Patates ve hamburger bir kaçamak yapmak için güzel bir fikir olabilir, fakat onları elinizde tutmaya uzun süre devam ederseniz sonra çok pişman olacağınızı biliyorsunuz, değil mi?

Dünyanın en önemli sağlık kuruluşları da bu pişmanlık duygusunu bildiğinden binlerce kadın üzerinde belli aralıklarla 'diyet rutini denemeleri' yapıyorlar. Son birkaç ayda ortaya çıkan şaşırtıcı bazı sonuçlar şöyle...

29841 - Etkisi Kanıtlanan 'Garip' Diyet Yöntemleri
26 hafta boyunca izlenen bir grup kadının bir kısmına plasebo ya da multivitamin verdildi. Yemek zamanı geldiğinde ilaç alan bu grubun almayanlara göre daha kolay doyduğu ve tabaklarına daha az yemek aldığı ortaya çıktı. Deneyin başarı oranı yüzde 96!

Bunun çok basit, fakat ilginç bir açıklaması var: Beyin, vücudun aldığı gıdaları tanıyor ve fazlasını istemiyor. Canınız bir şeyi çok istediğinde aslında onun içindeki bir maddeyi istiyordur. Onu vitaminlerle takviye ettiğinizde açlık hissini bastırmanız kolaylaşacaktır.

7669 - Etkisi Kanıtlanan 'Garip' Diyet Yöntemleri
Diyet sitelerine üye olun ve onlardan haftalık ya da günlük bültenler isteyin. Çoğumuz zamanının büyük kısmını bilgisayar başında geçiriyor. Sıkıcı iş maillerinin arasında size diyetinizi hatırlatacak bir şeyler görmek motivasyonunuzu arttırır. Aynı şeyi post-it notlarıyla da deneyebilirsiniz.

17936 - Etkisi Kanıtlanan 'Garip' Diyet Yöntemleri
Masanın köşelerine oturun. kalabalık bir grupla yemek yerken masanın ortası diyet yapanlar için tehlikeli bir bölgedir. Her şeye uzanabilirsiniz ve tuz, sos vBulletin. şeyler bu kısımlarda bir trafik yaratır. Masanın köşesinde bunları kullanma ihtimalimiz yüzde 63 oranında azalıyor.

29842 - Etkisi Kanıtlanan 'Garip' Diyet Yöntemleri
Yatarken uyku maskesi kullanın. Geceleri beynimiz vücudumuzu bir revizyondan geçiriyor ve içeride neler olup bittiğine bakıyor. Bunu sağlayan hormonlar karanlık bir odada çok daha aktif ve etkili çalışabiliyor. Aydınlık bir odada uyuyan obez kadınlar incelendiğinde sabah kahvaltılarının çok farklı olduğu belirlendi.

29844 - Etkisi Kanıtlanan 'Garip' Diyet Yöntemleri
Küçük tabaklar ve küçük kaşık-çatal kullanın. Bu psikolojik bir diyet taktiğidir. Büyük bir tabağa bir kepçe yemek koyduğunuza gözleriniz bunu 'az yemek' olarak algılar. Küçük bir tabaktan taşan bir kepçe yemek gözlerinizi doyurur ve beyninize 'zaten yeterince yedin' sinyali göderir. Küçük çatal-kaşıkla yemek yemeğin bitme süresini uzattığından çok etkilidir. 20 dakika sonra tokluk hissi başlar. Bu süre içinde yemeğinizin henüz yarısında bile olabilirsiniz.

29845 - Etkisi Kanıtlanan 'Garip' Diyet Yöntemleri
Deney grubunun bir kısmının çorbasına yarım çay kaşığı acı Arnavut biberi eklendi. Ana yemek gelirken bazılarının masadan kalktığı, bazılarının da çok az yemek istediği gözlendi. Bir önceki günle kıyaslandığında acı biber yiyenler yüzde 60 daha az kalori aldı.

Araştırmayı yürüten Purdue Üniversitesi görevlileri biberin hap olarak değil, sebze olarak yenmesi gerektiğini de önemle vurguluyor.

29846 - Etkisi Kanıtlanan 'Garip' Diyet Yöntemleri
Soğuk bir odada uyumak ve oturmak daha hızlı kalori yakmanıza yardımcı olur. Kendini ısıtmaya çalışan kaslar yoğun bir enerji harcar. Bu da hiçbir ekstra çaba sarfetmeden bir saat içinde bir dilim ekmeği yakmaya bedeldir.

29847 - Etkisi Kanıtlanan 'Garip' Diyet Yöntemleri
2010 yılında başlayan ve 19.000 kadına ulaşan araştırma, akşam yemeklerinde bir kadeh şarap içen kadınların obezite riskinden tamamen uzak olduğunu gösterdi. Birkaç lokmada bir içilen bir kadeh şarap tokluk hissini hızlandırdığı gibi sonrasında da hızlı sindirilmesine ve yağların parçalanmasına yardımcı oluyor.