1379575082 100 kahvalti - Yanlışlarla Dolu Bir Beslenme Saati

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve ihmal etmeye gelmez. Ancak sabah erken saatte uyanıp kahvaltı hazırlamaya üşenenler için bir eziyet gibidir.


Sağlıklı yaşam bir bütündür ve tek başına yaptığınız hareketler elbette iyi sonuç veriri ancak yaşamınızı tamamıyla değiştirmek için öncelikle sağlıklı beslenme düzeni oluşturmanız gerekir.

Sabah kahvaltılarında yapılan yanlışlar çoğu zaman hiç farkında olmadığımız detaylarda gizlidir. Bakalım o yanlışlar nelermiş?

MEYVE SUYU

Meyve sağlıklı bir besindir ancak içinde şeker olduğunu unutmayın. Yani, tükettiğiniz porsiyon miktarı önemlidir.

Meyve suyuna gelince; oldukça yüksek kalori aldığınızı ve asıl vitamini bıraktığınızı bilmelisiniz. Vitamin, mineral ve lifler meyvenin özündedir, suyunda değil. Siz suyunu sıkıp, meyveyi çöpe attığınızda tüm değerli maddeleri de atmış olursunuz. Bunun yerine bir bardak su içip yanında bir porsiyon meyvenin kendini yemeyi tercih edin.

AZ KAHVALTI

Sabah erken saatte az yemek için, kuş gibi kahvaltı etmek, size kilo verdirmez. Tam tersi gün içinde acıkmanıza ve daha fazla yemenize neden olur.

Bedeninizi her öğünde yeterince beslemezseniz, bir sonraki öğünde size iki katı yemek yedirir veya bir seferde çok kalorili şeyler yersiniz.

KAHVALTI GİBİ KAHVALTI

Önünüze çörekleri, poğaçaları, kekleri koyarak kahvaltı etmeyin. O sadece kötü kalori, kahvaltı değil!

Sebzesi, yeşilliği olan ve vitamin, mineral ve protein içeren sağlıklı kahvaltılar edin. Karbonhidrat deposu olmayın.

KAHVE TÜKETİMİ

Sabah uyanınca kahve içmeden ayılamayanlardan mısınız? Buna bir sözümüz yok ancak sabah kahvesi, kahvaltı yerine geçmez.Kahve içerek sabah öğününü geçiştirmeyin. Kahvenin de içmeniz gereken miktarlarını gün içinde aşmamaya özen gösterin.

KAHVALTI ETSEM NE OLACAK?

Bazıları kahvaltının çok abartıldığını düşünüyor olabilir. Birkaç bardak çay ve kahve sonra zaten öğle yemeği vakti geldiğinden, kahvaltı etmeden güne başlamak hatasına düşen çok insan var.

Ayrıca bir gece önce geç saatte edilen abur cubur dolu ve yüklü akşam yemeği yüzünden kendinizi aç hissetmiyor olabilirsiniz ancak bu yanıltıcıdır.

Kahvaltı etmezseniz metabolizmanız çalışmaz ve kendinizi uyuşuk hissedersiniz. Ayrıca olmadık bir saatte acıkırsınız ve ne yiyeceğinizi bilemeden saldırırsınız.

AÇIK BÜFE KAHVALTI

Büfe stili ve zengin alanlara yayılmış kahvaltılar size yemeniz gerekenden fazlasını aldırır ve karnınız doymasına rağmen, gözünüz aç kalır.

Çörekler, üstü kaplı kekler, meyve salataları, yemeyeceğiniz kadar çok reçel çeşidi gibi göz alıcı besinler sizi daha çok yemeğe teşvik eder.

DOĞRU KAHVALTI

Sabah aç karnına bir bardak ılık su için ve kahvaltınızı sağlıklı besinlerden oluşacak biçimde hazırlayın. Sabah işe gitmek için az zamanınız kalıyor ve uzun kahvaltılar hazırlayamıyorsanız, yulaf ve lifli gıdalar, biraz meyve, kepek ekmeğine tost gibi bir alternatifi tercih edebilirsiniz.