Fazla kiloların sadece sağlığınızı etkilemek ile kaldığını zannediyorsanız oldukça yanılıyorsunuz.


Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, kariyer çıtasını yükseltmek isteyenlere 8 beslenme önerisinde bulundu:

Kahvaltıdan vazgeçmeyin… Ofiste maksimum performans için yapmanız gereken ilk şey güne güçlü başlamaktır. Uyandıktan sonra bir saat içerisinde yapacağınız kahvaltı ile dikkat sürenizi uzatabilir ve performansınızı arttırabilirsiniz. 1-2 dilim peynir, 1-2 dilim tam buğday veya tam çavdar ekmeği ve söğüş mevsim sebzeleri ile yapacağınız kahvaltı günün başlangıcında kendinize yapacağınız en büyük iyilik olacaktır.

Ara öğünleri ihmal etmeyin… Yemekleri yedikten 3 saat sonra kan şekeri düşmeye başlar. Kan şekerinin düşmesi ile paralel olarak performansınızda da azalma gözlenir. Bu nedenle ana öğünlerden 2–3 saat sonra mutlaka sağlıklı bir şeyler atıştırmalı ve gün içerisinde 4 saatten uzun aç kalmamalısınız. Meyveler, süt ürünleri, meyveli yoğurtlar, ekmek-peynir ve kuruyemişler sağlıklı ara öğün tercihleridir.

Su içmeyi unutmayın… Vücudumuz susuz kaldığında performansımızda belirgin bir azalma olur. Vücut suyu %1–2 oranında azaldığında konsantrasyon bozuklukları, performansta azalma ve dikkatsizlik gibi sorunlar oluşur. Bütün bunların önüne geçmek için yapılması gereken susamadan su içme alışkanlığı kazanmaktır. Çünkü susama hissi vücut suyunun belirli bir bölümü kaybolduktan sonra ortaya çıkar. Başarılı bir kariyer için günde 8–15 su bardağı su içmeniz gerektiğini unutmayın.

Öğün atlamaktan vazgeçin… İşleriniz ne kadar yoğun olursa olsun kendiniz ve sağlığınız için ayıracağınız bir öğün zamanı mutlaka olmalı. Başarılı bir kariyer isteyen herkesin düzenli beslenmesi gerektiğini unutmayın. Öğün atlayarak hem metabolizmanızı yavaşlatır hem de performansınızı azaltırsınız. Optimum performans için günde 3 ana 3 ara öğün olacak şekilde beslenin ve hiçbir öğünü atlamayın.

Tam tahıl ürünlerini tercih edin… Çalışırken sık sık karnınız acıkıyorsa ve açlık nedeni ile işlerinizi aksatıyorsanız beslenme tarzınızda daha çok tam tahıl ürününe yer vermelisiniz. Tam tahıl ürünleri beyaz ekmek ve rafine tahıl ürünlerine nazaran daha uzun süre tok tutar. Ayrıca sizi kabızlıktan, şişkinlikten korur ve şeker, kalp-damar ve kanser gibi kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.

Yağlı besinlerden uzak durun… Yüksek yağlı besinler, kızartmalar ve kavurmalar konsantrasyonu kısa ve uzun dönemde olumsuz etkiler. Bu nedenle yüksek yağ içeren besinlerin tüketimini sınırlandırmalısınız. Bunların yerine haşlama, buğulama ve fırında pişmiş yiyeceklere yönelmelisiniz.

Hafıza için haftada 3 kez balık tüketin… Omega-3 yağ asitleri, hafıza için çok önemlidir. Bu yağ asitleri açısından en zengin olan besin ise balıktır. Güçlü bir hafıza ile gelen başarılı bir kariyer için haftada 3 kez balık tüketmelisiniz.

Sağlıklı Beslenmeyi alışkanlık haline getirin… Sağlığınızda ve kariyerinizde uzun dönemli bir başarı istiyorsanız sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Eğer sağlıklı beslenmek yaşamınızın bir parçası haline geldiyse başarı da yanınızda olacaktır.