Stres ve depresyon kilo vermeyi engelliyor

Kronik stres, depresyon, aşırı alkol ve yetersiz uyku özellikle kadınlarda dieti etkisiz kılıyor

Kilo sorunu olan insanlarda diyet ve egzersizin önemli bir faktör olduğunu belirten bilim adamları, kronik stres ve depresyonun diyet ve egzersizin işlevini yok ettiğini açıkladı.

Araştırmacılar, fazla miktarda alkol tüketimi olan ve yetersiz uyuyanlarda da egzersiz ve diyetin kilo almayı önleyemediğini bildirdi.

Bilim adamları, stres ve depresyonun, genellikle kadınlarda cortisol hormonunun salgılanmasını hızlandırdığı ve kadınlarda bu yüzden kalça genişlemesinin ve yağ birikiminin meydana geldiğini belirtti.

Araştırmacılar, menopoz geçirmiş ve vücutları yağ depolamış olan 30 sağlıklı kadın ile menopoz geçirmiş sağlıklı 29 kilosuz kadın üzerinde stres araştırması yaptı. Üç stresli gün ile bir dinlenme gününde yapılan cortisol araştırmasında, knonik stres içinde olan kilolu kadınların, daha az kilolu kadınlara göre, daha fazla cortisol hormonu salgıladıkları belirlendi.

Araştırmalarda, vücutlarında yağ birikimi az olan geniş kalçalı kadınlardan stres içinde olanların ise, yağ birikimi az fakat stres içinde olmayan geniş kalçalı kadılara göre daha fazla cortisol hormonu salgıladıkları saptandı.

Bilim adamları, stresin, merkezi yağ depolama sistemini harekete geçirerek, cortisol hormonu salgılamasını körüklediği ve bunun da kilo almaya yol açarak, kilo sorununu çözülmez hale getirdiğini kaydetti.