schmalama - Sachmalama Türkçe De Neymiş !

Yazarı: Rüştü Erata
Kitabın adı: sachmalama türkçe de neymiş!
Yayınevi: Yapı yayın
Türü: Edebiyat İncelemesi
Sayfa Sayısı: 231
Basım Tarihi: Mayıs 2004

“Her şey eskirsmilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! yıpranırsmilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! unutulur ama bir toplumun dili ‘tam bağımsızlı’ğını korursasmilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! sonsuza dek yaşantısını sürdürür.
Sayın Rüştü Erata’nın bu dev çalışması işte bize bunu anımsatıyorsmilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! bu gerçeğismilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! bu dil savaşını…O savaşı yitirmemizin kaçınılmazlığını…
Sayın Erata’nın ortaya koyduğu bu dev yapıtsmilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! bizi gerçek bir yolculuğasmilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! bir büyük savaşıma çağrıdır”
Oktay Akbal / Gazetecei - Yazar
“Türkçenin “üvey evlat” gibi algılandığı bir ülkedesmilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! asıl sorumlular dururkensmilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş !smilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! çalışıp çabalayarak Türkçe kitabı yazmalarısmilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! alkışlanacak bir cesarettir. Bu cesareti gösterenleri ve gösterecekleri kutluyorsmilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! “kaleminize sağlık” diyorum.”
yle tek tük insanların kafa yorarak
Jülide Gülizar - İlk TRT Sunucularından

Kitabın içinden

Bir toplum düşünün; kökleri milattan önceye değin uzanıyor.
Bir dil düşünün; onun da kökleri milattan önceye değin uzanıyor.
Bir de şunu düşünün: bu toplumu oluşturan insanların ezici çoğunluğu –doğallıkla- kendi dilini konuşuyor; oysa yöneticilerismilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! sözde aydınlarısmilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş !
Ne yazık kismilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş !
sanatçıları ve varlıklı “seçkinleri” başka dillere hayranlık duyuyor ve anadilleri yerine o yabancı dilleri yeğliyor.biz”den söz ediyorum.
Türkçenin tarihçesine göz gezdirirken; köklü bir geçmişi olan halkımızın doğallıkla kendi “
benliğini” koruyup sürdürdüğünü; yöneticilerimizsmilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! sözde aydın ve sanatçılarımızınsa karşılaştıkları her güçlü kültürün etkisi altında kalıverdiklerini görmek insanı dehşete düşürüyor.
Demem o ki; yan yanasmilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! iç içe yaşayan; yaşamın pek çok alanınca alışveriş içinde olan toplumların dillerinin de birbirinden etkilenmesismilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! dilde de “alışveriş” oluşması değil; söz konusu olan başka dillere tamamen teslim olmaksmilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! kendi dilinismilev - Sachmalama Türkçe De Neymiş ! bu toprakların ulusal dilini yadsımak!. (sayfa 17)