''Bizans, Konstantinopolis, İstanbul'' Roma'da tanıtıldı

istanbul008 0111 - ''Bizans, Konstantinopolis, İstanbul'' Roma'da tanıtıldı

Merkezi Milano'da bulunan İtalyan yayınevlerinden Jaca Book tarafından basılan "Bisanzio, Costantinopoli, Istanbul" (Bizans, Konstantinopolis, İstanbul) adlı eser, dün gece Roma'nın en görkemli otellerinden The Westin Excelsior'da düzenlenen bir etkinlikle basına tanıtıldı.

Türkiye'nin Roma Büyükelçiliğinin katkısıyla düzenlenen etkinlikte, Tania Velmans tarafından hazırlanan kitapta makaleleri bulunan yazarlardan 4'ü, eser hakkında bilgi verici konuşmalar yaptı.

Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Uğur Ziyal, etkinliğin açılış konuşmasında, İstanbul'un tarihi sırayla üç büyük imparatorluğa, Roma, Bizans ve Osmanlı'ya başkentlik yapmış bir kent olduğunu anımsatarak, "Nobel ödüllü Orhan Pamuk'a ilham kaynağı olmuş İstanbul, son derece dinamik, modern bir metropoldür. Tarihi, kültürel ve manevi açıdan İstanbul kadar zengin sayılabilecek kent sayısının çok az olduğu kanaatindeyim" dedi.

Ziyal, müelliflerin değerli bir çalışma ortaya çıkardıklarına da değinerek, "Bu kitap, bilimsel ve profesyonel içeriği ve sanatsal değeri yüksek fotoğraflarıyla, kentin tarihçesinin önemli bir bölümünü mükemmel biçimde yansıtmaktadır" diye konuştu.

Büyükelçi Ziyal, eserin Türkiye konusunda gelecekte de yeni çalışmaların hazırlanmasına yol açacak verimli bir işbirliği için bir ilk adım niteliği taşıması temennisinde de bulundu.

İstanbul tarihini, kentin kuruluşundan 19. yüzyıl sonlarına dek sanatsal, mimari ve kentleşme açılarından irdeleyen yapıtta Osmanlı dönemini konu alan bölümün yazarı Doç. Dr. Giovanni Curatola, 1453 sonrası dönemin muhtelif özelliklerine dikkati çekti.

Büyük boy bir kitap olarak hazırlanan eser, İtalya'da 150 avro fiyatla satılmak üzere kitapçı vitrinlerindeki yerini de aldı.

Kaynak : AA