Cavidan, Şahika, Lamia, Cemil, Afife, Hüseyin Kenan, Behlül, Bihter, Ferhunde. Birlikte okunduğunda yüzyıl öncesinin toplumunu hatırlatan bu isimler son bir, iki yılda yaşamımıza tekrar girdi. Şimdi Cemil ve Hüseyin Kenan'ın Lamia'yı paylaşamaması, Behlül'le Bihter'in yasak aşkı, Ferhunde'nin entrikaları, milyonlarca Türk'ün yaşamlarına kattığı (ve bazı Ortadoğu, Kafkas ve Balkan ülkesi vatandaşlarının) en önemli sohbet konusu. Damla adlı internet kullanıcısı, 23 Aralık'ta Bihter'e gönderdiği mesajda şöyle yazıyor: "bifter ya çok gıcıksın kızımm behlülğme yakışmıyosun okyyy?" (Türkçe'si: "Bihter çok gıcıksın kızım, Behlül'üme yakışmıyorsun tamam mı?")

Reşat Nuri Güntekin'in 1925'te yayımlanan "Dudaktan Kalbe," 1930'da yayımlanan "Yaprak Dökümü" ve Halit Ziya Uşaklıgil'in 1900 tarihli "Aşkı Memnu" (Yasak Aşk) kitaplarından uyarlanan dizilerden ilki reyting listelerinde sürekli ilk altıda, diğer ikisi ise hep gün birincisi. Üç dizinin de yapımcısı olan Ay Yapım'ın düzenlediği internet sitesine dizilerin yayımlandığı saatlerde bile saniye saniye girilen mesajlar yoğun ilginin canlı ispatı. Yeni olansa, bütün bu furya içinde ortaya çıkan bumerang etkisi: Dizilerin uyarlandığı kitaplar da geçmişte olmadığı kadar çok satıyor.

Eylül'de gösterilmeye başlayan ve 14'üncü bölüme ulaşan Aşkı Memnu'nun romanı, üçü arasında satışta en çok artış yaşayanı. Özgür Yayınları'nın genel müdürü Erol Ulu'nun söylediğine bakılırsa okullarda da okutulduğu için daha önce yılda 5 bin civarında satan roman Eylül Ekim aylarında toplamda 15 bine yakın satmış. 10 yıldır kitabı basan yayınevi ağırlıklı olarak İstanbul'da satıyor 22 YTL'lik kitabı. Ulu'ya göre "İnsanlar daha çok dizinin sonunu merak ettiği için alıyor." Halit Ziya Uşaklıgil'in varislerinden torunu Emine Uşaklıgil ise aslında dört, beş yıldır kitabın daha çok ilgi gördüğünü, bunun da yeniden düzenlenerek orijinal metne dönülmesinden kaynaklandığını söylüyor. Diziyi çok az seyreden Emine Uşaklıgil, yayıncısıyla hemfikir: "Elbette diziden sonra çok belirgin bir artış oldu. Birkaç arkadaşım da diziyi duyar duymaz kitabı yeniden aldı." Ay Yapım'ın Aşkı Memnu için internette açtığı yorum sayfasına yazılanlar bu iddiayı doğruluyor. Derya, 19 Kasım'daki mesajında, "Behlül'ün Bihter'e bakışı beni bile eritiyor. Cinsellik diziye renk veriyor. Umarım dizinin sonu mutsuz son olmaz. Roman biraz değiştirilebilir değil mi" diyor. Merve de, 15 Aralık'taki mesajında ipucu veriyor: "Kitabın özetini okuyunca ne olacağını biliyoruz zaten." 14 Kasım'da Azerbaycan'dan yazan İnci, dizinin Azerbaycan'da da çok sevildiğini söyleyip senaristlere sesleniyor: "İtiraf ediyorum ki Behlül'le Nihal evlense dizi daha da güzel olacaktır. Lütfen sevgili senaryo yazarları çok rica ediyoruz sizden böyle olsun. Yani kitaptakinden farkı olsun bir kere. Biz de mutlu olalım."

Dizileri 2006 Eylülü'nde yayınlanmaya başlayan ve 95'inci bölüme ulaşan "Yaprak Dökümü" ile 2007 Eylülü'nde başlayıp 56'ncı bölüme ulaşan "Dudaktan Kalbe"yi İnkılâp Kitabevi yayımlıyor. Yayınevi yetkilileri, dizilerle birlikte kitapların satışının arttığını doğruluyor. Dizi öncesi döneme göre artış oranı 15 YTL'ye satılan Yaprak Dökümü'nde yüzde 26, Dudaktan Kalbe'de (24 YTL) ise yüzde 19. Yetkililere göre yenilenen kapakların payı da var bunda ve ayrıca fiyatı düşük, sayfa sayısı az olduğu için Yaprak Dökümü daha kolay satıyor olabilir.

