zevalbe6 - Zeval (Ahmet Can) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Yorumları
zevalbe62fc9e63e9a - Zeval (Ahmet Can) Özeti, Konusu, Karakterleri ve Yorumları
“Hayat hiçbir zaman boyumuzun hizasında olamadı. Hep başka zamanlarda ve mekanlarda kaybettik kendimizi. İkimiz de aramayı yıllarca zıt yönlerde aradık. Yürüdüğümüz yol, cam kırıklarıyla, paslı çivilerle, ateşlerle, tuzaklarla ve en çok da yenilgilerle dolu bir yoldu. Sahip olduğumuz en büyük servet de bunlar oldu.”
Kaybetmeyi servet sayan bir yazarın kaleminden çıkan roman, bu cümlelerle başlıyor. Ve devam ediyor felsefi imgelerin yordamıyla…

Zeval, hem üslubu ve hem de anlatım tekniği itibariyle bir roman için fazlasıyla sarsıcı. Yazarın seçtiği epizotlardan diyaloglara, yaptığı ironilerden psikolojik yaklaşımlara kadar roman, pek çok orijinal atraksiyonla okuru allak bullak edecek bir niteliğe sahip. Fakat bunlardan daha önemlisi ise Zeval’in, Kasımpaşalı Lütfi Efendi’nin hayatına teğet geçmesi. İlk yayına başladığı günden beri Karakutu.com’u kendisine ithaf ettiğimiz Lütfi Efendi, sitemizi yakından takip eden üyelerimizin bildiği bir isim. Ahmet Can’ın eserini ithaf ettiği Kasımpaşalı Lütfi Efendi, bir bayram günü soğuktan donarak vefat etmişti.Romandan bir bölüm:
“İnsanoğluyla ilgili tüm tanımlamalar eksiktir ve bir çoğu da yalandır. Psikiyatri yalandır. Psikolog bir arkadaşım vardı. Bizim gibi insanların mutlaka bir kaç titri olan dostları olur. Çünkü onlar için iyi bir malzemeyizdir. Umut dağıtıcıları… Umut pompacıları… Kendilerine çok güvenen psikologlar… Onların gözünde asla sağlıklı insan yoktur. Çünkü gizli güç odur.
Ve siz ruhunu ona teslim eden çaresiz bir kölesinizdir.
Bu yüzden onun otoritesini hiçbir zaman zedeleyemezsiniz. Sarsamazsınız.
Duygularını paraya tahvil etmiştir onlar.
Sizin üzerinizden para kazanırlar.
Sizin üzerinizden otorite saplantılarını tatmin ederler.
Sizin üzerinizden, kendilerinden daha kötü biri ile yüzleşmedeki o pis, o ikiyüzlü küstah rahatlama hattına girerler.
Sizin üzerinizden meşhur olurlar.
Size sürekli yalan söylerler.
Siz orijinalsinizdir onlar ise sizi herkesleştirmeye çalışırlar.
Siz zekisinizdir. Onlar sizi aptallaştırmaya çalışırlar.”