wl8imdg3pu - Çin Seddi Dünyaya Karşı 3000 YıL / kitap taNıtıMı

Yerleşik düşüncelere meydan okuyan bu kitapta Julia Lovell, Çin tarihini ve Çin’in dünyanın geri kalanıyla olan ilişkisini, onun en önemli anıtının çarpıcı öyküsü üzerinden ortaya koyuyor.

Efsaneye göre 2200 yaşında ve 7000 km olan Çin Seddi son derece kendinden emin bir fiziksel duruş sergi-liyor: Çin’in kendisini gelişmiş bir uygarlık olarak görüp bu uygarlığı “korumak” için kendisiyle sınırlarının öteki tarafındaki “barbarlar” arasında çizdiği bir çizgi. Ancak, setin (ve bu set etrafında inşa edilen mitlerin) göz korkutucu dış görünüşünün arkasında Çin’in dış dünyaya ve kendisine bakışının karmaşık bir tarihi uzanmaktadır.


Çin imparatorluğunun son 3000 yıldaki fetihlerini ve felaketlerini gözler önüne seren Çin Seddi; Çin’in geç-mişini, bugününü ve geleceğini anlamak isteyenler için temel bir kaynak niteliğinde.

JULIA LOVELL (d. 1975) Cambridge Üniversitesi’nde Çin tarihi ve edebiyatı alanlarında ders vermektedir. Uzun süre Çin’de yaşayan Lovell, kısa bir süre önce ödüllü Çince roman A Dictionary of Maqiao’yu [Maqiao Sözlüğü] İngilizceye çevirdi. Lovell ayrıca Guardian, The Times, The Economist ve The Times Literary Supplement için Çin hakkında yazılar yazmaktadır.