İnkılâp Kitabevi'nin sahibi Arman Fikri'ye göre artışta dizilerin etkisi göz ardı edilemez. Fikri, "Ancak okurlar bize en çok 'kitabı bu kadar kısayken Yaprak Dökümü dizisi nasıl bu kadar uzun oluyor' diye soruyor. Şaşırıyorlar" diyor. Dizi başladıktan sonra merak edip kitabı alarak bir çırpıda bitiren İstanbullu ev hanımı Nermin Uçar, "Dizi bayağı uzatılmış" diyerek kitapla arasındaki farka dikkat çekiyor: "İkisi de güzel ama kitap yok aklımda, hep dizi var." Ankaralı emekli memur Nefise Gökova da dizi başladıktan sonra kitabı alıp okumuş. "Kitaptan sadece fikir edinilerek dizi çekilmiş. Kitap daha büyük haz verdi bana" diyen Gökova diziden artık çok sıkıldığını, çok uzatılıp içinden çıkılamayacak hale getirildiğini düşünüyor. Ankaralı estetisyen Hacer Uçak ise hem Yaprak Dökümü'nü hem de Aşkı Memnu'yu diziler yayınlanmaya başladıktan sonra alıp okumuş. Yaprak Dökümü'nde rollerin kitaba uygun olmadığını düşünüyor: "Kitapta evin büyük kızı Fikret'in başından kötü bir evlilik geçip eşinden dayak yerken dizide güzel bir evlilik yaşıyor. Evin diğer iki kızı aynı erkeğe aşık edilmiş. Bu durum kitapla en ufak şekilde bağdaşmıyor." Uçak, Aşkı Memnu'yu da kitaba çok aykırı buluyor: "Kitaptaki karakter Adnan Bey, Behlül'ün dayısıyken dizide amcası rolüne konmuş."

Meseleye profesyonel olarak yaklaşanlar da benzer rahatsızlıkları dile getiriyor. Eleştirmen Atilla Birkiye, Aşkı Memnu gibi "modern romanın kapısını açan, dolayısıyla edebiyat tarihimizde çok önemli bir yere sahip olan eserden uyarlanan diziyi seyretmeye başladığında iki dakika dayanabildiğini" söylüyor: "Özellikle Bihter'in olay örgüsü içinde gelişen evreleri ve roman boyunca süren iç çatışması, o güne kadar benzersizdir. Bu dizi romanın bu tür yazınsal özelliklerini, örneğin Beşir yan karakterinin (acaba neden siyahi bir çocuk) özelliğini ortadan kaldırdığı gibi bir şaheseri de katlediyor." Yönetmen Halit Refiğ'in yıllar önce (1975) bu eseri TRT için drama (gerçek anlamda uyarlama) olarak çektiğini (aslında Yaprak Dökümü ilk kez 1988'de, Dudaktan Kalbe de ilk kez 2005'te TRT'de dizi olarak yayınlanmıştı) hatırlatan Birkiye, estetik düzeyi yüksek romanların dizi denen türe uygun olmadığını düşünüyor: "Refiğ'in çektiği dramaydı; beğenir beğenmezsiniz ama hem bir çığır açmıştır hem de yazara/romana saygısı vardır."

Daha önce sözkonusu dizilerle ilgili yazılar yazan gazeteci ve yayıncı Hakkı Devrim de Aşkı Memnu'yu seyrettiğini ancak hazzetmediğini söylüyor. Ama bunun nedeni Halit Ziya Uşaklıgil'i aristokrasi iddiasının temsilcisi gibi görmesi. Ayrıca şimdiye kadar pek çok eski konak gördüğünü, dizidekinin "yapmacık ve uydurma" olduğunu savunuyor. Devrim, çok seyretmesine rağmen Yaprak Dökümü'ne de ısınamamış: "Çok ağlamaklı hale getirdiler. Uzatarak dejenere ediyorlar. Bıktım usandım."

Bütün bu eleştirilere karşın bir gerçek var ki, üzerinde daha çok durulması gerekiyor. "Milyonlarca kişiyi ağır ağır, onlar bile fark etmeden şekillendiriyor bu diziler. Oradan edindikleri görgüyü önemsiyorum. Bu diziler üzerinde gazete ve TV eleştirmenlerinin daha çok durmaları lâzım" diyor Devrim. Yukarıda Aşkı Memnu ve Yaprak Dökümü'nü eleştiren Hacer Uçak da "ana karakter ve konuları kitaptan alınmış, günümüze uyarlanarak değiştirilmiş ve entrikalarla dolu bir hale getirilmiş bu dizilere en çok gençlerin rağbet ettiğini" düşünüyor. Bunu da olumlu buluyor: "Bu kadar olumsuzluğa rağmen o dönemlere ait Türk romanlarının okunmasına diziler yardımcı oluyor."

Ankara Polatlı Anadolu Lisesi öğrencisi Eda Oğuz (14) sadece "Aşkı Memnu"yu seyrediyor. Dizi başladıktan hemen sonra kitabını alarak okumuş. Kitabı çok beğenmemiş çünkü "kitap Nihal karakterinin gözünden ve onun psikolojisini" anlatıyormuş. Karakterleri canlı olarak görmek ve dizi olarak seyretmek onu daha çok heyecanlandırıyormuş. Herkesin aksine, dizinin ayrıntılı olmasını ve uzamasını da beğeniyormuş. Öyle ya da böyle, dizi okulunda da bir akım yaratmış. Pek çok arkadaşının kitabı alıp okumasına ve üzerinde konuşmalarına vesile olmuş.

Zaten eleştiriler diziye olan ilgiyi değiştirmiyor. Yaprak Dökümü geçen hafta 20,8 gibi rekor bir rating'e ulaştı. Aşkı Memnu da 9.4'lük ratingle geçen hafta gün üçüncüsüydü. Dudaktan Kalbe'nin sitesine son iki günde 500'den fazla yorum yazıldı ve çoğu da gençlerin elinden çıktı. Furya yeni dizilerle süreceğe benziyor. İlk kez biz söyleyelim, yakında Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu romanını da elden ele dolaşırken görürseniz şaşırmayın. Zira Güntekin ve Uşaklıgil'in Türkiye içi kitap yayın hakları dışında bütün haklarını elinde tutan Onk Ajans'dan Nimet Tuna, Ay Yapım'ın Çalıkuşu'nu da dizi yapmak istediğini, muhtemelen 2009 sezonunda bu diziyi televizyonda göreceğimizi söylüyor. Yani Kâmran ve Feride de tekrar aramıza katılıyor. Acaba bu kez kimler oynayacak?