
Malzemesi:
1 kg ince bulgur
250 gr dövülmüş et
4 su bardağı un
1 tatlı kaşığı biber salçası
Tuz, karabiber, kimyon
1 bardak su
1 Yumurta
İçi için: 1 kg kıyma
1 kg soğan (ince doğranmış)
1 tatlı kaşığı biber salçası
250 gr tereyağ
Tuz, karabiber, kırmızı biber
Sosu için: 6 su bardağı et suyu
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 su bardağı nohut
2 yemek kaşığı tereyağ
1 yemek kaşığı nane
2 bardak limon suyu

Yapılışı: Bulgur ıslatılır. Tuz, karabiber, kimyon ve biber salçası ile yoğrulur. Et suyu ilave edilerek yoğurmaya devam edilir. Kıvamına gelince ceviz büyüklüğünde parçalar alıp el ıslatılarak bu parçalar açılır. İçine hazırlanan harç koyularak yuvarlanır. Daha sonra pişirilir.
**********************************************
SAC KÖMBESİMalzemesi:
Un, yoğurt
Karbonat, tuz
1 kg kıyma
1 kg kuru soğa
Salça, karabiber
Kırmızı biber

Yapılışı: Orta büyüklükte doğranan soğan kıyma, salça, tuz, karabiber ve kırmızı biber ilave edilerek karıştırılır. Ekmek tahtası üzerinde sacın dolusu ince, ince açılan hamur saca yerleştirilir. Aralarına yağ ve yoğurt sürülerek iki veya üç kat yerleştirilen yufkaların üzerine iç döşenir.Üzerine tekrar yağ ve yoğurt sürülerek iki üç kat yerleştirilir. En üste yağ sürüldükten sonra bıçakla baklava dilimi şeklinde kesilir. Üzerine diğer sac kapatılır. Altına odun yakılarak pişirilir.
**********************************************
LEPE
Yapılışı: İlk olarak su kaynatılır. Patates ufak ufak doğranır.Bulgurun üzerine kaynatılan su dökülür. Patates eklenir. Doğranmış soğan salça ve karabiberle pişirilir. Kaynayan patatesle pişen bulgurun içine atılır ve biraz tepside dinlendirilir.
**********************************************
NAR EKŞİSİ
Yapılışı: Olgunlaşan narlar toplanır. Çarpılır ve taneleri bir torba içine doldurulup iyice ezilir. Çıkan su büyük kazanlarda iyice kaynatılır. Rengi siyahlaşana kadar kaynatılır. Tadı çok güzeldir ve oldukça şifalıdır.
**********************************************
TURUNÇ EKŞİSİ
Yapılışı : Turunç sıkılarak büyük bir kaba konur ve rengi siyahlaşana kadar kaynatılır.
**********************************************
SOMAK EKŞİSİ

Yapılışı : Ağaçtan toplanarak ezilir. Sonra yıkanır süzülür. Ekşidikten sonra kavanozlara konarak yemeklere ilave edilir.
**********************************************
DÖVME PİLAVI
Malzemesi:
Dövme
1 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı salça
Karabiber

Yapılışı: Dövme pişirilir. Soğan, salça ve karabiberle yağda kavrulur. Haşlanan dövmenin içine konulup, suyunu çekinceye kadar pişirilir. Ilıtılmış tereyağ ile karıştırılır.
**********************************************
MERCİMEK KÖFTESİ

Malzeme:
Bulgur, mercimek (kırmızı), kuru soğan, sıvı yağ, salça, kimyon, pul biber, kara biber, tuz, maydanoz.

Hazırlanışı: Mercimeği iyice ayıkladıktan sonra tencere içerisine konur, üzerine su ilave edilerek tencerenin ağzı kapatılır, iyice kaynatılır. Lapa haline gelinceye kadar pişme işlemi devam eder. Pişen mercimeğin içerisine en az mercimek kadar bulgur ilave edilir. Bir müddet de bulgur ile kaynamaya bırakılır. Pilav halini alan mercimeğimizi geniş bir kap içerisine boşaltırız ve soğumaya bırakırız. Bu arada ince kıyılmış soğanımızın içerisine yeteri kadar sıvı yağ, tuz, salça ve pul biber ilave edilerek iyice kavrulur. Kavrulan soğanı soğuyan mercimeğimizin üzerine dökeriz ve yoğurmaya başlarız, yoğrulan mercimeği sıkma yaparak servise hazır hale getiririz.

AFİYET OLSUN