''Düşük karbonhidrat, yüksek protein'' alınmasını öngören, yağlı besinlerin serbest, şekerlilerin yasak olduğu Atkins diyetinin en az, az yağlı besinlerle yapılan diyet kadar etkili olduğu ortaya çıktı.

İsrail'deki Ben-Gurion Üniversitesi'nden İris Shai ve ekibi, 2 yıl boyunca fazla kilolu 322 kişi üzerinde araştırma yaptı.

Bu kişilerden bazıları az yağlı besinlerle yapılan standart, bazıları Atkins ve bazıları da az kalorili Akdeniz rejimini uyguladı.

2 yılın sonunda standart rejim uygulayanların kilo kaybı ortalama 2,9 kg, Akdeniz rejimi uygulayanlarınki 4,4 kg iken Atkins rejimi uygulayanların 4,7 kg kaybettiği görüldü.

Akdeniz rejimi ve şeker oranı düşük gıdalarla yapılan rejimlerin az yağlı yiyeceklerle yapılan rejimlere alternatif olabileceği sonucuna varan araştırmacılar, yine de doktorların diyet önerirken kişilerin tercihlerini ve metabolizmasını göz önüne alması gerektiğini vurguladı.

Atkins diyeti tavsiye edilmiyor

Amerikalı doktor Robert Atkins'in 1970'li yıllarda ortaya attığı diyet, kolesterolü yükselttiği, böbrek sorunlarına neden olduğu ve kemiklerdeki kalsiyumu azalttığı gerekçesiyle eleştirilmişti.

Amerikalı uzmanlar, 2006'da Atkins diyetinin, bir hastanın sağlığının ciddi şekilde bozulmasına yol açtığını belirterek, bu diyete başvurulmaması tavsiyesinde bulunmuştu.

Araştırma "New England Journal of Medicine" dergisinde yayımlandı.