Şifalı Gömleklerin Şifreleri

292218san1on8 - Şifalı Gömleklerin Şifreleri

Doç. Dr. Hülya Tezcan, padişahların savaşta kazanmak, nazardan korunmak için zırhlarının içine giydiği 'şifalı gömlekleri’ kitaplaştırdı

Osmanlı padişahlarının savaşta galip gelmek, nazardan korunmak ve şifa bulmak için giydikleri gömlekler, yapılan uzun araştırmaların sonucunda kitap oldu.

Otomotiv ve sigorta sektöründe hizmet veren Bika’nın desteğiyle Doç. Dr. Hülya Tezcan tarafından hazırlanan ve Karizma Yayın Eğitim tarafından yayımlanan “Topkapı Sarayı’ndaki Şifalı Gömlekler” adlı eserin tanıtımı, önceki akşam Topkapı Sarayı’nda yapıldı. Kitabın tanıtımına İstanbul Valisi Muammer Güler, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı da katıldı. Ortaylı sarayda sergilenen ve yüze yakın parçadan oluşan gömleklerin her zaman ziyaretçilerin en çok rağbet ettiği koleksiyon olduğunu belirtti.

Çalışma 16 ayda tamamlandı

16 ay süren çalışmanın sonucunda hazırlanan eserde Osmanlı padişahlarının savaşta galip gelmek, şifa bulmak, nazardan korunmak amacıyla zırhlarının içine giydikleri gömleklerin üzerine işlenen ayetler, şekiller, motifler ve rakamların anlamları açıklanıyor. Tanıtım toplantısında yatsı vaktinde ezan okundu.

Cem Sultan’ın giyemediği gömlek

Cem Sultan’ın kitabeli gömleği: Farsça olan kitabesinde gömleğin yapımına 30 Mart 1477 Pazar gecesi Güneş Koç burcunda, 19 derecede iken saat 3’ü 57’i geçe başlandığı ve 29 Mart 1480 Salı gecesi bitirildiği yazılı. Gömlek için bu kadar açık bir tarih verilmesi burçların insan üzerinde ne kadar etkili olduğuna inanıldığını gösteriyor. Gömleğin sol kolunda İhlas, Nasr, Felak sureleri, sol göğüs üzerinde yuvarlak yaldızlı dairede dıştan içe doğru Nisa Suresi yazılı. Ancak gömlek hiç giyilmemiş.