179632 2 - Sokaktaki İnsanın İmparatorluk Rehberi (Arundhati Roy) Özeti, Konusu, Yorumları


arundhati roy narrowweb  300x4242 - Sokaktaki İnsanın İmparatorluk Rehberi (Arundhati Roy) Özeti, Konusu, Yorumları

Sokaktaki insan ve ‘İmparatorluk’un iç yüzü...
“Küçük Şeylerin Tanrısı” adlı romanıyla 1997’de İngiltere’nin en önemli edebiyat ödüllerinden Booker Ödülü’nü kazanarak haklı bir üne kavuşan Hintli kadın yazar Arundhati Roy, o günlerden bu yana sesini en çok çevre politikaları, savaş ve küreselleşme üzerine yazdığı makaleleri ve siyasal aktiviteleriyle duyuruyor.
“Sıradan İnsanın ‘İmparatorluk’ Rehberi” Roy’un, dünyanın yeni imparatorluğu olarak nitelendirdiği Amerika’nın oyunlarına, uluslararası şirketlerin denetimindeki Üçüncü Dünya’nın ve özellikle de kendi memleketi Hindistan’ın gerçeklerine, savaşa ve alternatif direnişlere ilişkin görüşlerini biraraya getiriyor.
“Tatil günlerinde yapılan protestolar, savaşları durdurmaz. 15 Şubat 2003’te, beş kıtada 10 milyonu aşkın insanın Irak’ta savaşa karşı yürümesi harika bir şeydi, ancak yeterli değildi. O gün cumartesiydi ve hiç kimse işini bırakmak zorunda kalmamıştı. George W. Bush bu durumun farkında. Bu yüzden, onun, kamuoyunun ezici çoğunluğunun karşı çıkışına aldırmaması hepimize iyi bir ders olmalı ve bundan böyle acil olarak, büyük şirketlerin küreselleşmesini arkasına almış İmparatorluk’a karşı gerçek direniş stratejilerini nasıl hayata geçirebileceğimizi tartışmalıyız.”
Roy, insanları daha gerçek ve kazanılabilir mücadele yolları üzerine düşünmeye zorluyor.
“Çünkü savaşlar ancak, askerler cepheye gitmeyi reddettiklerinde, işçiler gemilere ve uçaklara silah yüklemeyi kabul etmediklerinde, insanlar İmparatorluk’un dünyanın dört bir yanındaki ticari ileri karakollarını boykot ettiklerinde durdurulabilir.”
Kitap, Roy’un edebi kişiliğinin yanı sıra muhalif sesiyle tanışmak isteyenler için de iyi bir fırsat...

Agora Kitaplığı, 181 sf.
Çeviren: Kemal Ülker
Dizi: Siyaset/inceleme -11
Tür: Siyaset