ekmeksiz diyetin sonu - Ekmeksiz diyetin sonu.

“Televiyonda ne kadar çok diyetisyen var artık.”
“Diyetisyenler ne de popüler oldu, herkes diyetisyen olmuş.”
“Ekranda diyetisyen, yemek, doktor görmekten bıktım, nerede o eski programlar.”
“Diyet profösörü bilmem kimin başına gelenler.”
“Aaa… sen hangi diyeti yapıyorsun, ben bu yılın modası et diyetini yapıyorum, döner falan da serbest.”
“Bu diyet kesinlikle harika, ben hocama çok güveniyorum, her gün 5-10 yumurta yiyorum. Ekmek asla yemiyorum, hiç acıkmıyorum.”
“Doğru tabii, tereyağı, kuyrukyağı, bunlar yenmeli, sabah sucuk, akşama kuzu çevirme,
ara öğün olarak pastırma da yenmeli.”
“Ekmek alacak paramız yok, sabah akşam et yiyin diyorlar, tövbe, tövbe.”
“Bence doğru söylüyor, karbonhidratı kesince zayıflıyorsun.”
“Onun dediğini yapıp sabah akşam tavuk yedim, her gece rüyamda börekler görüyorum, çok sinirliyim, sanırım depresyona girdim ben.”
Bu hafta karşılaştığım insanlara ‘Karatay Diyeti’ hakkında ne düşünüyorsunuz diye sordum. Aldığım cevaplar, karşılaştığım tepkiler yukarıda. Hepsini yazmadım tabii. Kısa kısa durumu anlatmak istedim. Karatay ya da bir başkası, bu diyetler her zaman olacak ve daha da yenileri. Bir taraftan Alkali diyeti ve detoksçular, “Sadece sebze, meyve, bol antioksidan, et yok, süt yok” diye bağırırken, diğer taraftan da “Hayır sabah akşam et, tavuk, yumurta, yağ yiyin” diyenler. Bu zıtlık sizin kafanızı karıştırıyor mu? Hiç karıştırmasın! Dedim ya, bu ve bunun gibi doğru olmayan ama moda olan yöntemler tüm dünyada var. Bu diyetler zayıflamayı sağlıyor mu? Evet, sağlayabilir. Bu kişiye göre değişir ama herhangi bir diyeti alıp düzgünce uygulamak sizi zayıflatır. Nasıl yani herhangi? İster lahana çorbası diyeti yapın, ister Atkins, ister Hollywood diyeti, ister alkali diyeti, kaloriyi azaltmak ve size kilo aldıran besinleri veya içecekleri hayatınızdan çıkarmak ve hatta bir de yürüyüş yapmaktan bahsediyorsanız zayıflarsınız.