YAZAR HAKKINDA
Umut Sarıkaya
Umut Sarıkaya 1980’de Sivas’da doğdu. 1996’da İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaat Fakültesine girdi.

Öğrenimini süresince HBR MAYMUN, AKSAK KURBAĞA, SOLAK,SOYTARI,ATOM gibi çeşitli dergilerde çalıştı. Okul bitince kısa bir süre mühendislik yaptı. Şimdi Lombak,Kemik,Penguen Dergilerinde çalışıp bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Yüksek Lisans yapmaktadır.

TANIM:
• - Beni ne kadar seviyorsun? - Senin beni sevdiğin kadar. - ?!. O ne lan öyle?. “Benim hakkımda ne düşünüyorsan Allah sana iki katını versin” gibi bir şey mi? Beni ne kadar seviyorsun, doğru düzgün cevap ver bak?. - Çok ! Çok seviyorum! - ... Yahu o değil de “benim hakkımda ne düşünüyorsan Allah sana iki katını versin” de ne acayipmiş. Misal minübüste ben cam kenarında gidiyorum. Gözüme şoför mahallindeki bir yazı ilişiyor; “Benim hakkımda ne düşünüyorsan Allah sana iki katını versin”. Allah Allaah. Ben bir yolcuyum, sen ise şoförsün. Benim seninle ne gibi bi alakam olabilir. Ben seni tanımam, sen beni. Ben senin hakkında ne gibi bişey düşünebilirim ki, Allah bana iki katını versin. Manyak mısın nesin. Öyle değil mi sevgilim? - ?!. ÇAAAT!.. (Kız tokat atar.) - E bu neydi şimdi?!. Sen delisin haa!.

• Mickey Rourke bence çemçük ağızlının tekidir.

• Altın Kızlar dizisinden aklımda bir tek Doroti kaldı.

• Yalın, bence Tenten’e benziyor.

• Bisikleti, arabasından daha pahalı olan bir arkadaşım var.

• Bir gün bir arkadaşımın evinde, arkadaşımla oturmuş, iyilik ve iyiliğin getirileri ile götürüleri üzerine konuşuyor, kendimizce yorumlar yapıyorduk. Yine de aradığımız cevabı bir türlü bulamıyorduk. Arkadaşımın annesi, kime iyilik yaptıysam anamı skti dedi apansızın. Bir anda her şey berraklaştı. Oda aydınlandı. Kime iyilik yaptıysam anamı skti! O kadar net ki. Açıklayıcı. İyilikten maraz doğar’ın üzerinde. İyilik yap, denize at’ı bitirici. İyilik yaptım, anamı skti, ama denize atıyorum, olmaz. Kime iyilik yaptıysam anamı skti! Atasözü gibi. Olabilir de. Biraz sert gibi ama eğer bu sözü bir anne söyleyebiliyorsa herkes söyleyebilir. anne yaa anne, en kutsal varlık.

• - Hemşerim memleket nere? - “Hemşehri” olduğumuza göre biliyor olman lazım. - ?! - Sinop. - İçinden mi? - Ben de bu “içinden mi”yi anlamıyorum işte. “İçinden” olduğum için “Sinop” diyorum ya zaten. “Dışından” olsaydım “Sinop” demezdim, misal “Samsun” derdim. Samsun’un “İçinden” olmuş olurdum çünkü o zaman. - Sen de amma ters adammışın haa!. G.t!.

• Yahu o değil de Emral diye bir adam vardı, imitasyon. Ne oldu ona.

• Kötü emsal arkadaşlarımız vardır. Herhangi birini aşağılamak, ona hakaret etmek için aynı bizim Suat deriz mesela. Suat, bizim her özelliğiyle kötü emsal bir bir arkadaşımızdır. Hayat yolunda ne işe yaradığını bir türlü çözemediğimiz Suat, en fazla, herhangi birini aşağılamamızda bize kolaylık sağlar. Aynı bizim Suat. misal, Fikret’in kötü özelliklerinden bahsetmeye gerek yok. Suat diye bir örnek var çünkü. Fikret, Suat’a benziyor. Ne demek istediğimiz anlaşılıyor. Peki biz bu Suat’ı sevmiyor muyuz. Çok seviyoruz. Suat’sız bir hayat düşünemiyoruz. Suat’ın başına bişey gelse ilk biz koşuyoruz yardımına. Doğum gününü hiç unutmuyoruz. Peki Fikret’i seviyormuyuz. Fikret’ten nefret ediyoruz. O yüzden aynı bizim Suat diyoruz. Hadi çık işin içinden çıkabiliyorsan. Suat gibi arkadaşlara sahip olmak, insanın ruhunda onarılması çok güç yaralar açar. Ömür törpüsüdür Suat’lar. Fikret mi! Bırak Allahaşkına yaa, aynı bizim Suat. Ha yanlış anlaşılma olmasın, Suat, asla aynı bizim Fikret değil. Fikret’in Suat olabilmesi için daha bir fırın ekmek yemesi lazım. Bakma Suat delikanlı çocuktur. Ooof, of!

Alpay Erdem'den alıntıdır

Doğan kitaptan kitaplaştırılmış hali çıkmış umut sarıkaya'nın orta sayfa yazıları. kapağında bir umut sarıkaya klasiği olan dizleri dışarı fırlamış eşofmanlı bir karikatür var bu arada yarım ekmeği unutmamak lazım.Okumanızı şiddetle tavsiye ederim hoş zaman geçirmek için çok iyi bir kitap bu kitabı okuduktan sonra yazılarını kaçırmadan okuyacağınıza eminim tam bir yurdum insanı