Basım Tarihi Temmuz 2004

"Ah Tamara, Van adını duyunca yüreğinde kıpırtılar hisseden benim gibi bir insan için, yudum yudum okunan bir kitap!
Kitabın yarısını Çaldıran'da ve Van'da okudum; kitaba adını veren 'Ah Tamara' öyküsü Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda geçer! Öykü acı biter. Bu acı son sebebiyle (Yazarın anlatımı) rivayet olunmuş ki; 'Adanın tüm tavşanlarının zürriyeti hızla azalıp yok olmuş, adanın derinliklerinden sağlanan su kurumuş, Van Gölü'nün suları sodalaşmış ve tek canlının yaşamasına izin vermemiş.'

Şahin Akçap, bir öğretmen; çeşitli dergi ve gazetelerde uzun süredir yazıp çiziyor; mesleği icabı, Anadolu'nun nerede ise dört bir tarafında bulunmuş; kitabındaki öykülerde buralardan esintiler var; her kesimden insan manzaraları var!.. Günlük dili kullanarak anlatır gibi yazan Akçap'ın kitabı rahat okunuyor, sıkmıyor ve gönüllerde tat, kafalarda tortu bırakıyor!"
Hınçal Uluç'un Köşesi, 14 Mayıs 2004 / Sabah Gazetesi

Ah Tamara adını Van Gölü'nün mavi sularında yükselen Akdamar Adası Efsanesi'nden aldı.

Van Gölü öyküleriyle bezenmiş bu kitabı okurken, kahramanların mutluluklarını, hüzünlerini ve heyecanlarını paylaşacak, belki de onlardan birinde kendinizi bulacaksınız. Yazarın, yöre insanının kendine has konuşmalarını etkili bir biçimde anlattığı bu öyküler sizi derinden etkileyecek.